Index Vakbarát Hírportál

Baromi jó ingatlanos honlap indult. Az Urbanistán alighanem olyan gyakran látjátok viszont, mint a Street View-t vagy a Norcot

2013.05.07. 17:00


Még két hete sincs, hogy végigsöpört a Street View-őrület a neten, máris itt egy újabb remek térképalkalmazás. Nem lesz egyből ugyanakkora visszhangja, hiszen egyelőre csak Budapestről van szó benne, de az Urbanistán könnyen lehet, hogy ugyanolyan mindennapos használati eszközzé válik, mint a SV vagy a Norc. Az Otthontérképről van szó, mely ugyan már jó ideje létezik, de most teljesen átalakult

Aki követte a Városnegyed-bajnokságot, az egész biztos emlékszik rá: egy térképalkalmazás, amelyiken böngészhettük Budapest kerületeit és városrészeit keresleti és kínálati ingatlanárak, bérleti díjak, parkolási díjak, bűnözési statisztikák, garázsárak stb. szerint. Klassz ötlet volt, kissé fapados megvalósítással.

Az új Otthontérképnek is ez a lényege (bár még nem minden funkció használható a régiek közül, de a blogjuk szerint folyamatosan gazdagítják a kínálatot), viszont jóval kényelmesebb és hasznosabb.

Ami elsőre a legfeltűnőbb változás, az a design. Eddig egy zsúfolt honlap egy ablakában bújt meg a tulajdonképpeni térkép, amit most képernyőnagyságúra húztak szét. Kapott szép, áttetsző színeket 2013-hoz méltó grafikai elemekkel.

Persze ez csak a felszín. A legfontosabb újdonság, hogy a térkép tulajdonképp egy ingatlanportállá változott. A fejlesztők felismerték, hogy ingatlankeresésnél sokaknak – nekem például mindenképpen – az egyik legfontosabb szempont a helyszín, a környék. Akkor meg miért listákban keressünk, miért nem térképen? A hagyományosabb szűkítésekhez felkerült egy lapteteji kereső, de akár egyszerű böngészéssel is nekikezdhetünk a lakásvadászathoz.

És ez a következő újdonság: a zoomolással változó környezet. Két hibát lehet ugyanis elkövetni a térképekkel, a zavaró részletességet és a túlzott elnagyoltságot. Ezt azzal küszöbölték ki, hogy a nyitó nézetben kerületeket látunk, kerületi szintű átlagárakkal és más adatokkal, belenagyítva pedig a városrészek jelenek meg, természetesen az azokra vonatkozó információkkal. Az már csak Urbanista-olvasóknak érdekes csemege, hogy eddig még sehol nem láttam térképen a 213 városrészt (csak a KSH és a Fővárosi Önkormányzat hirdette ki az új városrészek neveit és a határoló utcákat). 

Hasonlóképpen változnak az ingatlanokat jelző körök is a nagyítással. Messziről csak az ingatlanok számát mutatják a karikák méretükkel és árnyalatukkal, abban a felbontásban azonban, ahol már egy kör egy ingatlant jelöl, ott a szín az árat, a méret – teljesen logikusan – az ingatlan méretét jelzi.

Mindez leírva bonyolultabb, mint kipróbálva, az embernek automatikusan áll rá a keze és a szeme a használatra. Észre sem vesszük például az olyan apró fejlesztéseket, mint amivel a nehezen megkülönböztethető színárnyalatok beazonosítását könnyítették meg. Most elég egy terület fölé vinni az egeret és a térképmagyarázaton megvilágosodik a hozzá tartozó elem.

Számomra a leghasznosabb változás, hogy minden nézet direktben linkelhető és beágyazható, ahogy azt mondjuk egy videó- vagy képmegosztónál, esetleg a már emlegetett Google Maps-nél megszokhattuk.

Már most számos tippem van, hogyan fogom tudni használni az alkalmazást, de ha valóban újabb layerek kerülnek rá ahogy ígérik, akkor a blogos lehetőségek száma szinte végtelenre nő. Még csak ismerkedem vele, de egész biztos hamarosan találkoztok vele még az Urbanistán.



Rovatok