Palkovics László lemondása után az ötödik Orbán-kormány már az első évében jelentősen átalakult: létrejött egy teljesen új minisztérium, Nagy Márton is tárcát kap a kibővített portfóliójához, Lázár János pedig újabb fajsúlyos terület gazdája lett.
Palkovics László a tudományos szférából érkezett a kormányzásba, először államtitkári pozícióban felelt a felsőoktatásért, majd az oktatásért. 2018-tól az egyik szuperminisztériumot, az innovációs és technológiai tárcát vezette. Orbán Viktor a 2022-es választási győzelem után is számított a munkájára, sőt, még a miniszterelnök is arról beszélt, hogy Palkovics László kapta a legbonyolultabb feladatot az új kabinetben.
Palkovics László technológiai és ipari miniszterként felelt
A tárcavezető felelős volt a bérpolitikáért, ennek keretében kidolgozta a kormányzati bérpolitikára vonatkozó javaslatokat.
Orbán Viktor a miniszterek eskütételének napján elhangzott beszédében úgy jellemezte Palkovics Lászlót, nem kétséges, hogy neki jutott a legbonyolultabb kormányzati feladat: illessze a magyar energetikai rendszert az új kor kihívásaihoz, kezelje a bizonytalan energetikai ellátási láncokból fakadó veszélyeket, kezelje a növekvő fogyasztási igényeket, kezelje a megugró globális energiaárak miatt kialakult helyzetet, közben csökkentse a gazdaság károsanyag-kibocsátását, és hangolja össze a gazdasági növekedés és a környezetvédelem szempontjait.
És mindezt egyszerre! Nem tudom, hogy ez megoldható-e, de ha van valaki, aki képes erre, az a Széchenyi-díjas Palkovics miniszter úr
– jelentette ki a miniszterelnök.
Palkovics László novemberben mondott le miniszteri pozíciójáról, távozásának hátteréről itt írtunk bővebben.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Palkovics László lemondását bejelentő sajtótájékoztatón kifejtette azt is, hogy strukturális változtatást hajtanak végre a kormányban, önálló energetikai minisztérium alakul, feladata az energiapolitika egységes irányítása lesz, ezért az Energiahivatal hatásköreinek többségét az új tárca veszi át. A minisztériumot Lantos Csaba vezeti, aki december elsejétől vállalta a feladatot.
A Technológiai és Ipari Minisztérium megszűnt, feladatait szétosztották többi miniszter között. Gulyás Gergely ezt akkor röviden úgy foglalta össze:
Pontosan mit tartalmaz az energiaügyi miniszter portfóliója? Mutatjuk a nagyobb területeket:
Lázár János november végén úgy fogalmazott a feladatairól, beruházási miniszterként azzal kezdte a munkáját, hogy nem alapköveket helyezett el, hanem alapköveket szedett fel: 302 beruházást függesztett fel a kormány az idén, 2140 milliárd forint értékben.
A Miniszterelnökség korábbi vezetője az építési és beruházási tárcát kapta az ötödik Orbán-kormányban, Palkovics László lemondása és a TIM szétbontása után építési és közlekedési miniszterré vált. Lázár János közlekedésért felelős miniszterként előkészíti
Lázár János lesz az, aki irányítja, szervezi, összehangolja a közlekedési hálózati infrastruktúra fejlesztését, így az általa felügyelt szervezetek útján elvégzi a vasúti létesítmények fejlesztésének stratégiai tervezését; javaslatot készít a kormány részére a vasúti fejlesztések nyomvonalára és általános fejlesztési követelményeire; ellátja a helyközi közösségi közlekedés megrendelésével kapcsolatos feladatokat; és ellátja a vasúti pályahálózat fenntartásával kapcsolatos feladatokat is.
Lázár Jánost az Országgyűlés Gazdasági Bizottságában hallgatták meg közlekedéspolitikai céljairól, erről itt írtunk részletesen.
Nagy Márton eddig is miniszteri pozícióban felelt a gazdaságfejlesztésért, január elsejétől tárcát is kap a feladataihoz, létrehozzák a Gazdaságfejlesztési Minisztériumot.
Nagy Márton a Magyar Közlöny alapján Palkovics László portfóliójából az alábbi területeket kapta:
A Technológiai és Ipari Minisztérium az alábbi államtitkári csapattal működött:
Közülük Koncz Zsófia az Energiaügyi Minisztériumban is államtitkár, valamint miniszterhelyettes maradt. Raisz Anikó és Steiner Attila szintén államtitkárként folytatja. Czepek Gábor, az MVM elnök-vezérigazgatója az új energiaügyi miniszter közigazgatási államtitkára lett.
A közlekedés Lázár Jánoshoz került, a területért addig államtitkárként felelős Vitézy Dávid munkájáról Gulyás Gergely az egyik Kormányinfón úgy fogalmazott, hogy a közlekedés területén kiváló szakmai tudással rendelkezik, a kormány pedig örömmel veszi, ha tudásával segíti a munkájukat. Lázár János tárcájánál Nagy Bálint korábbi keszthelyi polgármester lett a közlekedési államtitkár.
(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök leteszi esküjét az Országgyűlés ülésén 2022. május 16-án. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)