melyhez Lázár a többi frakció támogatását kéri. Jönnek a reakciók.
Kétnapos rendkívüli ülést tart a parlament a menekültválság miatt, a képviselők a kormány törvénycsomagját tárgyalják. Ez tartalmazza a többi között a büntető törvénykönyv szigorítást, a válsághelyzet és a hadsereg bevetésének a lehetőségét. A gyors törvényhozáshoz a Fidesznek az ellenzékre is szüksége van. Parlament percről percre.
Méghozzá a nyáron elhunyt három szocialista képviselőre, Várnai Lászlóra Nagy Sándorra és Soós Győzőre való emlékezéssel.
A nap témája mi más is lehene, mint a menekültek. A kormány egy 13 törvénymódosításból álló csomagot - oké, csomagocskát terjesztett be -, amelynek sürgős tárgyalásához négyötödös többségre van szükség. hogy ez meglesz-e? Ezt latolgattuk cikkünkben.
Itt foglaltuk össze, mi mindent is akar szigorítani a Fidesz. Tényleg érdemes átvenni, annyi biztos, hogy ha átmegy, az amúgy is túlzsúfolt magyar börtönök megtelnek menekültekkel.
Két órán keresztül. A Keletinél kialakult káoszért a német kormányt hibáztatta. És a német követséghez küldte a menekülteket.
A miniszter egyenesen a Kormányinfóról érkezett ide. Azt mondja, az lenne az ideális, ha nem a válság tüneteit, hanem a válsággócot kezelnék, hogy ne kelljen útra kelniük a menkülteneknek. Addig azonban a határokat kell védelmezni. Ezért együttműködésre kéri a menekülteket:
Arra kérek mindenkit, aki az ország határaihoz közelít, hogy tartsa tiszteletben Magyarország és az Európai Unió határai felé közelít, hogy tartsa tiszteletben a határokat és a törvényeket!
Azaz a határátkelőhelyeken próbálkozzanak, ne a zöldhatáron.
ehhez csak egy felelőtlen német kormányzati nyilatkozat kell - ismétli önmagát Lázár, aki egyre agresszívebb menekültekről beszél (ezt az agresszivitást helyszíni tudósításaink nem igazán támasztják alá).
melyhez Lázár a többi frakció támogatását kéri. Jönnek a reakciók.
A kereszténydemokraták részéről Vejkey Imre szólal fel elsőként, és mindenben támogatja a kormányt.
A kormányt ezzel szemben kritizálja, mert hónapokon keresztül tartó gyűlöletkampánnyal
csinálták a feszkót, csinálták a hangulatot
És nem érti, mit csináltak hónapokon keresztül, hogy most sürgősségi eljárással keresztül kell elfogadtatni a törvényeket. És azt sem érti, miért nem lehetett tisztességes körülményeket teremteni a menekülteknek.
Az MSZP-s Tóbiás József szerint az
egész egy megrendezett színjáték
mivel Orbán még be sem fejezte a brüsszeli tárgyalásait, melyek kimenetelét azonban a parlament nem hagyhatja figyelmen kívül. A szocialista elnök szerint nemhogy nem tudtak hónapok alatt egyetlen egy jogszabályt sem meghozni, de egyet sem tartottak be. Tóbiás szerint ha hónapokkal ezelőtt gondolkodott volna az orosz rulettet játszó kormány
ma Budapesten nem lenne menekült
Vona szerint "katasztrófahelyzetben" (??) nemzeti egységre van szükség, és ezért ő azt kívánja a kormánynak, hogy oldja meg a helyzetet - még akkor is, ha ezzel learatja a népszerűség gyümölcseit. Vona szerint unortodox megoldásokra van szükség, határzárat, honvédség bevetését említ, de persze semmi konkrétumot nem szögez le. Egyet viszont követel: állandó válságtanácskozás megkezdését az ellenzék bevonásával.
Rogán Antal kimondja azt, amit már sokszor kimondott: az EU bevándorlási politikája a felelős a bevándorlásért. Szerinte ugyanis "kecsegtették az embereket", mire azok hátrahagyták mindenüket, és a kockázatokat vállalva útra keltek. Sőt, Rogán még egyet pörget a diligolyón, és azt is állítja, a magyar baloldal is kecsegtette a bevándorlókat, ezért
Latorcai János levezető elnök előbb figyelmeztette a képviselőket, hogy a teremben nem lehet engedély nélkül szemléltető eszközt használni. Nem tudjuk, mire gondolt az alelnök. De feltehetően a jobbikosoknak szólt az üzenet, akik egyenpólóban érkeztek, a fehér pólójukra Martonfáról (ahová menekülttábort szán a kormány) írtak fel valamit, de nem tudtuk még leolvasni.
Az LMP frakcióvezetője a júliusban meghalt Karátson Gábor Kossuth-díjas költőre, környezetvédő aktivistára emlékezik, szavait alig hallani az oda nem figyelő morajban, egy csomó képviselő ki is megy a folyosóra. Az ülésvezetőnek csengetne is kell a zsivaj miatt.
hanem jó dolgokban értünk egyet - folytatja az "autodidakta polihisztor" Karátson Gábor méltatását Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter, aki "szeizmográf"-nak nevezi a költőt, mint aki előrejelzett olyan katasztrófákat, mint a Duna elbetonosodása, környezetünk pusztulása.
Tóbiás József szerint a menekültproblémára benyújtott kormányzati tervezet:
Ezek után tényleg vicces lenne, ha az MSZP elfogadná a törvénytervezetet. Tóbiás szerint a kormány ráadásul a saját apparátusát is cserbenhagyja, amikor hónapokon keresztül hagyta, hogy elmérgesedjen a helyzet. Rogán Antalnak meg azt mondja:
Ha ön ekkora bölcs, kár, hogy júniusban nem volt akkora bölcs.
Ezzel arra utal, hogy a szocialisták már akkor kezdeményezték a közigazgatási hivatalok és és menekülttáborok kapacitásának bővítését, de előterjesztésüket a kormány nem támogatta.
Áll fel Tóbiás filippikája után Lázár János, aki szerint néhány kritikai pontot még el is tudna fogadni, de szerinte nincs más megoldás, mint az, amit a kormány akar. A kormány nem akar embertelen bánásmódot alkalmazni, hanem a "tisztelet hangján" kéri a menekülteket, hogy tartsák be a törvényeket. Azt állítja, hogy aki nem Szíriából jött, az "megélhetési bevándorló. Ezek közül nagyjából 100 ezren léptek Magyarország területén a schengeni határon belülre. Őket Németországból valószínűleg visszatoloncolják.
Ezt már nem is Tóbiásnak, hanem Vonának címzi Lázár, aki szerint a magyar munkavállalók ezrei kerülhetnek nehéz helyzetbe, ha kitesznek minket Schengenből.
Ezután felsorolja a nemzetközi problémákat (szegénység, éghajlatváltozás), melyek megoldását azonban nem tartja Magyarország feladatának.
Harrach gondolatmenetét továbbszőve azt mondja, hogy a határok megerősítésén túl az EU kívüli menekültbázisok kialakítására van szükség. Lázár másfél percet ostorozza - nem is jogalap nélkül - a nemzetközi konfliktuskezelés fogyatékosságait, a közös cselekvés hiányát, majd leszögezi, hogy Magyarországnak ugyen senki ne mondja meg, mennyi menekültet fogad be. Szóval ennyit a közös cselekvésről.
A demográfiai problémákra (Magyarország elfogy és elöregszik) sem tartja jó megoldásnak a bevándorlást - úgy tesz, mintha a menekültek ide jönnének, és nem Nyugatra -, szerinte
fontosabb a nemzet ereje, mint a járulékfizetők száma
Magyarország pedig abban a helyzetben van, hogy "önmbagával határos", ezért inkább a határon túli magyarok közül bővítené a járulékfizetőket, hamár. Lázár végül arról panaszkodik, hogy az EU messze került a keresztény Európa eszményétől (mondjuk ettől Magyarország muszlim bevándorlók nélkül is nagyon messze került, de amiatt nem panaszkodik)
Vona Gábor Jobbik-frakcióvezető következik, aki nem fukarkodik a nagy szavakkal: szerinte vizsga előtt áll az Országgyűlés, amely 50-100 évre fogja meghatározni Magyarország kulturális helyzetét. A menekültkérdésről beszél természetesen, és ismerteti a Jobbik álláspontját. A legfontosabb a Jobbik szerint "Magyarország megvédése a migrációtól".
Vona szerint nem kérdés, hogy szükség van a honvédség bevetésére, a vita csak arról van, hogyan avatkozzon be a honvédség. A Jobbik a Fidesszel ellentétben azt szeretné, ha az alaptörvényt is módosítanák. Elég furcsán indokolja ezt meg Vona: szerinte a honvédség vezetői nehezen tudnak helyt állni a határon, és súlyos döntéseket hozni, ha "eközben Budapesten a DK alkotmányos aggályokat fogalmaz meg".
A honvédelmi miniszter válaszol. Az a Hende Csaba, aki múlt héten még szintén az alaptörvény módosításának szükségességéről beszélt, de most elmagyarázza Vona Gábornak, hogy miért nincs szükség erre mégsem. Hende szerint olyan változások kellenek, amelyekhez elég a honvédelmi törvényt módosítani kétharmaddal. Esetünkben a katonák feladatait a határon egy válsághelyzet kihirdetése után.
Sikerült közben leolvasnom, hogy mi van a jobbikosok pólójára írva.
Ma Martonfa, holnap az egész ország.
Ismert, hogy a Jobbik azt akarja megakadályozni, hogy "az ország egy nagy menekülttábor legyen", szóval nem meglepő ez a felirat.
Az ülés fontosságát jelzi, hogy a kormánypártok részéről a Lázár-Rogán tandem viszi a szót, most ez utóbbi ismétli meg azt, amit pár perce már elmondott: az EU bevándorláspolitikája a felelős a menekülthullámért.
Aki a menekültek továbbengedését akarja, az a magyarok szabadságát veszélyezteti.
Mert erre az osztrákok le fogják zárni a határt, "és az a magyaroknak is rossz lesz". Majd egy újabb tiráda: az EU nem ad segítséget a menekülthelyzet kezeléséhez. Végül arra szólítja fel a képviselőket, hogy támogassák a törvénymódosítást, mert enélkül "nem működik a határzár" Azaz lényegében elismeri, hogy
Annyit panaszkodnak, hogy így az elhibázott bevándorláspolitika, úgy az EU ármánykodása. Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy
És most nem csak arra gondolok, hogy Manuel Barroso és Jean-Claude Juncker egyaránt az Európai Néppárt tagja (velük valóban nincs is túl jóban a Fidesz), hanem arra, hogy a migrációs ügyekért 2004 óta a következő biztosok feleltek:
Nahát, ők is egytől egyig néppártiak, támogatásukhoz és működésükhöz a Fidesz is 11 éve járul hozzá az EP-ben támogató szavazatával.
A napirendről szavaztak a képviselők, ami azért volt izgalmas, mert a kormányoldalnak négyötödös többségre volt szüksége a házszabálytól való eltéréshez. Vagyis hogy a benyújtott javaslatokról már holnap szavazhassanak a képviselők. Az MSZP előre jelezte, hogy nem segít a Fidesz-KDNP-nek, így a többi ellenzéki párt képviselőin múlt a dolog.
A jobbikosok ugyan támogatták a házszabálytól való eltérést, de a többi ellenzéki képviselő nem, így nem lett meg a négyötöd. Jöhetett tehát a b. terv, vagyis a kivételes sürgősségi eljárás, amelyet a kormány kezdeményezett. Ennek csak az a hátránya a Fidesz számára, hogy bár a csomag nagy részéről holnap szavazhatnak a képviselők, a kétharmados módosításokról nem tudnak holnap dönteni.
A négyötöd nem lett meg, a szónokok kiürítették a tárat arra, akire ki kellett üríteni.