A koronavírus-járvány kitörése óta egyre többen vesznek társasjátékot, amely karácsonyi ajándéknak is tökéletes lehet. A különböző toplisták élén az Azul, a Homályrév: Az Oroszlánfalka és a Honfoglaló szerepelnek. A hosszabb játékidejű stratégiai játékok egyébként ritkán kerülnek a lista élére.
2022-ben a társasjáték, a kártya, a LEGO és a kreatív, fejlesztő játékok voltak a legkeresettebb játékkategóriák. Ezek közül a társasjáték az, amely a koronavírus-járvány kitörése óta a reneszánszát éli, és az elmúlt években a korábbiaknál is népszerűbbé vált.
A Pénzcentrum most utánajárt, hogy melyek voltak az idei év legkelendőbb játékai, mik az újdonságok, és milyen trendek jellemzik a játékpiacot. A lapnak az eMAG, az egyik legnagyobb magyarországi online piactér, illetve a Gémklub és a Szellemlovas, játékok eladására specializálódott boltok nyilatkoztak.
Az eMAG-nál a legsikeresebb társasjátékok a Honfoglaló, a Pandemic és a Scrabble voltak, melyek inkább klasszikus játékoknak számítanak. Tóth Balázs, a Gémklub senior marketingmenedzsere azt nyilatkozta, hogy a toplisták tetejére leginkább az olcsóbb, szélesebb rétegeket megmozgató játékok kerülnek. A hosszabb játékidejű stratégiai játékok ritkán kerülnek a lista élére.
A Gémklub toplistája 2022-ben:
A Szellemlovas toplistája 2022-ben:
Az újonnan megjelent játékokat illetően a Szellemlovasnál a legsikeresebbek a Homályrév: Az Oroszlánfalka; Ark Nova; Stardew Valley: The Boardgame; Dűne: Impérium; Mars Terraformálása: Árész Expedíció.
A Gémklubnál a legsikeresebb új játékok: Ark Nova; Azul: A királyné kertje; Homályrév – Az Oroszlánfalka; Ki20tuk!; Kisfröccs; Robbanó minyonok; Stranger Things – Attack of the Mind Flayer; Süti, sapi, taco, pizza, ajcsi; Sweet & Spicy; Szabadulópakli: Drakula kastélya.
Az Index tavalyi karácsonyi társasjáték-ajánlóját ide kattintva tudja elolvasni.
Mint arról korábban beszámoltunk, eszméletlenül felpörgött a társasjátékok iránti kereslet, milliárdokat költünk évente játékokra, a koronavírus-járvány ráadásul még egyet lökött az amúgy is egyre inkább játékos kedvű társadalom vásárlási kedvén.
Már 2020-ban is növekvő forgalmat mutatott a hazai játékpiac, 55 milliárd forint értékben vásároltunk akkor játékokat, és a piaci szereplők felmérései szerint magasan a társasjátékok kategóriája nyerte a 2020-as évet – megelőzve a kreatív játékokat és a LEGO-t.
(Borítókép: A Fröccs társasjáték. Fotó: Kaszás Tamás / Index)