Gulyás szerint a Ryanairrel szemben fogyasztóvédelmi vizsgálat van folyamatban. Ezt arra válaszolta a miniszter, hogy a tranzakciós illetéket is áthárítani tervezi több cég. Kijelentette, szokatlan, hogy az árakon változtat valamelyik cég, és még szokatlanabb, hogy egy cég ilyen stílust megenged magának. Ahol van konkurencia, oda másik légitársasággal érdemes utazni.
Gulyás szerint két ponton hibás a Ryanair érvelése. Egyfelől a Ryanair ászf-ében az olvasható, hogy a rájuk kivetett adót háríthatja át, de a kormány nem a légitársaságokra vetette ki közvetlenül. Másfelől az ászf is lehet tisztességtelen – tette hozzá.
Csütörtökön a Facebook-oldalán tájékoztatott Orbán Viktor arról, hogy az élelmiszer- és a benzinárstopot október 1-jéig, a hitelmoratóriumot és a kamatstopot december 31-ig hosszabbítja meg a kormány. „Meghosszabbítjuk az árstopokat! A benzin marad 480” – közölte a kormányfő.
Orbán Viktor január 12-én jelentette be, hogy több élelmiszer árát vissza kell vinni arra a szintre, ahol tavaly október 15-én állt. Egy tavaly decemberi kormányülésen döntöttek arról, hogy október végi szinten rögzítik a lakossági jelzáloghitelek kamatát. A kamatstopot később a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre is kiterjesztették. Továbbá tavaly novemberben született arról is döntés, hogy 480 forintos felső határral rögzítik literenként az üzemanyagárat november 15-től. Idén májusban a kormány szigorított: a magyarországi benzinkutakon csak magyar forgalmi engedéllyel rendelkező autósok tankolhatnak hatósági áras üzemanyagot, a külföldiek csak teljes áron tudnak tankolni.
„Európa érdekében is fenntartom Magyarország jogát arra, hogy a józan ésszel szembemenő, a magyar és európai családok elszegényedésével fenyegető javaslatokkal szemben őszinte beszéddel és higgadt érvekkel fellépjek. Biztos vagyok abban, hogy ebben a törekvésemben Önök között is egyre több partnerre találok. Ez nemcsak Magyarország, hanem Európa érdeke is” – fogalmazott Orbán Viktor abban a levelében, amelyet annak a 44 európai parlamenti képviselőnek írt, akik a napokban közös levelet intéztek hozzá az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
Arra kérték a magyar miniszterelnököt, hogy a magyar emberekkel együtt „álljon a történelem jó oldalára”, akik megítélésük szerint egyértelmű szolidaritást mutatnak Ukrajnával. Egyúttal valódi európaiként történő viselkedésre szólították fel Orbán Viktort.
A kormányfő válaszában kiállt a béke és Ukrajna megsegítése mellett, de azt leszögezte: Magyarország és polgárai nem sértő és kioktató hangnemet, hanem elismerést és köszönetet érdemelnek azért a humanitárius segítségért, amelyet Ukrajnának, illetve a menekülteknek biztosítanak.
Konfliktus alakult ki a kormány és a Ryanair között, miután a kabinet nyolc ágazatot érintő különadókról, valamint új adóemelésekről döntött, erre válaszul pedig a légitársaság levélben közölte utasaival: fejenként 3900 forintot (10 eurót) kell fizetniük a foglalásaik után.
„A kormány elfogadhatatlannak tartja és a leghatározottabban elutasítja, hogy a Ryanair a légitársaságokra kivetett extraprofit-különadóját áthárítja az utazókra” – nyilatkozta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az Indexnek.
Michael O'Leary, a Ryanair vezérigazgatója közölte: az extraprofitadó rablás, amely teljesen elrugaszkodott a valóságtól. „Talán Nagy miniszter úr meg tudja magyarázni, miért vetik ki ezt az idióta adót a veszteséges légi iparra” – fogalmazott a Ryanair vezérigazgatója.
A gazdaságfejlesztési miniszter válaszában azt írta, a kormány nem érti a kettős mércét. „Ha a Ryanair ugyanilyen adót például Németországban, Hollandiában, Svédországban és Franciaországban gond nélkül, jogkövető módon befizet – és ezzel kapcsolatban semmilyen problémát nem jelez –, miért épp a magyar eljárással akad gondja” – üzent vissza Nagy Márton, aki azt is hozzátette: elfogadhatatlan a Ryanair vezérigazgatójának stílusa, és a cég remélhetőleg nem ilyen arroganciával kezeli az utasok problémáit.
A miniszter továbbá indítványozta a fogyasztóvédelmi vizsgálat elrendelését, amelyet a kormányhivatal el is indított a Ryanairrel szemben.
Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője napirend előtt a parlamentben azt mondta: az extraprofit áthárítását a magyar emberekre meg kell akadályozni, minden áthárítási helyzetet ki kell vizsgálni, és fel kell lépni ellene.