A háború okozta infláció és energiaválság következtében minden eddiginél fontosabb az önellátás erősítése, a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar fejlesztése – jelentette ki Varga Mihály a Tolnatej Zrt. új üzemének átadóünnepségén.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta, a magyar élelmiszeripari vállalkozások a háborús válság ellenére is növelték beruházásaikat, az év első felében több mint 170 milliárd forintot fordítottak fejlesztésekre.
A tárcavezető felhívta a figyelmet: a kormány a kezdetektől stratégiai ágazatnak tekinti a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart, támogatja a hazai termelés növelését és a technológiai fejlesztéseket.
Ennek eredményeként a magyar mezőgazdaság kibocsátása az elmúlt 12 évben majdnem 30 százalékkal emelkedett, az élelmiszer-gazdaság teljesítménye 16 százalékkal bővült – ismertette Varga Mihály a Pénzügyminisztérium szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
Varga Mihály arra is kitért, hogy a hazai élelmiszerek aránya ma már 70 százalék felett van a kiskereskedelemben. Mint mondta: az a cél, hogy „az alapvető élelmiszerekből elérjük az önellátást, az összes élelmiszeren belül pedig legalább 80 százalék legyen a magyar termék”.
A tárcavezető emlékeztetett: a kormány az aszályhelyzetre tekintettel kedvező, szabad felhasználású hitelekkel és a hitelmoratórium meghosszabbításával is segíti az ágazat vállalkozásait.
Varga Mihály szerint a szomszédunkban dúló háború, az ennek nyomán kialakult energiaválság és a mindezt jelentősen súlyosbító brüsszeli szankciók térdre kényszerítik Európa gazdaságait.
A miniszter a szekszárdi Tolnatej Zrt. beruházásáról elmondta: az 5 milliárd forint értékű új sajtüzemi komplexum megépítését a kormány 2 milliárd forinttal támogatta. Az új üzemben évente 19 ezer tonna sajtot lehet előállítani, a fejlesztéssel a cég működése és munkahelyei a következő időszakban is biztosítottak.
(Borítókép: Varga Mihály 2020. december 22-én. Fotó: Trenka Attila / Index)