Gulyás Gergely az uniós ügyekről elmondta, sokat tettek azért, hogy hozzájussunk a forrásokhoz, tizenhét vállalásuk volt, ugyanakkor azt tapasztalták, hogy az EU a tárgyalások során újabb igényeket is támasztott, ezek közül azt tudják teljesíteni, ami nem ellentétes a korábbi vállalásokkal, és alapvetően nem ellentétes az ország érdekeivel.
A miniszter az igazságszolgáltatási követelésekről úgy fogalmazott, hogy Magyarország azon országok közé tartozik, amelyekben az igazságszolgáltatás független, ez szervezeti különállást és alkotmányos garanciákat is jelent. A különböző hatásköri kérdéseknek a pontosítása vagy változtatása lehetséges, ezt meg tudják tenni, de a bizottság aggályait egyébként alaptalannak tartják.
Hangsúlyozta, hogy nem alapvető szervezeti változásokról van szó, hanem arról, hogy az igazságszolgáltatás intézményei közötti hatáskörmegoszlás hogyan alakul. Ebben fognak olyan módosításokat elfogadni, amelyek az EU által jelzett aggályokat orvosolják. Gulyás Gergely szerint ezzel az utolsó feltétel is teljesül, ami a helyreállítási alappal kapcsolatos megállapodás létrejöttét eddig gátolta.
Gulyás Gergely arról tájékoztatott: december 31-ig döntöttek a rezsiárakról, a rendszerhasználati díj nem emelkedhet a lakossági fogyasztók számára a jövő évben sem, miután azonban az energia drágább lesz, magasabb áron tudnak vásárolni is, de az emelkedés nem jelenthet terhet a lakosságnak.
A kormány ezért extraprofitadót fog kivetni a kiegyenlítő szolgáltatást nyújtó erőművekre, 2022-ben 13 százalékban, 2023-ban pedig 10 százalékban állapítják meg az adókulcsot, ez mintegy 40 milliárd forint pluszt fog jelenteni a költségvetésnek.
Gulyás Gergely azzal kezdte, hogy a tegnapi kormányülésen tárgyaltak a gazdasági helyzetről, uniós ügyekről és energetikai kérdésekről is. Azt állapították meg, hogy a legnagyobb probléma a szankciós infláció, az energiaárak emelkedése jelenik meg az élelmiszerárak növekedésében is, amíg újabb szankciók veszélye merül fel, addig szankciós infláció is lesz. A kormány szándéka, hogy a jövő év végére a jelenlegi felére szorítsa az infláció mértékét, ezért tartják fenn a rezsicsökkentett árakat az átlagfogyasztásig, a benzinárstopot, valamint a kamatstopot.
A kormány arról döntött, hogy bővíti az élelmiszerárstop alá vont termékek körét, az új termékek:
A friss tojás és az étkezési burgonya esetében az üzletben folytatott kereskedelmi tevékenység vagy csomagküldés esetén a bruttó kiskereskedelmi ár a 2022. szeptember 30. napján alkalmazott árnál nem lehet magasabb.
Csúszik a Kormányinfó kezdése, lassan húsz perccel vagyunk a meghirdetett időpont után, de egyelőre nem kezdődött el a tájékoztató.
Mint az Orbán Viktor legutóbbi rádióinterjújából kiderült, kamatárstopról és újabb árstopról döntött a kormány az október 26-i kormányülésen, a Kormányinfón jelenthetik be a részleteket.
A miniszterelnök interjúját követően az Index több meg nem nevezett forrásnál is érdeklődött, mely termékeket fogja érinteni a kormány intézkedése. Az iparági források szerint minden valószínűség szerint a tojás és a burgonya lehet érintett, de többen a trappista sajt mellett is érveltek. Az eddigi kormányzati logikát követve a száraztészta és a rizs is érintett lehet, a kenyér viszont szinte biztosan nem lesz az élelmiszerár-stopos termékek között.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatója 10 órakor kezdődik, köszöntjük olvasóinkat!