A victory-jel 1990-ben már nem volt szokatlan magyar politikustól, de Szigeti Tamás fotóriporter az államfő halála után elmesélte, mit mondott Göncz Árpád a hivatalos beiktatási ceremónia után az őt ünneplő embereknek.
Most a diplomáciai testületek képviselői vesznek búcsút, és a gyászolók helyezhetik el virágjaikat. Néhányan elindultak hazafelé, de a többség a sír felé közeledik.
Megszólal a Himnusz.
Ezt Göncz Árpád gyermekei helyezik el. A gyászolókat arra kérték, hogy hozzanak egy szál virágot, a koszorúkra szánt pénzt pedig inkább az értelmi és halmozottan fogyatékos gyermekekről és felnőttekről gondoskodó Kézenfogva Alapítványnak juttassák el.
Az alapítvány számlaszáma: 11991102-02135012
HU34 11991102-02135012-00000000
SWIFT kód: GIBAHUHB
Göncz Árpád évekkel ezelőtt vette ezt a sírhelyet az Óbudai temető 16-os parcellájában. Mellette Bibó István nyugszik, a másik oldalon pedig szintén egykori 56-os elítéltek: Litván Gyögy és Vásárhelyi Miklós.
Göncz Árpád egykori rabtársa, az SZDSZ egykori politikusa eredetileg egy olyan beszédet akart mondani, amiben „ égető nemzeti problémákr ól” is szólni akart. A család azonban azt kérte, ne mondjon ilyen beszédet. Először úgy volt, hogy emiatt Mécs inkább nem is beszél, mert nem akart változtatni a szövegen. Végül Göncz Árpád végakaratának megfelelően mégis beszélt, az eredetileg tervezett beszédét ma délután 17 órakor mondja el a Kossuth téren.
A Sarusokból.
Mi van, ha az Isten nem inkvizítor, és a szándékot ítéli, nem a tettet.
Nagyra duzzadt a tömeg. Több ezren lehetnek a temetésen.
Várszegi Asztrik azt mondja, sokáig nem ismerte Göncz Árpádot. A kilencvenes évek elején egy bencés öregdiák, Göncz Árpád egykori börtöntársa kereste meg a főapátot azzal, hogy Göncz Árpádban úgy bízik, mint saját magában, ezért a főapátnak is azt javasolta, hogy ismerje meg. Az őszinte szív és a nyílt szellem emberét ezután ismertem meg, mondta Várszegi Asztrik. "Ha eljön az óra kérlek, temess el", kérte később Várszegi Asztrikot Göncz Árpád.
Orbán Viktor itt van, de nem ült ki előre a dobogóra. Magánemberként vesz részt a temetésen. Hátul marad.
A pannonhalmi főapát katolikus szertartás szerint temeti Göncz Árpádot. Göncz Árpád apja római katolikus vallású, anyja unitárius vallású volt. Göncz Árpád fiatalon tagja volt a cserkészmozgalomnak is.
Göncz Árpád unokája, Göncz Kinga fia a Milla után az Együtt 2014 egyik pártalapítója volt.
– mondja Göncz Árpád unokája a temetésen.
Benedek Márton, Göncz Kinga fia emlékezik a család nevében. Esterházy Pétert idézi, aki ezt írta Göncz Árpádnak:
A szeretet veszélyes, légy jámbor, kormányzáshoz ez jobb.
– kéri a jelenlévőket Mécs Imre, és azt kéri, hogy csendben így emlékezzenek Göncz Árpádra.
Hiszen mindenki így szólította Göncz Árpádot, de ebben szeretet és tisztelet volt így is.
Göncz Árpád 1945 után jó döntéseket hozott, a jó oldalon állt mindig, pedig ez azokban az évtizedekben nem volt könnyű. Az ő példáját kellene követni most is. Mindazoknak, akik magas állami tisztségbe kerülnek, ezt a példát kellene követniük, mondja Mécs Imre.
A gyűlöletet és a széthúzást gyűlölte, mondja Mécs Imre.
Magasra állítottad a mércét... Ember voltál. A szegény embereknek, az elnyomottaknak, a jogtalanoknak voltál a szócsöve. A szeretetet hirdetted.
Göncz Árpádnak komoly szerepe volt Nagy Imre újratemetésében. Nemcsak a forradalom hallotait, hanem egy rossz rendszert is temettek akkor. Több százezres tömeg gyűlt össze, ez volt a garanciája a változásnak. Göncz Árpád a szerepét államfőként természetesen és könnyedséggel látta el.
Mécs Imre arról beszél, hogy Göncz Árpád a szeretet embere volt, de tudott kemény is lenni. Egy bölcs paktumnak köszönhetően lett köztársasági elnök. A választáson vesztes párt kapott lehetőséget a jelölésre, ezzel indult el a rendszerváltozás utáni politikai élet.
Azt várja az ember, hogy egyszer csak fölpattan a koporsótető, kiszállsz belőle, odamész az emberekhez, megsimogatsz valakit, egy szép mosoly egy kedves szó mindenkinek jutna, hiszen ilyen voltál egész életedben.
És megsimítja Göncz Árpád koporsóját
Koncz Zsuzsa és Bródy János adja elő a Ha én rózsa volnék kezdetű dalt. Göncz Árpád nagyon szerette ezt a dalt, és végakaratában is szerepel, hogy a temetésén ez a dal szóljon. Az emberek a dal közben az égnek emelik a rózsákat. Koncz Zsuzsa hangja remeg, talán sír is.
Felvételről játszották be a köztársasági elnökké választásakor elmondott beszéd egy részletét. A temetés moderátora Bálint András színész.
Amikor Pintér Sándor belügyminiszter megérkezett, valahonnan egy sípszót lehetett hallani a tömegből. A körülöttem álló emberek felhorgadtak, "fejbe kéne ütni". Mindenki reméli, hogy nem lesz fütyülés, ez mégiscsak egy temetés.
A gyászolók között látni Áder János jelenlegi és Sólyom László volt államfőt, és Boross Péter egykori miniszterelnököt. Itt van Tarlós István főpolgármester is.
Fél órával a temetés megkezdése előtt körülbelül ezren lehetnek az Óbudai temetőben, de tömegesen érkeznek újabb csoportok a szertartásra. Az államfő ravatalát a koporsóval a 16-os parcella közepén állították fel. Ezzel szemben ül a gyászoló család, a közjogi méltóságok és a diplomáciai testület tagjai. Ezt veszi körbe a gyászoló tömeg.
Itt van már az Óbudai temetőben Koncz Zsuzsa és Bródy János, akik fellépnek a temetésen. Megérkezett Heller Ágnes, Vásárhelyi Mária és a pa-dö-dős Lang Györgyi és Falusi Mariann is.
A temetésre megérkezett Tóbias József, az MSZP elnöke több szocialista politikus társaságában. Itt van Gőgös Zoltán, Kunhalmi Ágnes és Hiszékeny Dezső is. Az érkezők között láttam Kuncze Gábort és Illés Zoltánt is.
Másfél órával a kezdés előtt elkezdtek érkezni az emberek. Egy szál virágot hoztak a család kérésének megfelelően. Göncz Árpád koporsóját már felravatalozták. Egy dobogót és tucatnyi fehér széket is felállítottak.