Igaz, kártalanítást kérhet a magánegészségügyi szolgáltató, ha az állami rendszernek kellene a védkezéshez szükséges ingatlan, vagy eszköz.
A kibővített bértámogatás részletein túl egy sor fontosabb intézkedésről szóló kormányrendelet is megjelent a koronavírus-járvány elleni védekezéssel kapcsolatban a péntek esti Magyar Közlönyben.
A veszélyhelyzet ideje alatt az országos kórház-főigazgató határozattal berendelheti egészségügyi szolgálat teljesítésére azon egészségügyi dolgozót, aki
A kormányrendelet kivételeket is tartalmaz, így az nem vonatkozik a honvédelemi és a rendvédelmi szervek egészségügyi szolgáltatóinál dolgozókra, az egyházi fenntartású egészségügyi szolgáltató által foglalkoztatott egészségügyi dolgozókra, valamint azokra, akik nem léptek be a március 1-től élő új egészségügyi szolgálati jogviszonyba, továbbá azokra sem, akik háziorvosi, házi gyermekorvosi és háziorvosi ügyeleti feladat keretében egészségügyi tevékenységet végeznek.
Kizáró ok még, ha az egészségügyi dolgozó
A rendeletből az is kiderül, hogy az egészségügyi dolgozókat állami vagy önkormányzati fenntartású szolgáltatóhoz lehet berendelni az országos kórház-főigazgató által meghatározott időtartamra, de legfeljebb a veszélyhelyzet megszűnéséig.
A veszélyhelyzet ideje alatt az országos kórház-főigazgató, kártalanítás mellett, határozattal bármely – nem állami vagy önkormányzati fenntartású vagy tulajdonú – egészségügyi szolgáltatót kötelezheti a SARS-CoV-2 vírus elleni védekezéshez szükséges ingatlan, valamint ingó eszközök és felszerelések rendelkezésre bocsátására a kijelölt állami vagy önkormányzati fenntartású vagy tulajdonú egészségügyi intézmény részére – olvasható a közlönyben.
A kártalanítást a kötelezett egészségügyi szolgáltató kérelmére kell megállapítani, a kérelmet az országos kórház-főigazgatóhoz kell benyújtani, és azt a benyújtástól számított 60 napon belül el is kell bírálni. Ugyanakkor a közlönyben az is szerepel, hogy „nem jár kártalanítás, ha az ingó és ingatlan rendelkezésre bocsátása nem akadályozta az igénybevétel tárgyának rendeltetésszerű használatát”.
A veszélyhelyzet ideje alatt az országos kórház-főigazgató az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló rezidens számára a rezidens elsődleges képzési helyének minősülő egészségügyi szolgáltatótól eltérő egészségügyi szolgáltatót jelölhet ki a munkavégzés helyeként, ha azt a koronavírus-világjárvány következményeinek elhárítása vagy egyéb ellátási érdek indokolja. A kivételek között hasonlók olvashatók, mint fentebb, a magándolgozók esetében.
A digitális oktatással érintett családokat segítő intézkedésekről szóló tavaly novemberi kormányrendeletet kiegészítették az alapfokú oktatással is, így a „helyhez kötött internet-hozzáférési szolgáltatás” most már ingyenesen vehető igénybe az általános iskolás gyerekek számára is, márciusban, 30 napra.
(Borítókép: Szemészeti vizsgáló a Czeizel Intézet új Felső Zöldmáli úti épületében a megnyitó napján 2020. július 9-én. Fotó: Mónus Márton / MTI)