Három kulturális intézmény, szervezet is Kerényi lemondását követeli, miután a Magyar Nemzetben is bírálták a miniszterelnöki megbízottat. Lendvai Ildikó pedig azt kérdezi, havi 600 ezer forintért valóban ez a miniszterelnöki megbízott feladata?
„Vidnyánszky meg fogja csinálni azt a Nemzeti Színházat, ami ugyanúgy sikeres lesz, mint az Alföldié, csak nem a buzikról fog szólni, hanem a szerelemről, meg a barátságról, meg a hűségről.” – ezekkel a szavakkal kavart vihart Kerényi Imre a napokban. Orbán Viktor személyes megbízottja, aki főnökét a parlamentben fáraóhoz hasonlította, azonban még egy sor sajátos véleményt megfogalmazott. Amellett, hogy hitet tett a királyság intézménye mellett, kirohant a mai magyar színészoktatás ellen is, mondván az nem elég nemzeti.
Kerényi megjegyzései még áprilisban hangzottak el, de csak három napja fedezte fel a felvételt a média. Eddig azonban csak a sajtó kritizálta a homofób, a demokráciát kétségbe vonó szavakat. Vidnyánszky Attila két nappal később határolódott el Kerényi szavaitól, az intézmények, szervezetek azonban csak azt követően nyilvánultak meg, hogy megjelent a Magyar Nemzet főszerkesztőjének selyemzsinórral felérő publicisztikája.
"Én most már inkább nem foglalkozok színházzal, mert unom. Énnekem feltett szándékom, hogy ezt meg kell reformálni. Lehetetlen dolog, hogy Déryné országában, és Jászai Mari országában így képezzük a színészeket. Én arra gondoltam, ha alkirály lennék, úgy elvenném ennek az egyetemnek a pénzét, mint a nyavalya, és áttelepíteném a színházhoz. Aztán csináljanak amit akarnak. Azt gondolom, egy nemzeti kultúrában a színészeket nemzeti szellemben kell nevelni, pont.
Én arról álmodoztam pár éve, hogy itt megnyerik a választást, aztán egy alkirály odakerül, és kézbe veszi a színészoktatást”A Kerényi által támadott színház- és filmművészeti egyetem egyenesen a miniszterelnöki megbízott lemondását követeli: „Tiltakozunk Kerényi Imre, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SzFE) korábbi tanárának gyűlöletkeltő kijelentései ellen, melyekkel kísérletet tesz az egyetem lejáratására és hallgatóink megbélyegzésére. ... Mélységesen elítéljük a legszélsőségesebb formációk és orgánumok retorikáját idéző gondolatokat, és különös aggodalommal tölt el bennünket, hogy Kerényi Imre mindezt a kulturális értékekért is felelős miniszterelnöki megbízottként mondta. Nem tartjuk méltónak a magyar állam, a magyar kormány semmilyen képviseletére.”
Pénteken megszólalt a Független Előadó-művészeti Szövetsége is. „A FESZ felszólítja a miniszterelnököt, hogy a tudatos nemzeti közjogi gondolkodás megalapozásával és a magyar kulturális értékek megőrzésével és fejlesztésével összefüggő feladatok ellátásáért felelős megbízottját azonnali hatállyal mentse fel hivatalából.”
A szervezet „üdvözli, hogy Vidnyánszky Attila megkésve bár, de a közvélemény nyomására mégis bocsánatot kért, amiért szó nélkül tűrte Kerényi Imre minősíthetetlen megnyilvánulásait közös fellépésük alkalmával a Belvárosi Polgári Szalonban. Elhatárolódását ugyanakkor erősen megkérdőjelezi, hogy alig tizenkét órával korábban azon véleményének is hangot adott, hogy a Nemzeti Színházban túl nagy súllyal van jelen a homoszexualitás. Beszélgetőtársa, Kerényi Imre, aki nem először adta tanúbizonyságát annak, hogy élvezetét leli az agresszív és kirekesztő viselkedésben, sőt félelemkeltésben, most is nyíltan és világosan adott hangot antidemokratikus és homofób gondolatainak.”
Megszólalt a Magyar Színházi Társaság is. A szervezet „elnöksége az általa képviselt színházi szakma és minden józan érzésű ember nevében visszautasítja Kerényi Imre a Belvárosi Polgári Szalonban 2013. áprilisában elhangzott szavait. Megnyilatkozása magánemberként is elfogadhatatlan, Kerényi Imre jelenleg azonban miniszterelnöki megbízottként engedi meg magának a tűrhetetlen hangnemet. A Színház- és Filmművészeti Egyetem lejáratása és burkolt fenyegetése, a kirekesztő szavak használata megengedhetetlen és nem maradhat válasz és következmények nélkül.
A Magyar Színházi Társaság elnöksége fölhívja az illetékes kormányzati szervek felelős irányítóinak figyelmét, hogy Kerényi Imre ilyen megnyilvánulása rossz fényt vet megbízóira, kárt okoz megosztott kulturális életünknek, és megcsúfolja a demokratikus Magyarország Alaptörvényben rögzített értékrendjét.
Lendvai Ildikó írásbeli kérdést tett fel az MSZP nevében Orbán Viktornak, hogy megtudja, a kormányfő szerint továbbra is alkalmas-e Kerényi Imre miniszterelnöki megbízottnak. Lendvai megjegyezte: Kerényi Imre miniszterelnöki megbízottként havi 600 ezer forint és gépkocsihasználat fejében azt a feladatot kapta, hogy megalapozza a tudatos nemzeti közjogi gondolkodást, őrizze és fejlessze a kulturális értékeket.
Mindezek alapján az MSZP képviselője egyebek mellett azt kérdezte Orbán Viktortól: miféle közjogi gondolkodást alapoz meg az, aki szerint "buzizással" lehet a művészi teljesítményt minősíteni, és a sokszínűség helyett a médiának a kormányt kell szolgálnia? "Hogyan védi a kultúra értékeit, aki az idézett módon gyaláz meg kulturális műhelyeket?"
Kerényi Imre egy sor kulturális projektért felel. Elindította nemzeti könyvtár sorozatát, amellyel 300 milliós állami támogatásból ad ki könyveket, hogy létrehozza a nemzeti kánont. Lapunk megírta, hogy Kerényi nem rendezte a magyar írók szerzői jogait a könyvek egy részénél, így az állami kiadás kalózkiadásnak számít. A miniszterelnöki megbízott felel az alkotmány népszerűsítéséért, szobrokat avattat, létrehozta az alkotmány asztala programot, és a kormány munkáját dicsérő kiállításokat szervez.