A HVG kérdésére válaszolva – mit szól Orbán Viktor ahhoz, hogy legidősebb lánya, Ráhel és férje, Tiborcz István Spanyolországba költözött a gyerekekkel – Gulyás Gergely elmondta, a költözés átmeneti. Hozzátette, a választások előtti fél évben úgy gondolhatta a család egy része, hogy egyszerűbb ezt az időszakot külföldön átvészelni.
A Budapest Airport megvásárlásához közel állnak, de Gulyás Gergely szerint teljesen magyar légitársaságra nagyon kevés az esély. Regionálisan, résztulajdonnal működhetne, de nincs ilyen előkészület.
Általánosságban helyes, ha filmek megtekintését ingyenesen lehetővé teszik, de azon az időszakon túl vagyunk, amikor filmeket tettek kötelezővé – válaszolta Gulyás Gergely az Elk*rtuk című filmre vonatkozó kérdésre.
A kancelláriaminiszter többször is egyeztetett pedagógus-szakszervezetekkel, ezekre pozitívan emlékezik, de szerinte ezek a szereplők nem teljesen függetlenek a politikától. Gulyás Gergely leszögezte, hogy a pedagógusbéreket emelni kell, ebben már 2022-ben lesz előrelépés.
A helyszínen lévő újságírók kikérték Gulyás Gergely véleményét arról is, hogy a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) megnyerte a pert, így a tanárokat nem kötelezhetik többé ingyenes ügyeletre. A miniszter szerint meg kell várni a jogerős döntést, a jogerős bírósági döntéseket pedig onnantól kezdve mindenkinek tiszteletben kell tartania.
Gulyás Gergely óvatosságot javasol abban, hogy Erdélyből, Románia területéről olyan tömegrendezvényekre, mint a Békemenet, bárki sokakat buszoztasson. Romániában alacsony az átoltottság, és súlyos a járványhelyzet.
Tájékozódnak a makói Continental gyárral összefüggésben, a kormány támogatásának az volt a feltétele, hogy őrizzék meg a munkahelyek számát, meg fogják vizsgálni, hogy a gyár tud-e kötelezettséget vállalni, vagy az állami támogatási oldalon kell igazítani.
Az ellenzéki előválasztáson a hirdetésekre a kormányoldal költötte a legtöbbet. Gulyás Gergely szerint ezzel a jogszabályoknak megfelelően kell elszámolni. A miniszter úgy látja, hogy nem csupán helyes, hanem kényszerítő parancs, hogy világossá tegyék, milyen veszélyt jelent az országra azoknak a kormányzása, akik most összeálltak. Ahhoz az árhoz képest, amibe ez kerülne, fillérekbe kerülnek a hirdetések.
Gulyás Gergely szerint nincs összefüggés a kínai Sinopharm-vakcinával beoltottság és a kórházba kerülés között. Akik már a harmadik oltást is megkapták, ők gyakorlatilag nincsenek kórházban, vagy legfeljebb nagyon kevesen. A kórházban ápoltak 45 százaléka oltott – mondta el Gulyás Gergely, de hivatalos statisztika nélkül, csak az orvosok és a kórházvezetők álláspontjára hivatkozva.
Hozzátette, a kórházban ápolt, vakcina által védett betegek közül a legtöbbeket a Pfizer-vakcinával oltották be. Ennek nem az a magyarázata, hogy kevésbé lenne hatásos a Pfizer-vakcina, hanem az, hogy a legidősebb korosztály ezt a védőoltást kapta.
Az Emmire és az OKFŐ-re hagyatkozik Gulyás Gergely, amikor azt mondja, hogy rövid időn belül meg kell lennie annak a korábban ígért kutatásnak, ami azt vizsgálja, hogy lakosságarányosan miért haltak meg ennyien Magyarországon koronavírusban.
Nem javaslom, hogy képviselőtársam szavai és tettei között bárki összefüggést keressen
– kommentálta sommásan Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az újságírói kérdést, amely arra vonatkozott, mit szól ahhoz, hogy a Jobbik elnöke, Jakab Péter felvette a csokot.
Magyarország a rezsicsökkentésről semmiképpen nem akar és nem fog lemondani. A kisvállalkozásoknak ez egyébként is hihetetlenül nagy versenyelőnyt jelent, így a kormány inkább kibővíteni szeretné a rezsicsökkentés vívmányait – fejtette ki szintén újságírói érdeklődésre Gulyás Gergely.
Gulyás Gergely az Index kérdésére közölte, hogy a Balaton déli partjára tervezett beruházás nem fog megvalósulni, mert ilyenre soha nem adnának engedélyt.
Gulyás Gergely az Index kérdésére elmondta, közel van a kormány ahhoz, hogy megvásárolja a Budapest Airportot, inkább technikai kérdések vannak hátra. A két fél célja, hogy mielőbb lezáruljon az adásvétel, ami idén év végén vagy a következő év elején történhet meg. Korábban megírtuk, hogy a kormány által vezetett konzorcium 4 milliárd eurót (1440 milliárd forintot) ajánlott a reptér megvásárlására.
Az Index kérdésére Szentkirályi Alexandra elárulta, még nem vette fel a harmadik adag koronavírus elleni védőoltást, és nem tudja, hogy meg fogja-e tenni ezt a jövőben. Gulyás Gergely viszont már beadatta a harmadikat. Mint ismert, Orbán Viktor a hétvégén kapta meg a harmadik oltást.
Egymillió beadott harmadik oltásnál járhatunk itthon, ezen belül is főként az idősek élnek a harmadik, emlékeztető vakcina lehetőségével – tette hozzá Gulyás Gergely.
A Népszava újságírója azt kérte Gulyás Gergelytől, kommentálja legutóbbi tényfeltáró cikküket, amelyben arról írtak, hogy 15-20 százalékkal kevesebb rákos beteget diagnosztizáltak itthon a járvány időszakában.
A miniszter elmondta, a pandémia alatt semmilyen daganatos megbetegedésnél nem kellett többet várni a szükséges beavatkozásra. Mindig is az volt a mondás, hogy a daganatos betegeket érintő indokolt beavatkozások nem várhatnak.
Ugyanakkor a szűrővizsgálatok egy ideig szüneteltek, mert az oltás előtt ezeknek a megtartása sokkal veszélyesebb lett volna, mint maga a szűrővizsgálat – fejtette ki a miniszter.
Gulyás Gergely az Index kérdésére elárulta, hogy a Stop, Gyurcsány! Stop, Karácsony!, aztán később Stop, Márki-Zay! néven futó kampány máig, azaz október 21-ig tart az előzetes tervek szerint. A későbbiekről egyelőre nem adott tájékoztatást.
Gulyás Gergely elmondta, továbbra sincs nyilvántartás és tájékoztatás arról, hogy a Coviddal kórházba kerültek közül hányan voltak beoltva.
Mi úgy gondoljuk, hogy Magyarország polgárai felnőttek, aki akarja, maszkot hord, kötelező döntést a kormány nem hozott – válaszolt újságírói kérdésre Gulyás Gergely a kötelező maszkviselés előírásának lehetőségéről.
Valóban túlbecsültük főpolgármester urat, azt gondoltuk, hogy versenyben marad – válaszolta újságírói kérdésre, Karácsony Gergelyre utalva Gulyás Gergely, és hozzátette, hogy az irány szerinte így sem volt rossz. Hiszen továbbra is Gyurcsány Ferenc a vezetője a legerősebb ellenzéki pártnak. Azaz egészen addig marad a „gyurcsányozás”, amíg a DK számít a legerősebb ellenzéki erőnek az országban – érvelt a miniszter.
Székely Sándor javaslata alapján a közös listán indulók csak egy frakciót alkothatnának a parlamentben, így a hatpárti ellenzék is egyetlen frakciót hozhatna létre 2022-ben. Gulyás Gergely leszögezte, hogy ezt a kérdést a házszabály jelenleg nem így rendezi, bárkinek lehet frakciója, akinek van öt mandátuma, egyébként nem ismeri Székely Sándor javaslatát.
Gulyás Gergely szerint a V4-ek a magyar kormány mellett állnak, és déli államok csatlakozására is jó esély van az energiakérdés témájában. Az EU most az egész csomagot tárgyalja, a kabinet reményei szerint a tagállamok több mint egyharmada arra szeretné felhívni majd a figyelmet, hogy normális világpiaci ár mellett is drámai rezsiár-növekedés jöhet.
Magyarországon drága a benzin, Gulyás Gergely szerint ez vitán felül áll, de az EU-ban még így is az egyik legolcsóbb, van, ahol 7-800 forint egy liter. Az adóterhet csökkenti a mechanizmusunk abban az esetben, ha a kőolaj világpiaci ára meghalad egy adott összeget. A kormány figyeli a benzinárat, és ha szükséges, akkor mindig tud újabb intézkedéseket hozni.
Az M1 Híradó kérdésére válaszolva Gulyás Gergely elmondta, ő is látta, hallotta Márki-Zay Péter CNN-nek adott interjúját, amelyben a frissen megválasztott ellenzéki miniszterelnök-jelölt kifejtette, a migrációval kapcsolatban a magyar kormány gyűlöletpropagandát folytat.
A miniszterelnökséget vezető miniszter erről azt gondolja, Márki-Zay Péter migráció ügyében a baloldal véleményének megfelelően nyilatkozott, amely lebontaná a kerítést, és kontroll nélkül engedné be a migránsokat.
„Ez egy migrációpárti baloldali vélemény, Márki-Zay Péter túlzásba esett ezen a téren” – minősítette politikuskollégája szavait a miniszter.
Az alkotmánybíróság döntésének tiszteletben tartása a jogállamiság alapelve, mindenki úgy tesz a lengyel döntés után, mintha újszerű fejlemény történt volna, de a nemzeti jog és az uniós jog viszonyáról szóló viták az elmúlt évtizedekben is zajlottak Gulyás Gergely szerint. Ugyanazt a vizsgálatot, amit a lengyel elvégzett, a tagállami alkotmánybíróságok majdnem mindegyike elvégzi, és legitimnek tartja azt a szempontot, hogy az alkotmány lényegi rendelkezései nem sérülhetnek, illetve az uniós jog elsőbbsége csak az átruházott vagy közösen gyakorolt hatáskörök esetében áll fenn. A kormány nem tartja elfogadhatónak a „lengyelellenes vitát”, és a kettős mérce példájának látja. A német, a cseh, a lengyel vagy a korábbi brit döntésnek megfelelően a magyar alkotmánybíróságnak is joga van arra, hogy a migráció szempontjából az uniós hatásköröket és a magyar rendelkezéseket, ezek egymáshoz való viszonyát értelmezze.
A déli határ védelme biztosított, kerítés nélkül nem lenne hasonló hatékonyság. 2021. október 15-től ötvenfős cseh rendőri kontingens is segíti a magyar határ védelmét. Brüsszelnek nem sújtania kell a határait megvédő államokat, hanem segíteni – hívta fel a figyelmet Gulyás Gergely, elfogadhatatlannak nevezve azt, hogy csak minimális anyagi támogatást kaptak a határvédelemre az Európai Uniótól. A tranzitzónákat visszaállítanák és a menekültekről az EU határain kívül döntenének.
Van az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere, az ETS – állapította meg Gulyás Gergely, majd azt is kijelentette, hogy az uniós szén-dioxid-kvótarendszert a bizottság ki akarja terjeszteni a közúti közlekedésre és az egyszerű, hétköznapi emberek autóira, lakásaira és házaira is. Ugyanakkor ezt Magyarország a leghatározottabban el fogja utasítani.
A magyar kormány álláspontja, hogy Fizessenek a szennyezők!, azaz a lakossági fogyasztók helyett a multikkal fizettesse meg Brüsszel a környezetszennyezés költségeit.
Ha nem lenne rezsicsökkentés, és a magyar fogyasztók a piaci árakat fizetnék, a családok itthon évente 386 ezer forinttal fizetnének többet. Éppen ezért a magyar kormány továbbra is elkötelezett a rezsicsökkentés eredményeinek megvédése mellett – tette hozzá Gulyás Gergely.
Európai uniós tematikájú kormányülést tartott a kormány tegnap. Gulyás Gergely szerint erre okot adott az is, hogy ma kezdődik az uniós csúcs, három kiemelt fontosságú témával, az egyik az energiaárak kérdésre; a miniszter szerint rezsikrízis van Európában. A migrációról is fontos viták lesznek, valamint a lengyel alkotmánybíróság döntése is vitát váltott ki.
A kormányülést is ez a három téma határozta meg, az energiaárakkal kapcsolatos magyar álláspont: drámaian megnőttek az energiaárak, ennek a legfőbb oka az, hogy az Európai Bizottság átgondolatlan energiapolitikát folytat, a legnagyobb veszély, hogy az új javaslat az eddigieken is túlmegy, és ráterheli az áremelést a fogyasztókra. Ez nyílt támadás a rezsicsökkentés ellen, Magyarországon kívül minden európai országban emelkedett a rezsi ára – fogalmazott Gulyás Gergely. Bécsben több mint kétszer ennyit, Berlinben több mint háromszor annyit fizetnek a rezsiért, mint Magyarországon, Svédországban ennél is magasabbak a gázárak.
Magyarország mindvégig ragaszkodott ahhoz, hogy hatósági árat lehessen érvényesíteni, a rezsiköltségeket féken kell tartani – szögezte le a miniszter, aki szerint az Európai Bizottság nem segítette azt, hogy Európa megőrizze a versenyképességét, hanem olyan intézkedéseket hozott, amelyek hozzájárultak a válság kialakításához.
Gulyás Gergely szerint Brüsszel erőltette a klímavédelemre hivatkozva a hagyományos energiatermelés leépítését, és továbbra sem ismerik el a hibát, sőt olyan javaslatokat tesznek, amelyek az áremeléshez járulnak hozzá.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Szentkirályi Alexandra készül a Kormányinfóra: