Bejelentették, hogy pénteken a Moszkva téren hallgatói szerződéseket fognak elégetni. A diákoknak azt mondták, hogy saját aláírt szerződéseiket is elégethetik, vagy letölthetik a netről és kinyomtathatják a szerződés szövegét.
A budapesti Szent István Gimnáziumban ülősztrájkkal indult a szerda reggel. A diákok a földön, a lépcsőn ücsörögnek. Az egyik táblára felírták: "Miénk a jövő!"; "Megbízható felsőoktatást"; "Nem hagyjuk". Elkészítették már a transzparensüket is az iskola nevével a délutáni tüntetésre.
Délután egy órakor flashmobra készülnek az Illyés Gyula Gimnázium diákjai es tanárai. A főút mentén kétoldalt élőláncot fognak alkotni 15 percig.
A Hallgatói Hálózat szerint nem igaz az, hogy a tiltakozások okafogyottá váltak volna, mivel a diákok követelései egy pont kivételével teljesültek. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter és Kósa Lajos Fidesz-alelnök szavaira reagálva adtak ki erről közleményt. Eszerint amikor Balog azt mondja, hogy a tiltakozások mögött külső tényezők állnak, a hallgatók autonóm szerveződésének lehetőségét és jogosultságát vonja kétségbe.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke, Nagy Dávid a kormányülés kezdetekor foglalta el az Országgyűlés épületével szemben felállított széket. Az MTI-nek azt mondta: addig sztrájkol, amíg sajtótájékoztató vagy személyes tájékoztatás keretében információt nem kap a kormány üléséről. Ha ez megtörténik, délután "állampolgárként" csatlakozik a diáktüntetéshez, ha nem, akkor akár éjszakára is marad. Hozzátette: rendszeres orvosi ellenőrzésben részesül.
A HÖOK-elnök elmondta: szerdán feladták az összes országgyűlési képviselőnek azokat a leveleket, amelyekben arról érdeklődnek, hogy egyetértenek-e a felsőoktatási keretszámok csökkentésével.
A balatonalmádi Magyar-Angol Két tannyelvű Gimnázium öregdiákjai által létrehozott Facebook-oldal szerint a végzősök sorfallal fogadták reggel a tanárokat, köztük az igazgatót, írja a Hír24. Az iskola igazgatója jegyzőkönyvezte a végzős középiskolások sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteit, a diákok ezen háborodtak fel.
A Diákellenállás A Felsőoktatásért nevű középiskolás szervezet arra kéri a középiskolásokat, hogy délután kettőkor iskolájuk előtt néma csendben sorakozzanak fel. A "Csend hangjai" elnevezésű akció arra megy ki, hogy a diákok egyelőre néma csendben várják a változást.
A Fidesz frakcióvezetője a TV2 reggeli műsorában arról beszélt: szerinte „nem volt túl udvarias dolog”, hogy a diákok felálltak Balog asztalától.
Giró-Szász András kormányszóvivő ma délben bejelentést tesz a felsőoktatásról. Az eseményt a kormany.hu élőben közvetíti majd.
Aszódon a Petőfi Sándor Gimnázium, Gépészeti Szakközépiskola és Kollégium diákjai délelőtt két tanítási óra idejéig sztrájkot tartottak, írta olvasónk.
A nyíregyházi Kossuth téren főiskolások, középiskolások és szülők tüntetnek, a demonstráció előtt több nyíregyházi középiskolában ülősztrájkot tartanak a diákok. A tüntetést és az ülősztrájkot a nyíregyházi diákok által megalapított Felelős Diákok Szövetsége szervezi. Szombathelyen a Savaria Egyetemi Központ hallgatói önkormányzata tájékoztatót tart a felsőoktatás tervezett átalakításával kapcsolatban, ezután döntenek egy lehetséges demonstrációról.
Giró-Szász András kormányszóvivő 12.00 órakor bejelentést tesz a felsőoktatásról.Itt közvetítjük.
"Tandíjra gyűjtünk" - írták ki a veszprémi Vetési Albert Gimnázium ülősztrájkoló diákjai egy hatalmas papírdobozra.
De már van határozat a felsőoktatásról.
Aki eléri a minőségi küszöböt, időben lediplomázik, és Magyarországon akar elhelyezkedni, annak az állam kifizeti a tanulmányait.
A Lágymányosi ELTE kampusz üzemeltetői a sztrájk napján leállították a lifteket, írja a Facebookon a Hallgatói Hálózat.
A Hallgatói Hálózat a Facebookon arról is ír, hogy a Pécsi Tudományegyetem magyar szakos tanárai a reggeli vizsgákról elengedték a diákokat anélkül, hogy bármilyen következménye lett volna, sőt plusz vizsgaidőpontot hirdetnek meg.
A pontszám elérése lesz az egyetlen bejutási feltétel. Az EMMI nevű minisztérium határozza meg a ponthatárokat. Főszabályként szilveszterig, de idén már karácsonyig. Nem lehet kevesebb a felsőoktatásban tanulók száma mint 55 ezer fő.
Ennyivel több pénz lesz az egyetemekre a kormány szerint.
55 ezer fő lesz tehát az állam által finanszírozott létszám.
Ahhoz ragaszkodik a kormány, hogy közpénzből ne más államok szakembereit képezzék.
Mert megértette a kormány a diákok aggodalmait.
A Bolyai János Műszaki Szakközépiskolában is tartottak egy egy órás ülősztrájkot, demonstrációt, írta olvasónk. A Közgazdasági Politechnikum diákjai is csatlakoztak a demonstrációhoz, a tornacsarnokban gyülekeztek.
Az ingyenességhez meghatározott időn belül le kell diplomázni, hogy melyik szakon ez mennyi idő lesz, azt szintén az EMMI határozza majd meg.
Adósságrendezésből, EU-s pénzekből és a PPP-konstrukciók átalakításából lesz plusz 24 milliárd a felsőoktatásban.
A mai kormányülésen erről nem beszéltek, ez a rendelet nem erről szól most.
Minden véleménnyilvánítás a demokrácia sajátja, helyes ha a diákok elmondják a véleményüket. A HÖOK ülősztrájkoló elnökéhez kiment most Balog Zoltán miniszter, hogy bevonják a megbeszélésekbe.
Ez még több forrást jelent majd a felsőoktatásban.
Ezt is az EMMI számolja majd ki, ahogy a ponthatárokat és a diploma határidejét is.