Szél Bernadett (LMP) az energiapolitikáról kérdezte. Lázár szerint Európa nem tud versenyképes lenni Amerikával szemben, csak akkor, ha az energetikában a hagyományos és a megújuló forrásokat is használja, azaz ha energiamixben gondolkodik.
Befejeződtek a harmadik Orbán-kormány minisztereinek bizottsági meghallgatásai, ahol a leendő tárcavezetők az ellenzéki be- és kormánypárti alákérdezések kereszttüzében elmondták, mit is gondolnak a rájuk bízott szakterületekről, meg úgy egyáltalán, saját szerepükről. Az Index élőben közvetítette Navracsics Tibor, Trócsányi László, Balog Zoltán, Semjén Zsolt, Varga Mihály, Seszták Miklós és Lázár János meghallgatásait.
A laptopom akksija kibírta Semjén Zsolt kinevezéséig , ami hat igennel és két jobbikos nemmel meg is történt (a szocialista Kiss dokihoz ment). A meghallgatásnak vége.
Az unalomba fúló ülést Selmeczi Gabriella azzal dobja fel, hogy gyorsan kiosztja a szerinte még mindig kampányoló baloldalt. Azok támadnak, akik 610 milliárd hiánnyal adták át a nyugdíjkasszát. Akik megszavazták a nyugdíjkorhatár emelését.
Így oktattak ki Semjét a Tanút idézve a jobbikos Szávayt, aki ezt kikérte magának. Semjén a választási eredményeke utalva azt mondta: a külhoni magyarok azt mondták a Jobbikra: abcúg.
Autonómiaügyben azt mondta Semjén, hogy nem innen Budapestről fogják megmondani, mi legyen, hanem minden nemzetrésznek magának kell kidolgoznia a saját autonómiakoncepcióját, és azt fogja a magyar állam támogatni.
A tárca eredményeinek felsorolása után Korózs Lajos azzal csap le, hogy a miniszterjelölt volt-e mostanában otthon, Ózdon. Mert ha volt, akkor láthatta volna, hogy soha nem volt ennyi szegény gyerek a háború óta, mint most. Balog nagyon sok kérdést kap csokorban. Harrach Péter védi meg azzal, hogy a meghallgatás a jelölt alkalmasságáról szól, a programról majd később lehet vitázni. Harrach szerint Balog alkalmas, mert vagy jól bírja a demagóg kérdéseket, vagy kapott ellenük védőoltást.
Miről kérdezték Balogot? Nagyon sok kérdést kapott, csak győzze megválaszolni!
A jobbikos Szávay István elég keményen beolvas Semjénnek, amikor rá kerül a sor, hogy kérdéseket tegyen fel. Aljasnak nevezi a kormány módszereit, és gúnyosan megkérdezi, hogy idén is egymásra lépő talpakkal tervez-e ünnepelni a kormány. Először Semjén sem érti, mire céloz ezzel, de a mellette ülő államtitkár megsúgja neki, hogy a barackfás dalra gondol Szávay. Erre:
10%-on a töltöttsége, úgyhogy egy emberként izgulunk, nehogy emiatt maradjunk le Semjén Zsolt magvas válaszairól!
Az orvosok bérkérdésein gyorsan végigfutott a miniszterjelölt. A rezidenseknek továbbra is adnak a hiányszakmákban 100 ezer forintos ösztöndíjat, hogy ne menjenek külföldre, de új elképzelésről egyelőre nem hallottunk.
Az MSZP-s képviselő, Kiss László azt hozta fel, hogy szerinte a Fidesz és a KNDP kisajátította a nemzeti jelzőt, a jobbikos Ander Balázs a demográfiai válságról, a moldvai magyarokról és az autonómiáról kérdezte Semjént, aki gondosan jegyzeteli a felvetett témákat.
Semjén már fél órája sorolja, mi mindenre büszke az elmúlt négy évből. A sajtósok szép lassan elkezdtek elszivárogni, egymás után surrannak ki a teremből a kamerások is.
„Amit teljesítettünk, meghaladja azt, amit négy éve ígértünk″ – zárta büszkén a monológját. Most összegyűjtik a képviselők kérdéseit, és Semjén egyben fog válaszolni rájuk.
Balog Zoltán meghallgatása 14 órától a Népjóléti bizottság előtt folytatódott. Eddig ezeket mondta:
Semjén most arról beszél, hogy korábban soha nem látott mennyiségű anyagi támogatást adtak a fontos határon túli intézményeknek, szervezeteknek. 2013-ban 18 milliárd forintot költöttek ilyen célra.
A legsikeresebb programjuk a Kőrösi Csoma Sándor Program volt Semjén szerint. A külhoni magyar szervezetek kérésére megduplázták a pénzt és a résztvevő fiatalok számát is, most már 1 milliárd forint van erre, és 100 résztvevő.
Semjén az eddigi eredményeiket sorolja. 2010-ben újra összehívták a Magyar Állandó Értekezletet, amire újdonságként a magyarországi pártok is meghívást kaptak. A külhoni magyar szervezetek tehetnek javaslatot a nemzeti jelentőségű intézményekre. Újítás volt részükről a diaszpóra tanács összehívása is. Megalkották a nemzetstratégia kerete című programot, és ezt konszenzussal elfogadták. „Történelmi tettnek gondolom, hogy ez megszületett" – mondta Semjén.
Semjén Zsolt a nemzeti összetartozás bizottságának ülésén, a miniszterjelölti meghallgatásán azt mondta: a választáson a külhoni magyarok 95,5 százalékban azt a politikát támogatták, amit ők képviselnek. Ennek három pillére a következő: a határon túliaknak jár állampolgárság, az állampolgársággal együtt jár szavazati jog, és végül a határon túli magyar nemzetrészeknek jár az autonómia.
A legfontosabb kérdés Semjén szerint a nemzet közjogi egyesítése. Honosításügyben négy évvel ezelőtt Semjén félmillió állampolgárt ígért a miniszterelnöknek. „Megcselekedtük" – mondta most. A választásokra 550 ezer esküt tett magyar állampolgár volt, és 130 ezren adtak le érvényes szavazatot. A választási eljárást egyszerűsíteni kell szerinte, például a választáson gondot jelentett, hogy az „anyja neve″ Magyarországon kívül nem bevett azonosítási eszköz.
Semjén bejelentette, hogy a mai napon haladtuk meg a 630 ezres állampolgársági kérelmet, 580 ezren le is tették az esküt. "A ciklus végére meglesz az egymillió esküt tett új magyar állampolgár. Ez nekem személyes életcélom" – jelentette ki.
Két éve Orbán Viktor és Nemcsák Károly társaságában pálinkázgatva énekelt arról Etyeken, hogy a fehérvári huszárok jó sok kislányt meghágtak. A leendő miniszter hangját sajnos nem nagyon hallani a felvételen, de most majd lesz négy éve szólót énekelni.
Másfél óra szünet következik, 14-től jelentkezünk újra Semjén Zsolt és Balog Zoltán meghallgatásáról a Nemzeti összetartozás bizottsága, illetve a Népjóléti bizottság előtt. Addig nézzék meg jó sokszor ezt a felvételt:
Csak úgy zúgnak a hívószavak a fejlesztési miniszterjelölt meghallgatásán. Abban az ellenzékiek és a kormánypártiak is egyetértenek, hogy ezek nagyon fontos dolgok. Hümmögős egyetértésbe torkollott a meghallgatás.
Végeredmény: 10 igen, 3 nem, Seszták képviselő alkalmasnak találtatott.
Kérdések és válaszok, aztán szavazás Trócsányiról.
6 igen, 1 nem, 2 tartózkodás, a fideszes Csöbör Katalin mindkét kezét felemelte, úgy szavazott igennel. Trócsányit tehát az Európai Ügyek Bizottsága is támogatja.
Két-három fő célt emelt ki a miniszterjelölt.
Elárulta azt is, hogy egy hete még lehet, hogy nem tudott volna órákat beszélni ezekről a kérdésekről, de most már igen. A miniszterjelölt felkészültségével kapcsolatban tehát megnyugodhatunk!
Az Európai Ügyek Bizottsága előtt arról beszélt a leendő igazságügyi miniszter, hogy aktív szerepvállalást akar adni a tárcájának az uniós ügyekben. Hosszan fejtegette, hogy az EU szerinte szélesebb területen akar jelen lenni a nemzeti jogalkotásban. A legfontosabb elvi kérdés a szubszidiaritás elvének az érvényesülése – ez a beszédének a kulcsszava, a szubszidiaritás nincs ellene az uniós integrációnak, de fontosak a fékek.
Elsődlegesen párbeszédet ajánlok a bizottság számára, hogy a szubszidiaritásról együtt tudjunk gondolkozni
Arról is beszélt, hogy szerinte túlzott az a felfokozott hangulat, ami Magyarországgal szemben kialakult az ellene folyó uniós eljárások terén. Más országokkal szemben is vannak eljárások, szerinte ha úgy véljük, igazunk van, vállalnunk kell a bírósági utat is az unióban.
Most jönnek a kérdések, összegyűjtik őket, és Trócsányi megint egyben fog válaszolni.
Mégpedig Papcsák Ferenc és Gyurcsány Ferenc után. És ha már Ferencek, most egy harmadiktól idézünk:
Nem szolgálhatod Istent és a pénzt is. Vagy az egyiket vagy a másikat szolgáljuk. (...) Mi történik a pénz választása esetén? A pénz valamelyest jólétet biztosít az elején. Ez rendben van. Később aztán elkezded magad kicsit fontosnak érezni, és megjelenik a hiúság, amire nincs szükség. A hiúságtól eljutunk a kevélységhez, a gőghöz. Három lépcsőfokról van szó: gazdagság, hiúság és gőg. Senki nem üdvözülhet a pénz által. Az ördög a kísértéseknek mindig ezt az útját választja: a gazdagságot, hogy önelégültnek érezzük magunkat; a hiúságot, hogy fontosnak érezzük magunkat; és végül a gőgöt, a kevélységet.
– ezt Ferenc pápa vallja, nem pedig a kereszténydemokrata Seszták Miklós, a vagyonnyilatkozatok alapján az Országgyűlés 3. legjobban kereső (havi átlag 3,8 millió Ft) és 3. legnagyobb pénzvagyonnal rendelkező (190 millió Ft) képviselője. Nemzeti fejlesztési miniszterként ő lesz a felelős sok minden más mellett az állami vagyon felügyeletéért is.
De ha már mottók, Seszták Miklósnak is van egy, mégpedig a következő:
Híven Önmagunkhoz.
Meg még egy, Izaiás prófétától:
Velünk az Isten, értsétek meg nemzetek és térjetek meg!
Mindkettő találó választásnak tűnik.
Seszták Miklós, az új KDNP-s fejlesztési miniszterjelölt saját életútjáról mesél. Elmondta, ferences gimnáziumba járt, majd ügyvéd lett, és bekapcsolódott a kisvárdai életbe. Ügyvédi pályáját szünetelteti, de továbbra is tag az ügyvédi irodájában – egykor majd visszatérne az ügyvédi pályára.
Elmondta, nincs offshore vagyona: "soha semmilyen érdekeltsége nem volt" külföldi gazdasági társaságban, "nem volt és nem is lesz". A bizonyíték: 1998 óta lehet követni a vagyonnyilatkozatait. Portrénkat itt olvashatja róla.
Az igazságügyminiszter-jelölt második meghallgatása is elkezdődött, ezúttal az Európai Ügyek Bizottsága előtt.
A miniszter udvariasan megköszönte a költségvetési bizottságnak, hogy támogatják őt munkájának folytatásban. Hamarosan Seszták Miklós, az új fejlesztési miniszter is bemutatkozik ugyanitt.
9 igen, 6 nem. Balog a miniszter! Hiller is nemmel szavazott, pedig előtte hosszasan méltatta Balog érdemeit.
A költségvetési bizottság LMP-s tagja, Schmuck Erzsébet szerint valakik szivattyúzzák a pénzt, a tőkét az országból. Ezen kívül Pakssal, az MNB-s pénzszórással és a kákávék támogatásával próbálta sarokba szorítani a minisztert.
A bizottság MSZP-s elnöke, Burány Sándor az egykulcsos adóval, a reklámadóval, a forintárfolyammal, az államadóssággal és az államháztartási hiánnyal, továbbá a pénztárgépekkel és az áfacsalással sorozta meg a minisztert. A másik MSZP-s tag, Szakács László a kormányprogram hiányával, az elnéptelenedő településekkel és az elvándorló fiatalokkal ugrott neki a miniszternek.
Tilki Attila ezzel szemben a Fidesz-KDNP nevében jó egészségét kívánt a miniszter úrnak, és támogatásáról biztosította őt.
Varga válaszai:
Minden bizottsági tag elmondta egymás után a kérdéseit, majd a miniszterjelölt egyben válaszolt rájuk. Rengeteg dologra nem tért ki, borzasztó kevés idő volt válaszolni. Ezután jött a szavazás: 7 igen, 2 nem és 2 tartózkodás. A bizottság tehát alkalmasnak találta a jelöltet.
Balog válaszolgat a kérdésekre, utána pedig a bizottság szavaz róla, alkalmasnak találják-e.
Trócsányi kérdésekre válaszol, először a Jobbik faggatja. Kicsit hisztiznek az elején, hogy a levezető elnök korlátozni akarja őket. A miniszterjelölt ezután válaszol a Jobbik kedvenc témáira.
Trócsányi folytatja, majd jönnek a kérdések nemsokára.
Mert nem utalt pénzt áprilisban az EU! – mondta Varga Mihály. Ezt Brüsszel "furcsaságaival" magyarázta a miniszter. Ezért értük el az éves terv 97 százalékát már az év negyedik hónapjában. De megnyugodhatunk, május végéig már utaltak, szóval nem lesz gond a költségvetési hiánnyal.