A tüntető diákok bevonultak a Színművészeti Egyetem Ódry-termébe, ahol szintén fórumot tartanak. Arról is szavaznak, hogy visszatérjenek-e az ELTE-re.
Az ELTE BTK-n zajló fórumon egy aktivista azt mondta: szeretnek egyetemre járni és tanulni, de a helyzet most olyan, hogy a diákokat közös gondolkodásra és egyetemfoglalásra szeretnék sarkalni, hogy maguk nyilvánítsák ki akaratukat. Az aktivista azt javasolta, hogy más egyetemeket is foglaljanak el, és szervezzenek országos egyetemi blokádot.
Amikor a zsinagógánál járt a HaHa-menet
Nem az MSZP szervezte az Éhségmenetet, de logisztikai támogatást nyújtott, mondta a "szoci halaloméhségre" utaló molinó árnyékában Török Zsolt, az MSZP szóvivője. Elismerte, hogy a felvonulók több helyen az MSZP pártirodáiban aludhattak. A mostani felvonuláson is ott van Nyakó István és Újhelyi István is. Török Zsolt azzal kapcsolatban, hogy az Éhségmenettel felvonuló MSZP-sek, köztük Nyakó István Gyöngyösön a helyi fürdőben szaunáztak, azt mondta: a felvonulók nem tudtak hol fürödni, erre az MSZP-irodában nem volt lehetőség, ezért mentek be a helyi fürdőbe.
Az oktatási államtitkárság elfogadhatatlannak tartja, hogy „pár forrófejű agitátor" mások jogait korlátozva akadályozza a felsőoktatásban az órák megtartását, reagáltak az ELTE-ben történtekre. Kiemelték, senkinek a jogát nem vitatják el a szabad véleménynyilvánításra, de minden tiltakozónak tudnia kell, hogy mások jogait sem korlátozhatják, bármennyire hisznek is saját igazságukban.
Azt írták, hogy a kormány teljesítette a hallgatók legfontosabb követeléseit, és erről tavaly decemberben a felsőoktatásban tanulók legitim képviselőivel részmegállapodást írtak alá, de a még nyitott kérdésekről folyamatosan egyeztetnek az érintett képviseletekkel. „E tárgyalások a demokratikus jogállam eljárásai szerint folynak. A jövő értelmiségétől elvárható, hogy ezen kereteken belül fejezze ki véleményét" – írták.
Az elfoglalt ELTE BTK épületében elindul a tüntető diákok bázisdemokratikus ülése.
Az Éhségmenet Alkotmány utcában felállított színpadán egy három műszakban dolgozó hat gyermekes edelényi közmunkás beszélt. A fő üzenete az volt, hogy "ne féljetek, mert van képviseletetek", majd azzal búcsúzott: "Orbán Viktornak üzenem, hogy menjen a picsába és vigye magával a haverjait is".
Az elfoglalt ELTE-n három teremben zajlanak hallgatói fórumok. Mindhárom teremben elfogadták, hogy éjszakáig maradnak.
A HaHások illegitim, önjelölt forradalmárok, állítja a Magyar Tavasz Mozgalom vezetője.
Mi is az a blokád?
A „Munkát, kenyeret!" úgy látszik az új köszönés az éhségmenetben, legalábbis a szegedi éhségmenet vezetője ezekkel a szavakkal kezdte és zárta is beszédét.
Az ELTE-n az egy nagyobb csoport úgy döntött, hogy elindulnak egy másik egyetemre és útközben próbálnak újabb támogatókat szerezni. Miután többségük színművészeti egyetemre jár, most oda mennek.
Nem finomkodnak az Éhságmenet színpadán felszólalók. Tóth Imre, a menetet szervező diósgyőri munkás szerint gyáva és hazug kormányunk van, ami a külföld seggét nyalja. A szónok szerint fasiszta országban élünk, amit egy fasiszta diktátor vezet, a miniszterelnököt pedig tetű patkánynak is nevezte beszédében.
Nem csak egy kisebb csoport, hanem több száz hallgató döntött úgy, hogy újra az utcára megy, és más egyetemeket is blokád alá von. Az ELTE BTK-n a három nagyobb előadóból kettő kiürült, egyben még fórumoznak. Az újra az utcára özönlő tüntetők a rendőröket is meglepték. Hirtelen nagyon sok rendőrautó érkezett a Múzeum körútra.
A Baranya megyei Sellye polgármestere, Tóth Attila – akit a menetelők maguk közt csak Bagirának szólítanak – 130 km-t sétált le az éhségmenettel. Értelmezése szerint a polgármesteri eskű kötelességévé tette, hogy ilyen szorult helyzetben is képvisleje a lakosokat. Ahogy leírta, a településen mostanában sem az élelmiszer, sem a halotti leplek nem fogynak jól, és szerinte ez azt jelenti, hogy Magyarország nem él, de még nem is halott, hanem vergődik.
Körülbelül 500 diá most a Kálvin tér felé vonul a Múzeum körúton az úttesten. A rendőrök egyelőre közreműködnek és biztosítják az útvonalat. A Nemzeti Múzeumnál megpróbálták a járdára terelni a diákokat, de ez nagyobb tömeg miatt nem ment zökkenőmentesen. A menet elején állók azt mondják, hogfy a színművészeti egyetem a cél, de ez nem éppen erre van. A diákok azt skandálják, hogy "szabad ország, szabad egyetem".
Kovács Katalin ózdi közmunkás állítása szerint azért bocsátották el állásából, mert megkérdezte, miért nem visznek ivóvizet annak a kb. 100 családnak, akiknek nincs hozzáférésük a tiszta vízhez. Az éhségmenet tüntetésén résztvevő egykori közmunkás szerint a vallás szerepét gyakran hangsúlyozó Fidesz politikusainak nem ártana beiratkoznia egy hittanórára, ugyanis ha gyilkosságot nem is követnek el, bűnrészesként hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre több reménytelen helyzetű ember az öngyilkosságba menekül.
A diákok egyszerre akarnak jelen lenni az egyetemen és az utcán is. Ez nehéz feladat.
Eldőlt, a Corvinusra vonulnak a tüntető diákok. A rendőrök feladták, hogy a járdára tereljék a menetet, így kb 500 fős csapat az úttesten és a villamossíneken megy.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke egy darabig a hátsó sorban, egy kapualjban álldogált az Alkotmány utcában az éhségmenet tüntetésén, de kb. tíz perce távozott.
saját magát. A rapper a következő mondatokkal zárta alig kétperces szónoklatát az Éhségmenet tüntetésén: „Baszd meg az Orbánt, baszd meg a kormányt!".
Több száz tüntető ment be a Corvinus Egyetem aulájába, ahol a Marx szobor árnyékában azt kiabálják, hogy "nem hagyjuk, nem hagyjuk". A nagy tér igencsak felerősíti a zajokat. A Corvinus két biztonsági őre először nem akarta beengedni a hangosbeszélőt tartó szervezőket és az újságírókat, de olyan sokan özönlöttek a kapuhoz, hogy egy idő után feladták. Az aula már sötét, csak a környező termekből jön a fény, ami elég misztikus hangulatot áraszt.
Az egyetemisták és főiskolások érdekképviselete, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája példás érettségről adott tanúbizonyságot akkor, amikor felismerte, hogy felsőoktatás szükségszerű átalakítása mellett, a hallgatók számára a lehető legtöbb előnyt és lehetőséget az EMMI-vel aláírt részmegállapodás biztosítja, mely valamennyi fontos kérdésre reflektál.
Az Éhségmenet tüntetésén két tiltakozó fáradhatatlanul próbálja lekaparni az útmenti oszlopokról a Civil Összefogás Fórum hirdetéseit, amelyeken az áll: Gyurcsány és Bajnai együtt tették tönkre az országot. A művelet nem egyszerű, hiszen miután az aljával végeztek, már két méter magara kell ugrálniuk a plakát tetejéhez. Az egyik menetelő egy zászlórudat is bevetett a cél érdekeben.
A Közgáz aulája akusztikailag alkalmatlannak bizonyult az újabb fórumozásra, ezért a tüntetők elindultak a Színművészeti elfoglalására. Tapasztalt hódítók módjára egy kisebb helyőrséget azért hátrahagytak a Corvinus aulájában is, biztos ami biztos.
A Vámház körúton vonulnak már a diákok, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetemet is elfoglalják. A tüntetők most a járdán vonulnak, mellettük a bicikliúton sok rendőr biztosítja, hogy ott is maradjanak. Érezhetően forgácsolódik a tömeg. Ugyan a Közgázon maradt egy kisebb csoport, többen időközben leváltak a menetről.
Nyakó István szocialista országgyűlési képviselő elmondta, hogy a Fidesz a hétfői parlamenti ülésnapon adott válaszaival méltatlanná vált arra, hogy átadják nekik a petíciót, ezért felkérte az MSZP-s Újhelyi Istvánt, az országgyűlés alelnökét, hogy vegye azt át. A petíciót felolvasták a résztvevőknek: abban többek között minimálbért, és egész évre szóló munkalehetőséget követelnek. Újhelyi azt mondta, hogy a petíció „minden szavát megértettük", és megígérte, hogy megkeresik, ki a felelős a „Köszöntjük a szoci hataloméhség menetét!" feliratú molinóért, ami a Parlament elé volt kifeszítve. A rendezvényt a Szózat zárta, a tömeg elkezdett oszlani.
Egy váratlan fordulattal a Színmű helyett a Nemzeti Múzeumhoz vonultak a diákok, a lépcsőkön terveznek újabb fórumot tartani. Hideg van, de egyelőre bírja a több száz fős tömeg.