Gyurcsány csak a második, a legmagasabb ugyanis Fodor Gábor. Ennek semmilyen politikai jelentősége nincsen, ugyanúgy, ahogy magának Fodornak sincs.
Lemaradt a Nagy Ellenzéki Összeborulásról? Itt olvashatja vissza a történéseket percről percre!
Kedden megkötheti az ellenzéki szövetséget a baloldal. Gyurcsány Ferenc listás szereplésébe végül beleegyeztek Bajnaiék, és bevették a buliba az SZDSZ volt elnökét, Fodor Gábort is, igen előkelő helyen. Sőt, egy másik SZDSZ-elnököt is: Kuncze Gábor DK-színekben egyéniben indul.
Gyurcsány Ferenc ellenzékeként indultak 2008-ban, elutasították a gazdaság- és társadalompolitikáját, a 2006-os események kezelését, most mégis szövetségesek lesznek. Külön listát akartak Bajnai Gordon vezetésével, most már belemennek a Mesterházy Attila vezette közös listába is. Az LMP-ből kivált Párbeszéd Magyarországért párt tényleg minden alárendel Orbán Viktor leváltásának. Korábbi cikkünk a PM pálfordulásáról.
Az arcvesztésen túl is. Az eddigi megállapodás szerint ugyanis a 106 helyből az Együtt 31 helyen kapott volna lehetőséget egyéni jelöltek indítására, az MSZP a fennmaradó 75 helyet vitte volna. De ugye ez most megváltozik, az Együtt kárára.
Az LMP nem akarja rehabilitálni az MSZP-t, a DK-t és hogy minden együttműködés előfeltétele a 2006 őszén történtekkel és a pártfinanszírozás anomáliáival való szembenézés.
A PM-es Jávor Benedek, még LMP-s politikusként, 2012 februárjában.
Nem mondom, hogy annyira meglepődtem, már csak azért sem, mert az elmúlt évtizedek politikailag gyanús ügyei nem szűkölködtek kreativitásban és törvényellenességben, de mégis, ez azért már egy kicsit sok. Amikor a nemzetbiztonság és az alvilág, azaz a politika és a társadalom legalja sötét oldala így összefog, amellett már nem lehet csak úgy elmenni. Most nem kezdem el, hogy na ezért nem elég egy sima kormányváltás, ezért kell korszakváltás.
Segítek. Szabó Tímea PM-es politikus a Laborc-Portik-ügyről, az olajos vállalkozó és a titkosszolgálat vezetője még a Gyurcsány-kormány alatt találkozgatott egymással.
Pedig de! 2012 novemberében:
Ha az Együtt 2014 a MSZP-vel való koalíció előszobája, akkor nem veszünk részt benne. Nagyon problémásnak tartjuk a szövetséget a szocialistákkal
Egy korszakváltó koalícióba nehéz belelátni Gyurcsány Ferencet.
Jávor Benedektől természeresen, aki 2013 nyarán nyilatkozta ezt a Népszabadságnak.
Ha hinni lehet az MSZP-s politikusnak. Szanyi Tibor ugyanis tavaly novemberben még ezt írta a Facebook oldalára Gyurcsány Ferencről:
Egy mentálisan megzakkant bolsi milliárdossal nem lehet normális jövőt építeni.
Gyurcsány Ferenc örök életében hülyeségeket beszélt
- mondta a DK vezéréről néhány hónapja Puch László MSZP-s politikus. Akkor éppen azért morogtak egymásra, mert Gyurcsány sejtelmes utalást tett a szocialista párt finanszírozására, majd amikor a sajtó rácuppant a témára, gyorsan visszakozott, ahogy hű fegyverhordozója, Grézcy Zsolt is, íme:
Híveivel maga a két lábon járó, egoista küldetéstudat.
Méghozza nem más, mint az MSZP-s Botka László, 2011 őszén.
Az MSZP elnöke néhány hónapja azt mondta, hogy a bizonytalan szavazók megszólítása a cél, ám ahhoz nem visz közelebb Gyurcsány Ferenc. Most, hogy Gyurcsányt is bevették a buliba, legalább tudjuk, hogy Mesterházy nem a bizonytalanoknak akar udvarolni.
Az LMP szeretettel várja azokat, akik nem kérnek sem a Fideszből, sem a Gyurcsánybajnaimesterházyfodorkuncze kombóból.
Talán nem jelent nagy meglepetést, hogy a Századvég Alapítvány ezt hozta ki, de országos felmérésük szerint a megkérdezettek 72 százaléka nem szavazna olyan közös baloldali listára, amelyen Gyurcsány Ferenc is szerepel. Közleményükben azt írják, hogy január 10 és 12 között ezer felnőttet kérdeztek meg telefonon. (A reprezentatív felmérés hibahatára 3,2 százalékpontos.)
Felmérésük szerint a választók 64 százaléka egyértelműen hátrányosnak tartotta Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció vezetőjének szerepeltetését a baloldali szövetség számára, azt mindössze 24 százalékuk ítélte előnyösek. A megkérdezettek 64 százalékának véleménye szerint Gyurcsány Ferenc gyengíti a szerveződő baloldali együttműködést, 28 százalékuk pedig úgy látja, inkább erősíti. A baloldali választók körében ez az arány 50, illetve 48 - azaz minden második baloldali szerint a Demokratikus Koalíció elnöke inkább gyengíti, mint erősíti a formálódó szövetséget.
A sajtótájékoztatót először a parlamentben hirdették meg, aztán kiderült, hogy a képviselőházban lesz. A már itt, a Fehér Házban lévő kb. negyven újságíró egy szűk folyosón tolong. Mivel még nem ért ide minden médiamunkás, ezért negyed órát csúszik a kezdés.
A képviselőházban már több politikus idesomfordált, többen kijöttek az LMP-irodából. A jobbikos Balczó András is megjelent és kárörömmel vegyes mosollyal, kuncogva mondta: "De érdekes!"
Kuncze Gábor 2006 őszén bejelentette, hogy visszavonul a politikától, de ma kiderült, hogy a DK egyéni jelöltje lesz Szigetszentmiklóson. Nem is olyan régen, tavaly október 23-án viszont még keményen bírálta az összefogást, és azt sejtette, hogy nem akar részt venni a nagy összeborulásban. Ezt mondta 2013. október 23-án a Műegyetem rakparton:
"A választók több mint fele el akarja zavarni ezt a kormányt, ma mégis újra a Fidesz nyerné a választásokat. Mert a demokratikus erők egyelőre alkalmatlanok a társadalmi megrendelés teljesítésére. Ma az ellenzéki erők együttműködése kimerül a várható vereség kis hasznaiból való osztozkodásban. Abban, hogy ki hány helyet kap a közös vereség vigaszlistáin. Én ezeken a listákon egyetlen helyet sem kérek, sem magamnak, sem a szabadelvűeknek. Mert ezt a harcot nem lehet összefogásnak álcázott osztozkodással megnyerni."
Már csak egy kérdést kell megoldaniuk az ellenzék vezetőinek. Segítsen nekik! Szavazzon!
De mit mondott a szocialista Szanyi Tibor a minap az Indexnek erről? Hát ezt:
Úgyis mindenki tudja, hogy összeállt a triumvirátus, ezért ez már mindegy. És ha már ott ült Gyurcsány kormányában, bírja ki még azt a három hónapot Bajnai. Ha ég a ház, nem azt kell nézni, hogy kin milyen ing volt húsz évvel ezelőtt, hanem el kell oltani a tüzet. Ha bejön a bárba valaki, akit nem szeret az ember, akkor nem nézi az arcát, hanem hazamegy. Ezt mindenkinek személyesen és kulturáltan kell megoldania Gyurcsánnyal. Nem kötelező vele egy plakáton, egy kampányrendezvényen szerepelni.
Az Együtt-PM-nek elvi és praktikus kifogásai is voltakGyurcsány Ferenc listás szereplésével szemben. A fő érv az volt, hogy taszítja a bizonytalan szavazókat. Erre a szocialisták viszont azt mondták, ha már a DK-t is bevették a megállapodásba, akkor úgyis mindegy, mi van Gyurcsánnyal. Végül az MSZP álláspontja érvényesült.
Nem a parlamentben, hanem a képviselői irodaházban jelentik be az ellenzéki összefogásról szóló tárgyalások eredményeit az MSZP, az Együtt-PM és a Demokratikus Koalíció vezetői, írja a HVG.hu. Nem engedte Kövér László házelnök, hogy a baloldali ellenzéki szövetség a parlament Piros Társalgójában tartsa keddi alakuló sajtótájékoztatóját. Az Országgyűlés Hivatalában arra hivatkoztak, hogy csak parlamenti képviselők tarthatnak sajtótájékoztatót a Házban.
Az az, hogy Beninben is van ám egy Együtt nevű párt. Albert Teveodjré alapította, de ő már nem él.
A Republikon Intézet két éve egy igen nagy merítésű, 3000 főt átfogó Ipsos-kutatás alapján kimutatta (itt olvashatja pdf-ben), hogy mintegy 12 százalékra tehető a potenciális liberális szavazók aránya, szimpátiájuk azonban több párt között oszlik meg. Kérdés, hogy ezeket majd pont az a Fodor Gábor tudja-e majd egy táborba terelni, akinek egyéves elnöksége alatt az SZDSZ-nek még a három százalékra is csak elvétve sikerült felkapaszkodnia.
Mesterházy viszi a szót, mögötte Gyurcsány nagyon felelősségteljes arccal figyel.
És nem tűnik túl boldognak az arckifejezése. Dezső kolléga előző posztjaiban van elég idézet arról, hogy vajon miért nem.
Mesterházy elmondja, hogy a tárgyalások során a tartalmi és formai kérdésekre egyaránt próbálták megtalálni a válaszokat.
Mondja Mesterházy az ellenzéki szövetségről. Az biztos, hogy ha itt valakinek fel kellett adnia az identitását, az nem az MSZP volt.
mondja Mesterházy; válsztópolgároknak is egyértelmű lesz, hogy melyik jelöltre kell leadni a szavazatot, ha kormányváltást akarnak.
Mesterházy már 6 napja is használta a "politikai konstrukció" kifejezést, így nevezi ezt a kényszerházasságot.