Index Vakbarát Hírportál

Jóval több lehet a fertőzött, mint amennyit a statisztika mutat

2022. február 4., péntek 15:30

A koronavírus csak a belépőt jelenti a következő évtized járványos időszakába – mondta a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjában működő virológiai laboratórium vezetője.

Egyelőre még azt sem tudjuk megmondani, hogy elértük-e az omikron-variáns okozta járványhullám csúcsát – jelentette ki a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjában működő virológiai laboratórium vezetője. Jakab Ferenc úgy fogalmazott:

Aki biztosra tudja állítani, hogy elértük a járvány csúcsát, és ez már csak lefelé megy, az vagy jós, vagy jósgömböt használ, vagy nem tudom.

Hozzátette: a naponta jelentett húszezres regisztrált esetszám még így is jóval kevesebb annál, mint ahány új fertőzött valójában lehet Magyarországon. A virológus szerint az omikron-variáns nagyon gyorsan terjed, ugyanakkor jó hír, hogy enyhébb tüneteket okoz. Ez „tényleg így van, nem annyira fertőzi a tüdőt” – mondta az omikronról, hozzátéve, hogy a betegségek súlyosságát az oltás is enyhíti.

Arról, hogy mit lehet mondani akkor, ha valaki az oltás ellenére is elkapja a fertőzést, Jakab Ferenc úgy látja: 

Ez abszolút előfordul. Soha nem mondtuk, senki nem állította, hogy az oltás ellenére nem lehet elkapni a betegséget. Az a bizonyos hatékonyság arra vonatkozik, hogy ha el is kapjuk, ne kerüljünk kórházba és ne legyünk súlyos betegek. De ez sem száz százalék, nincs százszázalékos vakcina.

Jakab Ferencet az RTL Klub reggeli műsorában megkérdezték arról a kijelentéséről is, miszerint a jövőben akár egy, a koronavírusnál sokkal súlyosabb betegség is világjárványt okozhat.

A virológus felidézte, hogy emiatt a kijelentése miatt feljelentéseket és fenyegető e-maileket is kapott, holott ezt nem csak ő állítja.  Az első SARS-koronavírus-járvány, 2002 óta minden nemzetközi kutató azt állítja, hogy látjuk azokat a külföldi trendeket, azokat a faktorokat, amelyek arra mutatnak, hogy sajnos egyre több ilyen járványra kell felkészülnünk – mutatott rá.

Egyre nagyobb intenzitással törnek ki ilyen kis tüskeszerű járványok szerte a világon, amelyek egyikéből előbb-utóbb egy nagyobb világjárvány lesz

– fogalmazott Jakab Ferenc, majd azt is ismertette, hogy a kutatócsoportjuk két tagja nemrég Bangladesből érkezett haza egy hónap után, ahol egy olyan, cseppfertőzéssel terjedő, súlyos idegrendszeri betegséget okozó vírust tanulmányoztak, amelynek 65 százalékos a halálozási aránya.

Szemben mondjuk a most két és fél százalékos koronavíruséval. Szóval vannak ilyen jószágok szerte a világon, és ott lokálisan bizony-bizony okoznak haláleseteket és kisebb-nagyobb járványokat

– ismertette a virológus.

(Borítókép: Jakab Ferenc. Fotó: Sóki Tamás / MTI)

Rovatok