Tájékoztat, hogy a magatartás súlyosan megzavarja a közgyűlést. Felszólítja a tiltakozókat, hogy a termet hagyják el. A rendezvényt feloszlatja.
A fővárosi közgyűlés mai ülésén arról dönt, hogy melyik budapesti közterületen nem lehet a hajléktalanoknak életvitelszerűen tartózkodni. A Város Mindenkié csoport élőlánccal, énekkel és kórussal lehetetlenné tette az ülést. Az aktivistákat végül rendőrök vitték el.
Az LMP. Közgyűlési frakciójuk ugyan nics (PM van helyette), de két országgyűlési képviselő már reggel 8-kor a helyszínen sajtótájékoztatott. Nem eldugni kell a hajléktalanokat, hanem tartós megoldásra törekedni, üzente Szél Bernadett, az LMP társelnöke Tarlós István főpolgármesternek a Városháza kapujából. A tartós megoldást Vágó Gábor LMP-s országgyűlési képviselő vázolta: közösségi bérlakásrendszer.
A Város Mindenkié aktivistái kábé negyvenen élőlánccal körbevették a fővárosi képviselők ülőhelyeit a Városháza dísztermében. A képviselők egyelőre értetlenül állnak a helyzet előtt. Az aktivisták a Szegénylegény vagyok én című népdalt éneklik, és hangosan skandálják, hogy miért vannak itt. Azért "mert ma szavaz a közgyűlés arról a rendeletről, amivel büntethető a hajléktalanság."Követelik, Tarlós vonja vissza a jogszabályt, és dolgozzon ki egy lakhatási stratégiát, ami ellátó jellegű és megelőzi a hajléktalanná válást.
Nemcsak fent, hanem lent is: Szentkirályi Alexandra panaszkodott, hogy az A3-assal nem fér be a bejáraton az LMP sajtótájékoztatója miatt.
Azt mondta, megnézi, le lehet-e folytatni a közgyűlést. Ha nem, akkor azt megakadályozták.
Ezt éneklik a Város Mindenkié aktivistái
Mint mondta, általa nem ismert személyek megakadályozták az ülés elkezdését, ezért azt felfüggeszti.
A fennhangon szavaló aktivistáktól távolabb, a terem eldugottab sarkán Volner János, a Jobbik országgyűlési képviselője bejelentette, hogy abcúg Vitézy! Az indoklás: a BKK vezérigazgatója három évig kísérletezett, pokollá tette a budapesti autósok életét, távoznia kell: Tarlós mentse fel őt.
A Város Mindenkié csoport olyan harminc aktivistája áll körben. Az eskütételekhez hasonlóan egyikük előmondja a szöveget, a többiek utána kórusban ismétlik, néha énekelnek. Ez a módszer szerintünk igen jól bevált, a hang betölti a termet, van pátosz meg tömeghatás is.
A fővárosi közgyűlés fideszes képviselői eltávoztak a teremből, valószínűleg lázasan arról tárgyalnak egy szobában, mit tudnak tenni ebben a helyzetben. Az ellenzéki képviselők a díszteremben várják, hova fejlődnek az események. Nem szomorúak láthatóan. Az aktivisták elszántan skandálnak, úgy tűnik, nem akarnak elmenni. Lehet, hogy huzavona lesz?
A Város Mindenkié obstrukciója folytatódik: újból és újból és újból megismétlik szövegüket. Nem tudjuk, meddig fog tartani. Szerintünk a teremszolgák beavatkozására várnak.
nyilatkozta Tarlós, és a Főpolgármesteri Hivatal gyorsan ki is adott egy közleményt:
A – bejelentés szerint – Város Mindenkié egyesület a főpolgármester és helyettese kivételével a többi választott képviselő elől agresszívan, fizikailag elzárta az útját annak, hogy elfoglalják helyüket az ülésteremben, ezzel konkrétan megakadályozták a köztestület munkáját. A főpolgármester ezért a közgyűlés munkáját felfüggesztette. A közgyűlésre későbbi napszakban kerül sor. A főpolgármester nem kéri a hatóságok beavatkozását.
sóhajt fel egy közgyűlésre várakozó hölgy, majd elneveti magát.
a Város Mindenkié Ustream-oldalán.
Nyílt levelet írt ugyanis a Város Mindenkié csoportnak. A levélben barátaiként szólítja meg őket, és rögtön közli: nem tudja mi a kompetenciájuk. Tarlós nem érti, miért tartják kirekesztőnek a rendeletet. Véleménye szerint az aktivisták kiforgatják a belügyminiszter szavait. Kijelenti: a járdákat nem akarja hajléktalanmentesíteni. A rendelet véleménye szerint a legelfogadhatatlanabb életvitelt próbálja orvosolni. A lakásosztásról közli: senki sem osztott soha hajléktalanoknak, az "Önök Horváth barátja" nem tett semmit az ügyben főpolgármester-helyettesként. Végül leszögezi: az aktivisták fogalmazványaitól furcsa érzései támadnak - márminthogy azok politikai sugallatúak.
Nagyon röviden: A hajléktalanság óriási területeken szabálysértéssé való minősítésével a kormány lehetőséget adott az önkormányzatoknak, hogy a problémák megoldása helyett fizikailag elpakolja a hajléktalanokat. A játszóterekről a kapualjakba fognak költözni az otthonnélküliek, a szállásokon ugyanis szakemberek szerint nincs elég hely (tegyük hozzá, ez utóbbi sarkalatos problémán a kormány gőzerővel igyekszik segíteni, hát meglátjuk).
A tárgyalni tervezett rendelet lényegében azokat a közterületeket határozza meg, ahol nem lehet életvitelszerűen tartózkodni. A Fővárosi Önkormányzat már megszerkesztett egy szép nagy zónatérképet, ami a világörökségi területet és annak védőzónáját tartalmazza, de ehhez csatlakoztak most a kerületek is, akik külön kijelöltek hajléktalanmentes övezeteket a területükön. A főváros térképe innen tölthető le, a kerületek részletes javaslatai pedig innen.
Magyarországon félmillió (!) önkormányzati vagy magántulajdonú lakás áll üresen, ez azért a piaci mozgások miatti "pihenőidőszakot" figyelembe véve is brutális szám. Az is megdöbbentő adat, hogy az önkormányzati lakásállomány szociális szempontú újraelosztása szinte nem működik, európai szinten rendkívül alacsonyan, három százalékon áll. A Város Mindenkié tavasszal már publikált egy megoldástervezetet, ami az üres ingatlanok nyilvántartásba vételét és a rugalmas hasznosítását szorgalmazza.
Szűcs-Somlyó Mária, a Városháza kommunikációs igazgatója bejelentette, hogy mivel az egyesület tagjai továbbra is fizikailag megakadályozzák a közgyűlés megtartását, lehetséges, hogy csak este lesz ülés. Mint mondta, Tarlós István szerint az egyesület vakon tiltakozik, mert nem is tudják, mi van a rendeletben. Az estére tervezett közmeghallgatás valószínűleg elmarad.
Küldöttségük be akart hatolni táblákkal felszerelve a Városházára, de a biztonsági őrön fennakadtak. Némi hőzöngés után kaptak belépőkártyát, és bejöhettek az épületbe.
A fővárosi közgyűlések eddigi történetében számos tiltakozás volt már, a legelképesztőbb formákban, de egyik miatt se kellett felfüggeszteni az ülést. Előfordult például, hogy a Városi Biciklizés Barátai a városháza folyosóin kerekeztek tiltakozásképpen. A fesztiválzenekar pedig a Városháza előtt koncertezett, az ellen tüntetve, hogy Atkári János kevés pénzt akart adni nekik. A taxisok is elözönlötték már a Városháza utcát korábban, sőt egyszer a szippantósok is beígérték, hogy munkájuk gyümölcsét a Városháza bejárata elé borítják egy rendelettervezett miatt.
Az aktivisták szándékaik szerint addig fognak szavalni, szónokolni és énekelni, amig Tarlós István vissza nem vonja a hajléktaklanrendeletet. Ez praktikusan azt jelenti, hogy este hatig mindenképpen itt maradnak - hacsak el nem fogy Tarlós türelme, és el nem viteti őket. Ez még nyolc óra akciózást jelent, ami fizikailag elég megterhelő. Cserék nincsenek, csak az előszónokló váltakozik.
A tiltakozók elég színes képet mutatnak, itt van például Erdős Virág költő, valamint Bolba Márta evangélikus lelkész is - ő ráadásul három hónapos terhesen vesz részt az akcióban.
Nyilván, hogy a tiltakozók ne legyenek továbbra is rivaldafényben. Az aktivisták fáradnak. Ezt jelzi, hogy az élőláncot megtartva leültek a földre. Valaki kijelenti: lesz ebből még sötétség és fekvés is.
Most bekerült a műsorba a Felszállott a páva, ami triplán találó, hiszen van benne szegénység, bebörtönzés és vármegyeháza is.
A Város Mindenkié csoport meghiúsítja olyan fontos előterjesztések tárgyalását, mint a tarifacsökkentés, az útfelújítási program vagy a városrehabilitáció, jelentetta be a Városháza kommunikációs igazgatója. Hozzátette: akár éjfélig is várnak.
Egy olvasónk felhívta a figyelmet arra, hogy a XVI. kerületi önkormányzat szerdán tizenegyedikként csatlakozott a hajléktalanmentes zónákat kijelölő önkormányzatokhoz. A döntés alapján a következő helyszíneket javasolják tiltott zónáknak: a Sashalmi sétányt, a cinkotai bezárt strand előtti közparkot, az Erzsébet-ligetet, valamint az összes lakótelepet. Ezek közül a hajléktalanok kedvenc területének a sashalmi piac környéke (Sashalmi sétány) számít.
Az iménti bejelentés után, a nagy tülekedésben Dorner Lajosnál, a VEKE elnökénél maradt egy fekete mikrofon, ami ezúton keresi gazdáját.
Hanem a spórolás miatt, közölte velünk a Városháza ügyben érintett munkatársa.
szusszal. Nyolc óta folyamatosan szavalják az aktivisták a Város Mindenkié által megfogalmazott kritikát és a megoldási javaslatokat, néha pedig énekléssel lazítanak.
Ennyit tárgyalna ma a közgyűlés. Az előterjesztések ide kattintva böngészhetők. Frissítés: 303-as ugyan az utolsó napirendi pont száma, de összesen csak 115 van. A kérdések kaptak 300-as sorszámot valami egészen ismeretlen okból.