Miskolcon a több száz tiltakozó előtt Fazekas Csaba, a Miskolci Egyetem docense azt mondta, a magyar politika történetében egy sajátos ötletbörzét jelentenek a most történtek, amikor is a kormány jószerivel napról napra változtatja álláspontját a felsőoktatásról. „Ennyi koncepció szakpolitikai kérdésben ilyen rövid időn belül még soha nem született" – mondta.
A Közgazdasági Politechnikum diákjai így csinálták a maguk Csend hangjait:
Kaposvár főterén gyülekeztek a Csend hangjai akcióhoz a gimnazisták.
a tüntetés miatt:
- A Magyar Tudományos Akadémia parkoló teljes területén;
- A Széchenyi Lánchíd északi parkolójában;
- A Zoltán utca mindkét oldalán a Szabadság tér és a Nádor utca között.
A budaörsi Illyés Gyula Gimnázium diákjai tanáraikkal és szüleikkel és több járőkelővel együtt tiltakoztak, és még élőláncot is alkottak. És fel is vették videóra:
Az MSZP nevében Kunhalmi Ágnes értékelte a kormány bejelentését. Szerinte a kormány megijedt a hallgatói tiltakozásoktól, és új az bejelentéssel az eddig okozott károkat próbálja mérsékelni, de egyelőre csak az ígéretek látszanak. Kunhalmi szerint a részösztöndíjas rendszer eltörlésével a kormány meghallgatta az MSZP javaslatát. A párt a röghöz kötést továbbra is ellenzi, és nem látja, honnan lesz elég pénz jövőre a felsőoktatásra.
A 2-es villamoson sok a tüntetésre igyekvő diák. És közülük sokan visznek rózsát magukkal. A szúrós dísznövénnyel minden bizonnyal Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárra utalnak.
Vágó Gabor LMP-s képviselő egy Clark ÁdÁm tér melletti kávézóba érkezett 5 perce, laptopján az indexen ezt a cikket olvassa (amit most Ön is), és egy korsó sört fogyaszt.
Három gimnázium diákjai tiltakoztak az Egyetem téren.
Tudósítónk jelentése szerint most kb 300-400 tüntető lehet a Széchenyi téren.
Sikerült elcsípni egy beszélgetést a rendőrség koordinátora és a főszervezeők között. A gyülekezők között ugyanis feltűntek olyanok, akik Változást 2014 feliratú pulóvert viselnek. A rendőrség embere azt javasolta a szervezőknek, hogy ha zavarják őket a politikai üzenetek, kérjék meg ezeket az embereket, hogy vegyék le a pulóvert. A rendőrség csak olyan plakátok, feliratok ellen léphet fel, amely bűncselekményt valósít meg.
A Lánchídon egy 30 fős csapat az úttesten megy át Budáról Pestre. Közben azt kiáltják: Semmit rólunk nélkülünk. Pestről Budára zavartalan az autóforgalom.
A főszervezők tájékoztatása szerint kb. fél óráig tartanak a beszédek a Széchenyui téren, ahol reagálnak a kormány döntésére.A diákok ezután rendőrségi biztosítás mellett egy bejelentett útvnalon vonulnak fel. A Bajcsy-Zsilinszky út, Nyugati tér, Jászai Mari tér útvonalon mennek el a Margit hídra. A tünetés ott véget ér. Autóval tehát nem lesz érdemes arra menni 5 óra körül.
A diákok a tüntetés végén rózsaszirmokat szórnak a Dunába. A szimbólum jelentését olvasóink fantáziájára bízzuk.
Hangzott el az MTA előtti színpadon, ahol a tüntetés van (lesz).
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) helyesnek tartotta és tartja most is, hogy a diákok elmondták, milyen felsőoktatásban kívánnak részt venni. A szervezet üdvözli, hogy a kormány meghallgatta a fiatalokat, döntésének meghozatalakor figyelembe vette szempontjaikat. Az IKSZ ügyvezető elnöksége szerdai közleményében fontos értéknek nevezte, hogy kortársaik ki tudnak állni véleményükért, és demokratikus módon kifejezik, ha érdeksérelem éri őket. A jövő Magyarországát csak tudatos állampolgárok tehetik igazán sikeressé - írták.
Az utóbbi időben sokan jöttek a Széchenyi térrre, így már 2-3 ezren lehetnek a diákok. A transzparenseken főként gimnáziumok nevei láthatók, de ott van a Hallgatói Hálózat molinója is.
"Ti is elkúrtátok"
"Fel is Csút, le is Csút"
"Van egy álmunk, diploma"
A budapesti Móricz Zsigmond Gimnáziumból kb. ötvenen érkeztek a tüntetésre. A diákönkormányzat elnöke, Kovács Kimga azt mesélte az Indexnek, hogy egyeztetett az igazgatóval, aki nem engedélyezte, hogy az iskola nevét a transzparensen használják
de azt mondta, hogy magánemberekként nyugodtan eljöhetnek a tüntetésre.
Most azt kiábálják, hogy:
"Ki nem ugrál Hoffmann Rózsa, hejj, hejj" és ugrálnak hozzá.
"Fel is Csút, le is csút" - ezt is skandálták, talán a tábla után.
Egy művészeti szakközépiskola diákjai az előbb előadták a Ha én rózsa volnék kezdetű dal Hoffman Rózsára átírt változatát, ami már napok óta köröz a Facebookon. A dal első verszaka így szól.
Bejelentik, aki nem úgy viselkedik, ahogy a rendezvény szervezői akarják, azokat megkérik, hogy távozzanak. Pártpolitikai dolgokat nem akarnak látni.
Egy Berzsenyi Gimnáziumban tanuló 12-ikes az első szónok. Rögtön gerjed a mikrofon. Aztán megjavul.
Több mint 40 középiskolából jöttek, mutatja mekkora az ellenérzés, és mekkora erejük van a magyar fiataloknak.
Ha én Hoffmann volnék, tárt karokkal állnék,
Minden tehetségnek én jó esélyt adnék,
Nem kérném azt tőled, ne legyél Te mérnök,
vagy vedd fel kényszerből a Diákhitel 2-t.
Ha én államtitkár volnék, csakis olyan lennék,
Ha felelős volnék, ilyen sosem lennék,
Minden egyes döntést százszor megfontolnék,
És ha én miattam más kerülne bajba,
Az lennék aki mégis büszkén lemondana.