A maratoni kormányinfo fontosabb részleteiért pörgessen, pörgessen!
A Híd a munkába felzárkóztatási program keretében az ORÖ által kapott és szabálytalanul elköltött 1,6 milliárd forintot vissza kell fizesse az EMMI-nek az önkormányzat, de méltányos, teljesíthető feltételeket kell teremteni a számukra Lázár szerint.
és alaposan meg kell vizsgálni a gyöngyösi tragédia kapcsán, hol is van az állam felelőssége, és utána módosítani kell a törvényeken. Ezzel kapcsolatban az EMMI és más állami szervek között folyik már az egyeztetés.
Kovács Zoltán tisztázza a korábbi dezinformációt, miszerint szélesebb körben is megismerhető lenne már most az EU és az Unió közötti szabadkereskedelmi megállapodás tervezete. A szóvivő szerint az USA elvárásának megfelelően egyelőre csak képviselőket illeti meg ez a lehetőség. Hogy mikor lesz megállapodás, azt egyelőre sem Kovács sem Lázár nem tudta megbecsülni.
Az UHT-tej elterjedt az elmúlt években, felét itthon állítják elő, tehát van magyar gazdasági érdek ezen a fronton, de önmagában piaci érdek nem lesz elég a kormánynak ahhoz, hogy levigye az áfát. A Nébih mintavétele után több tízezer liter került kivonásra rossz minőségű UHT-tejből, Lázár személy szerint nem gondolja, hogy egészséges lenne, de ettől függetlenül a kormány hajlandó tárgyalni róla a termelőkkel.
Hétfőn már sor is kerülhet erre, mivel azt is meg kell tárgyalniuk velük és a sertéságazat képviselőivel is, bejött-e, amit az áfacsökkentéstől vártak, például magasabbak lettek-e a felvásárlási árak.
Az őszödi beszéd kiszivárogtatásával kapcsolatban viszont Lázár tanulsága az, hogy árulók irányítják az MSZP-t, és nagy kérdés, hogy érdemes-e rájuk bízni az ország kormányzását.
Lázár János látta Gyurcsány őszödi témájú videósorozatát, de nem igazán akar véleményt formálni róla. Az őszödi beszéd leíratát viszont többször is elolvasta, mivel sok "megfontolandó" gondolatot is tartalmazott - Lázár ehhez gyorsán hozzátette:
ha nem egy hazugságbeszédről lenne szó.
Lázárnak szegezik a kérdést, miért nem kért a parlament ellenőrzést az állam részéről a letelepedési kötvény offshore-hátterű cégeire? A miniszter úgy gondolja, az állam nyert a letelepedési kötvényeken, és piaci alapon abszolút védhető a dolog.
Az már technikai kérdés, hogyan van bonyolítva.
Május 20-án kellett volna bevezetnie az egységes cigarettacsomagolást, de a Philip Morris beperelte az ilyen intézkedést hozó országokat (például az élharcos Nagy-Britanniát). A pert a dohányipari óriás elvesztette, de az intézkedés késleltette a bevezetést.
Lázár szerint fontolgatják, hogy átköltözzön a Honvédelmi Minisztérium, Simicskó István sem zárkózik el a dologtól. Erről mondta azt korábban Kövér László, hogy teljesen elhibázott, végiggondolatlan ötlet tartja, és reméli, hogy nem lesz belőle valóság.
Lázár szerint Soros éppen ezt csinálja alapítványaival, az általa támogatott civil szervezetekkel. A miniszter ezt antidemokratikusnak látja, szerinte a milliárdos pénzén támogatott nyitott társadalom-elképzelés áll szemben a magyar emberek által választott politikusok politikájával.
Ismeri el kelletlenül Lázár arra az ismételt kérdésre, törvénysértés miatt szerepeltek-e egyes Soros-támogatott alapítványok titkosszolgálati jelentésekben.
Lázár János szerint bárki, beleértve Kovács Zoltánt szívesen visszaadja CEU-s ösztöndíját, ha a milliárdos vissza szeretné kérni.
Újságírói kérdésre, hogy szándékában áll-e a pénz visszafizetése, Kovács Zoltán ránézett tabletjére, és közölte: még nem kapott Sorostól erre felhívó üzenetet, így most nem.
a Magyar Fórum újságírója a szlovák ENSZ-főtitkár-jelöltről kérdezi Lázárt, aki nem kommentálja a kérdést, majd pedig a felminősítésről faggatja a minisztert. Poénjait a mikrofonban is hallható kuncogással díjazza.
A Népszava újságírója arról faggatja Lázárt, igaz-e a pletyka, miszerint a közte és Pintér Sándor közti háború áldozata lehet a tervezett "szupertitkosszolgálat".
Lázár szerint háborúról szó sincs, ő ugyanis az elmúlt években kitapasztalta már, kivel nem érdemes konfliktusba kerülni, és Pintér Sándor egyértelműen közéjük tartozik. (Valljuk be, ebben igaza lehet.)
Lázár János szerint pusztán érzelemmentes belső egyeztetések folynak a belügyminiszter és közte a titkosszolgálat kérdésében.
ha a felminősítés után Európa tud egy jobb ajánlatot nyújtani.
Kovács Zoltán szerint mivel ő 2001 előtt még nem volt közszereplő, ezért magánügy, hogy mennyi ösztöndíjra pályázott.
Ugyan a közbeszerzési és versenyjogi területen vannak még engedélyeztetési problémák, de Lázár szerint az EU konstruktívan áll a magyar projektet. Pénteken Margrethe Vestager versenyjogi biztossal arról fog tárgyalni, hogyan illeszkedik az új reaktor az energiapiacba. Lázár úgy gondolja - azaz nyilván erről már értesítették -, az EB monopólium-ellenes indokok miatt ragaszkodni fog ahhoz, hogy Paks II. nem lehet a Magyar Villamosművek része.
Lázár János Lentner Csaba, az MNB PADS-alapítványának kuratóriumi tagjának, a közszolgálati egyetem tanszékvezetőjének. Matolcsy György témavezetőjének interjújára is kitér néhány szóban. De tényleg csak néhányban, mivel "a tudományos munkásság" részének minősíti Lentner olyan kijelentéseit, minthogy
A Quaestor-károsultak ismételt tiltakozásáról kapott kérdést Lázár. Van egy alkotmánybírósági döntés, ami világos kereteket határoz meg a károsultak ügyében, de még nem kezdődött meg a kártalanítás, még nem tudjuk, ki mennyit kap - mondta a miniszter. Ha lezárult a folyamat, maximum akkor lesz helye tiltakozásnak.
Dezső András kollégánk feltette a kérdést, milyen alapon vizsgálódnak a magyar titkosszolgálatok Soros György és alapítványai ellen, van-e bizonyíték arra, hogy a milliárdos mögött valamilyen külföldi titkosszolgálat áll, illetve hogy a Soros által támogatott alapítványok követtek-e el törvénysértést. A vonatkozó törvény szerint ugyanis a titkosszolgálatok feladata a külföldi titkosszolgálatok tevékenységének felderítése.
Lázár szerint a titkosszolgálatok (AH, IH) feladata minden körülmények között megvédeni az országot, akár magánszemélyek manipulációi ellen, amennyiben azok az ország biztonságát fenyegetik. "Kérdezze meg Nagy-Britanniát, árthat-e egy magánember egy országnak", mondta Lázár a Sorosnak tulajdonított fontbedöntésre utalva.
Lázár kérdésre válaszolva csak annyit tudott megismételni, hogy ismeretlen tettes után nyomoznak az ügyben. Medgyessy Péter neve szóba sem kerül.
Földügyben távol áll egymástól az EB és a kormány álláspontja, ezért háború lesz ebben a kérdésben. Az Unió azt szeretné, ha külföldiek és gazdasági társaságok is vehetnének földet az országban, a kormány viszont nem.
Lázár a Soros Györgyöt firtató újságírói kérdésre visszautal rá, hogy a milliárdos Orbán Viktor ellenzékeként határozta meg magát néhány évvel ezelőtt. A miniszter Soros 6 pontját, melyek közt az is szerepel, hogy évente fogadjon be 1 millió bevándorlót Európa, nagyon veszélyesnek tartja.
A miniszter szerint nem kellene az unió állampolgárainak megtakarított pénzét arra használni, hogy fejenként 15 euróval támogassák a bevándorlókat, ahogyan azt a milliárdos szeretné.
Nem érti Lázár, mi is a problémája az Európai Bizottságnak Magyarországgal, amikor a romák szegregációját kéri számon. Kifogása módszertani, a magyar állam ugyanis nem tartja számon ki a roma.
A magyar állam például ezt nem tudja, mert nem kérdezheti meg.
Az Európai Bizottságnak jobban meg kéne ismernie a magyar kormány "példaértékű és elismert" programjait. Lázár János szerint nem a romákról külön, hanem a hátrányos helyzetűek szegregációjáról kéne beszélni. Balog Zoltán el is utazott Brüsszelbe, hogy tisztázza a kifogásokat. Kovács Zoltán hozzáteszi, hogy ma az EB-ban nincs igazán gazdája a romaügyeknek, nincsenek felzárkóztató programok, mint Magyarországon.
Erre annak ellenére nincs szükség, hogy a kormány úgy érzi, nem méltányos, hogy miközben Magyarország nem minősíti az Egyesült Államokat, ők meg beszólnak:
Nem arról volt szó, hogy egy nagyhatalom bokáját akartuk harapdálni, hanem egy jelentős orrbavágást kaptunk.
Az MFB 1-600 millió forintos, 0 százalékos kamatú, hosszú lejáratú hitellel száll be a lakossági hitelezésbe, mondja Lázár, és az otthonteremtéssel, korszerűsítéssel kapcsolatos hasonló feltételű hitelek is várhatók.
Bizottsági roham indult Magyarország ellen Lázár szerint: Németország és Svédország 52 ezer bevándorlót akar visszaküldeni hozzánk, de mi Görögországot biztonságos országnak tekintjük - mivel ott értek partot, küldjék vissza helyettünk oda a menekülteket, mondta.
Lázár János szerint a nemzetközi Komintern álláspontja, hogy Európának a munkaerőhiány és az öregedés miatt szüksége van bevándorlókra. Ehelyett Magyarországon inkább a magyar fiatalok támogatására kellene törekedni, hogy a magyar fiatalok többet szüljenek.
Lázár szerint abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy "Magyarország önmagával határos", így ha belföldről nem sikerül megoldani a népességnövelést, még mindig ott vannak nekünk a határon túli magyarok a bevándorlók helyett.
Szijjártó Péter segítségével viszont sikereket értünk el ezen a téren is, a magyar javaslatok bekerültek az uniós zárónyilatkozatba.
de a kerületi polgármesterek észrevételeit természetesen figyelembe fogják venni. Láng Zsolt, a II. kerület irányítója viszont arra kérte a kormányt, hogy ne zárják be teljesen - na ez viszont nem működhet.