"Fel is Csút, le is csút" - ezt is skandálták, talán a tábla után.
A diákok vonulása miatt változik abuszok menetrendje is. A BKK Facabbok-oldalán folyamatosan friss információkat lehet találni. A legutóbbi bejegyzés szerint a Bajcsy-Zsilinszky utat a demonstráció miatt lezárták, emiatt a 70-es, a 72-es és a 78-as trolibuszok közlekedésében a tüntetők elvonulásáig néhány perces fennakadás várható. A 73-as trolibuszok a 76-os trolik vonalán közlekednek.
A diákokat rendőrautók és rendőrök vezetik fel. A rendőrautók mögött, a menet elején egy "Vissza a jövőnket" molinós autó halad, amiből zene szól, utána hosszú oszlopban haladnak a diákok.
A menet élén a Hallgatói Hálózat furgonja halad, amelyből most legalább nem rockzene szól, mint a múltkor.
Már a Bajcsy-Zsilinszky úton halad a diákok menete. Az utat teljesen lezárta a rendőrség, de a tüntetők csak a Nyugati felé haladó három sávon mehetnek. Nagyon hosszú a sor.
Az Index érettségizős sorozatának három diákjából ketten vesznek részt aktívan a tüntetéseken. Cz. Réka (Weöres Sándor Általános Iskola és Gimnázium, 9. kerület) ott volt az Akadémiánál tartott Télirózsás Diákforradalmon, tüntetett a kormány oktatáspolitikája ellen. J. Dávid (Pesthidegkúti Waldorf Iskola) is aktív volt a héten, ő vezette az iskolájában azt a felsősöknek szóló fórumot, amiben a végzősök tájékoztatták diáktársaikat arról, hogy adott kormánydöntés mit jelent, milyen hatással lehet a gimnazisták életére. Dávid a hétfői tüntetésen is részt vett 20 iskolatársával, gimnáziumában viszont nem volt sztrájk, és Csend hangjai néma demonstráció sem, a mai eseményen sem tud részt venni, mert rajz előkészítője van. Cz. Réka iskolájában sem volt szervezett megmozdulás, de ők is közösen járnak a tüntetésekre. B. Réka betegség miatt le is maradt a forradalomról, otthonról követi az eseményeket, de mint mondja, az ő iskolájában (Hermann Ottó Gimnázium, Miskolc) sem volt semmilyen demonstráció. A sorozat eddigi részeit itt és itt és itt olvashatja.
A BKK közlése szerint a József Attila utca és a Széchenyi István tér zárását a hatóság feloldotta, a 16-os és a 105-ös buszok újra az eredeti útvonalon közlekednek.
Még a karácsonyi ünnepek előtt készek ismét tárgyalóasztalhoz ülni. A szervezet azt kéri Balog Zoltán emberierőforrások-minisztertől, hogy a részleteket és konkrétumokat is tartalmazó előterjesztéseket küldje el nekik. Az egyeztetéssel összefüggő kérdéseket hét pontban foglalták össze.
Az egyik gimnazista szónok verset írt az alkalomra:
A tüntető diákok élén haladó autóból most AC/DC szól. Volt már Prodigy és Pink Floyd is.
Szegeden is tüntetnek a diákok, mintegy ötszázan a Delmagyar.hu beszámolója szerint. A város központján végigvonuló tőntetők éppen a bölcsészkar elfoglalására készülnek.
A menet ezekben a percekben kanyarodik rá a Szent István körútra. Sok a rendőr és a sárga mellényes szervező.
Már egy ideje tolni kell a Hallgatói Hálózat kisbuszát, ami a menet élén halad, de a zene szól.
Bob Marley lett a zene a felvezető gépjerműből.
John Lennon munkásmozgalmi indulójába fordult a zene.
A Szent István körútra rákanyarodó menetet a teljesen kiürített, Pest felé haladó sávokra terelték.A Körúton így a Margit híd és a Buda felé tartó sávokon mehetnek az autók és a villamosok is. A Blaha Lujza tér felé haladó Combinokat leállították, két szerelvény is vesztegel a síneken.
Ez az új skandálás.
A Szegeden tüntető diákok bevonultak a bölcsészkarra, és fórumozni kezdtek. A dékán engedte be őket. Azt tervezik, hogy egész éjszaka maradnak.
A XIII. kerületi Németh László Gimnáziumban is volt reggel néma tüntetés – írta olvasónk. Érdekesség, a kilencvenes években egy ideig ennek a gimnáziumnak volt az igazgatónője Hoffmann Rózsa. Mi több, itt tanított az októberben lemondott Gloviczki Zoltán közoktatásért felelős helyettes államtitkár is, akinek:
latin óráit imádták a gyerekek, a lányom osztályában többen elsírták magukat, amikor megtudták, hogy elmegy – jegyezte meg olvasónk.
A tömeg eleje most érkezett meg a Margit hídra. A forgalom Buda felé zavartalanul halad tovább.
A villamosokról leszállított emberekmost szembesülnek azzal, hogy egy óriási tömeg jön velük szembe.
A szervezők elmondása szerint a diákok fel fognak sorakozni a híd Parlament felé néző korlátjánál, majd együtt szórják a Dunába a rózsaszirmokat. Azért csak szrimokat, mert nem akarnak szemetelni. Utána véget ér a tüntetés.
A tüntetők elkezdték a Dunaba szórni a rózsaszirmokat a Margit híd korlátjáról. Ezzel hivatalosan véget ért a Télirózsás forradalom, de úgy tünik, a diákok nem akarnak még hazamenni.
A szervező a hangosbeszélőn bejelentette, hogy a bejelentett tüntetés véget ért. Egy csoport azonban azt kezdte el kiabálni, hogy nem megyünk mi innen el.
Az egyik szervező azt kérdezte a hangosbeszélőn, hogy "ugye mindenki a Moszkva téren lakik", amire a tömeg lelkes igennel válaszolt. A diákok tehát tovább haladnak Budára. A tüntetésnek ez a része már nem hivatalos. A rendőrségnek azt jelentették be, hogy csak a Margit hídig mennek.
Miskolcon a több száz tiltakozó előtt Fazekas Csaba, a Miskolci Egyetem docense azt mondta, a magyar politika történetében egy sajátos ötletbörzét jelentenek a most történtek, amikor is a kormány jószerivel napról napra változtatja álláspontját a felsőoktatásról. „Ennyi koncepció szakpolitikai kérdésben ilyen rövid időn belül még soha nem született" – mondta.
A rendőrök egyeztettek az elől haladó diákokkal és abban maradtak, hogy ne a Széll Kálmán térre, hanem a Batthyány térre menjenek, onnan pedig a legközelebbi egyetemre, ami valószínűleg a Műegyetemet jelenti majd.
Ahogy a diákok átértek a hídon, megjelent az első öntudatos budai polgár, aki szóváltásba keveredett a diákokkal. Azt kiabálta nekik, hogy "szánalmas csürhe vagytok". A diákok azzal válaszoltak, hogy mi is ingyen szeretnénk tanulni, ami annak idején magának is járt.
A rendőrök odaléptek a férfihoz, és megkérték, hogy távozzon.
Kaposváron mintegy kétszáz diák, "A jövőnk nem játék!" és „Ha tanulni nem is, szavazni biztos fogok!" feliratú transzparensekkel vonult a Kossuth térre. A felszólalók beszédeikben arra szólították fel a miniszterelnököt, hogy „ne vegye el az álmaikat", nem akarnak érettségizett állástalanok lenni a saját országukban, a diploma megszerzése után biztos állást szeretnének.