Ez egyre rosszabb. Európa nem akar katonákat áldozni a terrorizmus elleni háborúra, feláldozza tehát polgárai életét, majd szép lassan a hamis biztonság reményében a szabadságát.
Még nem tudni pontosan, kik is követték el a párizsi merényletsorozatot (az Iszlám Állam közleménye még nem szentírás), de elég sok az ismerős elem: a professzionalizmus, a hidegvér, a fegyverek, a rövid sorozatok, a kivégzés, majd a végén a Nagy Attrakció: a mártírhalál. Ugyanúgy mint Tuniszban, Szúszában vagy alig tíz hónapja a Charlie Hebdo szerkesztőségében. Al-Kaida vagy Iszlám Állam. Alapos kiképzés Jemenben, Idlib tartományban, Moszul mellett vagy a líbiai Szirt partvidékén. Bőven van választék a másod-harmad-negyedgenerációs bevándorlók előtt, akiknek nem sikerül pályára lépni a Stade de France-ban Pogba és Matuidi között.
És miközben a terrorizmusnak megágyazó frusztráció okait elsősorban a francia társadalmon belül kell keresni, nem szabad elfelejteni, hogy külső segítség nélkül senki nem vesz a kezébe festékszóró helyett Kalasnyikovot. Abban a korban, amikor az emberek, a fegyverek és az információk mozgását Nyugaton szinte tökéletesen tudják követni, ilyen szintű terrorakciók nem jöhetnek létre külső háttér nélkül.
A terroristák korábbi generációi mögött ott állt a hetvenes években a Szovjetunió és az NDK, a nyolcvanas években Komeini Iránja és Kaddafi Líbiája. Most sokkal nehezebb a Nyugat dolga a háttér azonosításával és elszigetelésével, mert
A 2015-ös év megmutatta, hogy a közel-keleti bázisú terrorizmus bárhol eléri a Nyugatot, és a menekültválsággal karöltve képes aláásni az európai politikai stabilitást:
Mivel az iszlám terrorizmus a Közel-Kelet sokszintű válságából fakad, ezért nyilván nem léteznek egyszerű válaszok sem. Azonban ez nem jelentheti azt, hogy Európa ne tudna egy csomó szinten közreműködni a térség stabilizálásában.
Ebben legalább mindenki egyetért a világon: a terrorállamnak el kell tűnnie. Az elmúlt két évben is leginkább ellenfelei széthúzása és gyengesége tartotta életben; Európának ezért tökösen be kell vállalnia - akár az ezen a téren igen álságos törökökkel való konfliktus árán is - az egyetlen vállalható és valóban ütőképe szövetséges erő, a kurdok támogatását (ezt az USA a héten megtette). Ezen kívül le kell választani az iraki háborút Szíriáról, és először erre a relatíve kezelhetőbb ügyre kell pontot tenni. És igen, tudatosítani kell a megúszásra játszó európai közvéleményben:
Az biztos, hogy nem nagyon látni a kiutat Szíriában, de az is, a Nyugat azzal, hogy évek óta ezt a mantrát ismételgette, nem került közelebb a kiúthoz. Európának - már megint! - be kell állnia a németek mögé, és ki kell verni egy ENSZ-felhatalmazást egy masszív békefenntartó kontingens bevetésére. Igaz egy nagyon rossz, szégyenletesen rossz helyzetet konzerválna Aszadostúl, an-Núszrástul és Iszlám Hadseregestül, de lenne két nagy előnye:
Azt tudták, hogy Franciaország 2015-ben 12 milliárd értékben szállít fegyvereket Szaúd-Arábiának? És azt tudták, hogy ezeket a fegyvereket Szaúd-Arábia többek között Jemenben veti be, nem kis részben hozzájárulva a káosz elmélyüléséhez? És azt tudták, hogy ebben a káoszban erősödött meg a helyi al-Kaida? És azt, hogy az itteni sejtnél képezték ki a Kouachi-testvéreket, a Charlie Hebdo-mészárlás tetteseit?
És a kör bezárult.
A lényeg: Németország és Svédország példáját követve be kéne rekeszteni, vagy szigorúbban kéne szűrni a Közel-Keletre irányuló, gigantikus méreteket öltő fegyverexportot. Ez ugyanis amellett, hogy önmagában is felpörgeti a konfliktusokat, sokszor nem azt a felet erősíti, melynek a fegyvereket szánják.
Irak és Szíria válságának legfőbb oka az, hogy ezek mesterséges államok, melyeket csak az erőszak tartott össze (és választott szét a Sykes-Picot-egyezmény óta). Ezért Európa - nem is Európa, a világ - előtt két opció áll:
Manapság sokan sóhajtanak fel,
Lehet, hogy Kaddafi és Aszad alatt diktatúra volt, de legalább működött az állam, és nem volt háború!
Na, ez a sóhaj az ok és okozatiság tökéletes összezagyválása. A diktatúrák stabilitása ugyanis illúzió, Szíria vagy legújabban a sínai-félszigeti felkelőket az Iszlám Állam oldalára lökő Egyiptom példái alapján a diplomáciának is egyszer s mindenkorra meg kéne szívlelnie a tanulságot: