Az Országgyűlés szerdai, jelenlegi állás szerint idei utolsó ülésnapján a képviselők elfogadtak egy újabb olyan módosítást, amelyet a kormány az Európai Bizottsággal történt megállapodás érdekében vállalt, és egy politikai nyilatkozatról is szavaztak.
Az Európai Bizottság kérésére egyes törvényeknek a kondicionalitási eljárás eredményes lezárása érdekében szükséges módosításáról címet viselő beadványt Varga Judit igazságügyi miniszter jegyzi.
Az általános indoklásban úgy fogalmaznak, hogy a javaslat a kormány és az Európai Bizottság közötti egyeztetés eredményeként pontosítja az európai uniós költségvetési források felhasználásának ellenőrzésével összefüggő vagyonnyilatkozat-tételi szabályok rendelkezéseit. Az új szabályokról és a vagyonnyilatkozati rendszer módosításának egy részéről korábban itt írtunk részletesen. A dokumentumhoz csatolták a vagyonnyilatkozat módosított formanyomtatványát is.
A javaslat a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságot új feladatkörrel ruházza fel, amely alapján a Hatóság az átláthatósági hatósági eljárás keretében – hatósági jogkörben – ellenőrizheti a Központi Információs Közadat-nyilvántartás felületén való közzététel teljesítését. A hatósági jogkörben a Hatóság hivatalból és bejelentés alapján – 60 napos eljárási határidőben – járhat el, illetve jogsértés esetében a jogsértés megállapítására, annak megszüntetésére való felhívásra, valamint – ha ennek a kötelezett a 15 napos határidőn belül nem tesz eleget – százezertől húszmillió forintig terjedő bírság kiszabására lesz jogosult.
Rögzítették az Integritás Hatóság ellenőrzési jogosultságát is a nyilvános, illetve nem nyilvános vagyonnyilatkozatok esetében egyaránt.
A Magyarország érdekeivel ellentétes politikai nyomásgyakorlás elutasításáról címmel nyújtott be politikai nyilatkozatot több kormánypárti képviselő, amit szintén elfogadtak.
A dokumentumban arról írnak, hogy a német Bundestag 2022. november 10-én, a holland parlament 2022. november 17-én olyan indítványt fogadott el, „amely a Magyarországgal szemben indított kondicionalitási eljáráshoz kapcsolódóan kétségbe vonta a megállapodás komolyságát”.
A politikai nyilatkozatban a német és a holland indítványra reagálva ezeket a megállapításokat tették:
A nyilatkozatban arra is felszólították a kormányt, hogy folytassa a tárgyalásokat az Európai Unióval, „és Magyarország érdekeit minden jogszerű eszközzel érvényesítse”. Az Európai Bizottság és a magyar kormány között zajló tárgyalások állásáról az egy héttel ezelőtti Kormányinfón adtak részletes tájékoztatást, erről itt írtunk.
(Borítókép: Nagy Tamás / Index)