A Napi.hu a nyugdíjasok és alacsony jövedelműek támogatásáról kérdezte a minisztert, aki elmondta: a magyar rezsicsökkentésre egyetlen másik állam sem képes. Havi szinten kétszázezer forintot fizet ki a magyar állam minden mérőhely után, egy háztartás helyett 2,5 millió forintot az áram- és gázfogyasztásért.
Azon dolgozunk, hogy legyenek olyan alternatív módszerek, amikkel a gázfogyasztás csökkenthető, és akár az állam terhére bizonyos szolgáltatások kezelhetővé válnak. A splitklíma például fűtés, és lényegesen olcsóbb, de tudjuk, hogy azt is be kell szerelni. Fogunk tenni lépéseket, hogy aki az átlagfogyasztás fölött van, alá tudjon kerülni, és ezeket hamarosan be is fogjuk jelenteni. Konkrét javaslataink lesznek, amivel bárki tud élni.
Áfát emelni nem akar a kormány, szögezte le Gulyás Gergely.
A miniszternek jogi értelemben indoklási kötelezettsége nincs, Palkovics László nem is élt ezzel a lehetőséggel. Az álláspontot elfogadták, Gulyás Gergely az OMSZ vezetőinek menesztéséről leszögezte, hogy a vezetői változtatásokra a tűzijátékkal kapcsolatos előrejelzésekre való tekintet nélkül sor került volna, hozzátette: augusztus 20. és a tűzijáték elmaradása nem az utolsó, hanem az utolsó utáni csepp volt a pohárban, a szaktárca nem volt elégedett a meteorológiai szolgálat vezetésével.
Semjén Zsolt vezette a kormány mai ülését, és áttekintették az energiaellátás helyzetét – kezdte a tájékoztatót Gulyás Gergely, azzal folytatva, hogy az energiaellátás a gáz és villanyáram tekintetében is biztosított, az igényeket ki tudják elégíteni, valamint tárgyalnak a stratégiai tartalékok bővítéséről.
A miniszter kifejtette, hogy a fűtőértéke nem azonos az oroszországi, az itthon kitermelt és a nyugatról vásárolt gáznak. Erről egy rendelet is meg fog jelenni, amiben megajoulban adják meg ennek mértékét. A fűtértéket 63645 MJ-ban állapították meg, a gyengébb fűtőértékű gázt fogyasztók is részesülhetnek az 1729 köbméteres kedvezményes árú mennyiségből.
Több ügyben is folytatnak tárgyalásokat Brüsszellel, a kondicionalitási eljárás élvez elsőbbséget, ezt próbálják lezárni. Hétfő éjfélig kellett választ adni az Európai Bizottság kérdéseire, intenzív időszakon és sok tárgyaláson van túl a kormány – ismertette Gulyás Gergely.
Olyan választ tudtunk küldeni írásban, amiben minden kérdésben közös nevezőre jutottunk. Minden eddiginél szigorúbb rendszert hozunk létre az uniós pénzek és közbeszerzések ellenőrzésére. Az a célunk, hogy a kondicionalitási eljárás lezárható legyen, és a megállapodást aláírható formába hozzuk. Bízunk benne, hogy a bizottságot jellemző konstruktivitás fennmarad
– fogalmazott a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Ukrajna informális koalíciót kötött augusztus 22-én több európai állammal – közölte az Interfax-Ukrajna híradására hivatkozva a Kárpátalja.ma. Az egyezséggel az Ukrajna melletti nemzetközi támogatást akarják erősíteni. A lap az informális koalíció tagjai között említi Észtországot, Lengyelországot, Lettországot, Litvániát, valamint Magyarországot, Romániát és Szlovákiát is. Hozzátéve, hogy az érintett országok állam- és kormányfői tanácsadói hétfőn Kijevbe látogattak, ahol Andrij Jermak, az Elnöki Hivatal vezetője fogadta a diplomatákat. Részletek itt.
Hétfő éjfélig kellett választ adnia a magyar kormánynak az Európai Bizottságnak arra, milyen további engedményeket hajlandó tenni, elkerülendő az uniós kifizetések felfüggesztését vagy csökkentését. A Covid utáni helyreállítási pénzek hiánya nem szegmentálható, hiszen azokat a kormány egyéb forrásokból pótolja. A kérdés csak az, hogy mi lesz akkor, ha elfogy az átcsoportosítható pénz, és nem születik megegyezés Brüsszellel. Bővebben itt.
A Független Benzinkutak Szövetsége is a kormányhoz fordult, a kis- és középvállalkozások jövője ugyanis bizonytalanná vált szerintük. Az FBSZ Egri Gábor elnök által jegyzett közleményében az október elsejéig érvényben lévő ársapka megszüntetését szorgalmazza. Bővebben ide kattintva olvashatnak a hírről.
A kormányhoz fordulnak a turizmus és vendéglátás képviselői, ugyanis az inflációs hatás és a rezsicsökkentés módosítása miatt bizonytalannak érzik a jövőjüket és a megélhetésüket. Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének tiszteletbeli elnöke szerint sötét alagútba megy bele a szakma. Részletek itt.
Több repülőgép-nyomkövető oldal adatai szerint a Magyar Honvédség egyik gépe vasárnap Moszkvába repült Budapestről, majd hétfőn este visszatért onnan. Ki vagy kik ültek a gépen? Miért repült az orosz fővárosba – a háborús övezetet messziről elkerülve – egy magyar repülőgép? Kérdések vannak, a háttérről itt olvashatnak, a válaszokban csak reménykedünk.
Kezdésnek például az Országos Meteorológiai Szolgálat elnökének és szakmai elnökhelyettesének menesztése. A két szakembert vélhetőleg az augusztus 20-ra tervezett tűzijáték elhalasztása miatt tették lapátra, az OMSZ kedden délelőtt közleményben független vizsgálatot kért a kormánytól. Az ügyről bővebben itt olvashatnak.
Köszöntjük kedves olvasóinkat a Kormányinfó percről percre közvetítésében. A megszokott csütörtöki időpont helyett ezúttal keddre, 13 órára hirdették meg a Mit miért tesz a kormány? című tájékoztatót. A helyszínen Szabó Gyula kollégánk teszi fel az Index kérdéseit. Tartsanak velünk!