A kék oszlopok az adott szakaszon mért aktuális vízállást mutatják, a vörös oszlopok a folyó ottani legnagyobb vízállását.
Pozsonynál egy nap alatt közel 120 centiméterrel emelkedett a Duna vízszintje, amely szerda reggelre elérte a 9,7 métert. Ez már alig marad el a 2002-ben mért több mint száz éves rekordtól, ami 9,9 méter volt. A Morva vízszintje egy nap alatt több mint egy métert emelkedett, jobb oldali rakpartja Ligetfalunál már víz alatt van. (MTI)
Írja meg tapasztalatait vagy küldjön fotót erre a címre: tema@mail.index.hu
Most már biztos, hogy nem haladja meg a 9 métert a Duna vízállása Budapesten, mondta kérdésünkre Tarlós István főpolgármester. A vízügyi szakemberek szombat reggeli számításai szerint a folyó vízállása 886 centiméter és 900 centiméter között várható a fővárosban, tehát emberi számítás szerint havariahelyzetre nem kell számítani, közölte a főpolgármester.
Az éjszaka Budapesten emelkedett legnagyobb mértékben, 13 centiméterrel a Duna vízszintje. Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) közleménye szerint szombaton hajnalban 4 órakor 841 centimétert mértek, a tetőzést hétfő hajnalra várják 885 centiméterrel. Nagybajcsnál csak 1 centimétert emelkedett a szint, a Győr-Moson-Sopron megyei településen szombat hajnalra várják a tetőzést 910 centiméteren.Szombaton hajnalban Komáromnál 836 centiméter, Esztergomnál 788 centiméter, Nagymarosnál 711 centiméter magas volt a vízszint.
A csökkenő dunai vízállás mellett már csaknem mindenhol az árvíz utáni helyreállításra összpontosítottak Ausztriában. Az árvíz utáni takarítás az érintett településeken mindenhol versenyfutást jelent az idővel, mert ha a házakat elöntő iszap kiszárad, akkor még nagyobb kárt okoz. A húszezer tűzoltó mellett tegnap összesen háromezer katona dolgozott a helyreállítási munkálatokon az országban, ebből ezerötszázan az árvíztől leginkább sújtott Alsó-Ausztriában. (MTI)
Továbbra is kritikus az árvízi helyzet az Elba kelet-németországi szakaszán, Szászországban lassan csökken a folyó vízállása, Szász-Anhalt tartományban pedig történelmi csúcsra emelkedett ma reggelre. Magdeburgnál, Szász-Anhalt tartományi fővárosánál 720 centiméter fölé emelkedett a vízállás, fél méterrel meghaladva a 2002-ben regisztrált csúcsértéket. (MTI)
... és megkezdődött az apadás, írta pár perccel ezelőtt az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT). A tetőzéskor 907 centimétert mértek, a vízállás reggel hétkor 903 cm volt.
Mára is citromsárga figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat a várható felhőszakadás miatt. De addig is remek idő lesz, több órás napsütéssel, 24–28 fokkal. (OMSZ)
Nyolckor kezdődik, élőben lehet nézni itt>>>
Segítséget kér a katasztrófavédelem: teherautókat és sofőröket keresnek homokzsákok szállításához. Ezen a mailcímen lehet jelentkezni: optorzs@katved.gov.hu
Az ÁNTSZ megelőző intézkedésként azt ajánlja, hogy csapvizet csak forralás után igyanak Dömösön, Pilismaróton és Dobogókőn, mert elképzelhető a vízminőség romlása. Zacskós vizet is osztanak. (kemma.hu)
Szentendrén ma reggel a 2002-es szint, 746 centiméter körül áll a Duna és tovább növekszik, várhatóan meghaladja a 2006-os maximumot. A gátakon kisebb átfolyások, szivárgások vannak, ezeket javítják, és szivattyúznak. (MTI)
Még nem is tetőzött a Duna a legtöbb helyen, de a miniszterelnök csúcsra járatta a kampányt, Gyurcsány ráérzett, Vona irányít, Bajnai és Mesterházy legalább nem árt. Elemeztük az árvízkampányt.
Jelenleg 759,8 km töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon. Rendkívüli védekezés van 191,2 km-en: Győr-Moson-Sopron megye területén a Duna-menti és Mosoni-Duna menti, Komárom-Esztergom megye és Pest megye Budapest feletti területén a Duna-menti állami védvonalakon. (OMIT)
A Csallóközben Bősnél éjszaka már tetőzött a Duna, vízszintje ezen a szakaszon lassú, de folyamatos csökkenésnek indult, hasonlóképpen Pozsonynál is, Révkomáromban azonban még csak szombaton napközben, Párkányban pedig vasárnap érheti el a folyó vízszintje a maximumot. Pozsonynál szombat reggel már egy méterrel alacsonyabb volt a vízállás, mint a csütörtök éjszakai maximum, bár a szlovák fővárosban még mindig érvényben van a rendkívüli helyzet és a harmadfokú árvízvédelmi készültség. Révkomáromban és Párkánynál azonban tovább árad a Duna, és tovább folynak az árvízvédelmi munkák. (MTI)
Kitelepítést is elrendeltek a Börzsönyben fekvő városban, ahol csak jövőre lesz kész a mobilgát. Nyilas Gergely riportja
A mától érvényes változások is benne vannak, innen lehet letölteni (pdf)>>>
Sziasztok, Általam Ismert és Nem Ismert BARÁTAINK! A gátunk ÁLL! Nem szakadt meg a töltés! Nem ömlik a víz sehol! Folytatjuk a heroikus kűzdelmet! A vízszint már NEM emelkedik, de még sajnos visszafelé folyik! Aki nem tud személyesen megjelenni, az szorítson illetve/és imádkozzom ÉRTÜNK GYŐRÚJFALUIAKÉRT, ÉRTÜNK SZIGETKÖZIEKÉRT! Hiszünk a töltésünkben, az összefogásban és abban, hogy Ma is SOKAN leszünk! Végsőkig KITARTUNK! Győrújfalu gát, hajnali 5.00. Imre Attila Nagy (kisalfold.hu)
Hende Csaba honvédelmi miniszter beszél. „Tartjuk a gátat Győrújfalunál”.
A miniszterelnök azt mondja, hogy a saját méréseinkből dolgozunk. Most jön a neheze, a legfontosabb, hogy emberi életben ne essen kár.
Ha kell, lesznek még kitelepítések, ezeket mindig nappal hajtják végre. Egyetlen más magyarországi folyón sincs áradás, a Duna mellé összpontosítjuk az erőinket, minden gátszakaszt megvédünk. „Egy embert sem hagyunk bent” – mondja Orbán. Jelentősebb, a védekezést akadályozó csapadékra nem kell számítani.
Margit híd Budai hídfő, Bem rakpart. Reggel 8 óra.
Nagymaroson megdőlt a Váci út egyik kerítése, utat engedve a víznek péntekről szombatra virradóra, az utcából 30 embert ki kellett menekíteni. Helyszíni riportunkat itt olvashatják. Először a közvetlenül veszélyeztetett épület három lakóját helyezték biztonságba, majd az utcarész további 14 házából kellett kiköltöznie az ott élő mintegy harminc lakónak. (MTI)
Egy lopást és két rémhírterjesztést akadályoztak meg, „valószínűleg elmebetegekről van szó”. Mindhárom embert elfogták.
Dunabogdánynál néhány helyen szivárog a megrakott gát. A védmű megerősítéséhez katonákat rendeltek ki Szentendréről. A honvédségi állományból 50 fő indult el Szentendréről szivattyúkkal a településre. (MTI)
Pilismarótnál rohammunkában kellett megépíteni hiányzó gátszakaszt, ez ma hajnalra sikerült, 350 roma önkéntes segített.
A Duna visszaduzzasztotta a Verőce és Kismaros határában folyó patakot, emiatt erősítésre szorul az ottani, szivárgó gát – közölte a település polgármestere. A Duna vízszintje Verőcénél már körülbelül 5 centiméterrel meghaladta a 2006-ban mért, eddigi legmagasabb szintet, így most nagyon figyelnek a veszélyekre. A település Káposztás nevű, hétvégi házakból álló részét már korábban elöntötte a Duna, míg a község fő útja, az Árpád út folyóhoz közeli szakaszán 30 centiméteres víz áll. (MTI)
A miniszterelnök most a korábbiaknál bizonytalanabb becslést mondott a Duna fővárosi vízállásáról. Legalább 885 centiméter lesz, de akár 20 centis eltérés is elképzelhető.
A napokban több százan jelentkeztek a Baranya megyei katasztrófavédelmi igazgatóságon, hogy segítenének a védekezésben. Arra kérik az önkénteseket, hogy csak akkor induljanak el az árvíz sújtotta területekre, ha erre felkérik őket.
A Magyar Honvédség ma is mozgósított, de még vannak tartalékok. Jelenleg hatszáz technikai eszközzel és 4600 katonával vesznek részt a védekezésben. Ma még további százötven önkéntes tartalékos vonul be. (MTI)