Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter néhány hét alatt több mint 110 főtisztet, tábornokot menthetett fel a szolgálatvégzés alól a januárban megjelent kormányrendeletre hivatkozva. A tiszti képzés kvótáin ugyanakkor nem emeltek, és az előléptetésekkel komoly hiány alakulhat ki az alacsonyabb pozíciókban.
Az Index is beszámolt róla, hogy a NATO-nál sem nézi jó szemmel mindenki, hogy sorra mentik fel a 45 év feletti tiszteket a Magyar Honvédségnél, a Financial Times értesülései szerint még az is elképzelhető, hogy a szervezet vizsgálatot indít a magyar kormány ellen.
A januárban megjelent kormányrendelet alapján a honvédelmi miniszter egyoldalú döntéssel és kéthavi felmentési idővel megszüntetheti azoknak a katonáknak a szolgálati viszonyát, akik betöltötték 45. életévüket, és legalább 25 év tényleges szolgálati viszonyban töltött idővel rendelkeznek. Szalay-Bobrovniczky Kristóf tárcavezető úgy véli, eljött az ideje a fiatalításnak, szerinte nemzetközi tapasztalattal, nyelvtudással rendelkező vezetőkre van szükség. A miniszter szerint szabad utat kell biztosítani azoknak a missziós tapasztalatokat szerző, fizikai állóképesség tekintetében kimagasló fiatal parancsnokoknak, akik leginkább alkalmasak lesznek a modern haditechnikai eszközök és harceljárások alkalmazására.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a kormányrendelet megjelenésének napján, január 17-én évértékelőt tartott, amelyet követően a megjelent főtiszteket, tábornokokat az eseménynek helyet adó Bálna emeleti részére hívták, ahol aztán Ruszin-Szendi Romulusz altábornagynak, a Honvéd Vezérkar főnökének jelenlétében felolvasták azoknak a nevét, akiket a kormányrendeletre hivatkozva felmentenek a szolgálat alól. A lista nem nyilvános, a Válasz Online azonban úgy értesült, hogy az évértékelő óta eltelt időben
több mint 110 magas rangú tisztet mentettek fel.
A lap úgy tudja, hogy az alábbi nyolc személynek is megszűnt a szolgálati viszonya:
Rajtuk kívül többeket hívtak haza fontos NATO-beosztásból, így a szövetség legnagyobb missziója, a KFOR parancsnokhelyettesét, Szpisják József dandártábornokot is. A lap úgy tudja, a felmentésekkel párhuzamosan
a legtöbb főosztályvezetőt is leváltották a Honvédelmi Minisztériumban.
Azt írják, a felmentés nem jelent automatikusan azonnali egzisztenciavesztést: az érintetteknek bevezetik a honvédelmi szolgálati juttatást. Ennek alapja az utolsó illetmény 70 százaléka, és ezt állítólag az öregséginyugdíj-korhatár betöltéséig akkor is megkapják az erre jogosultak, ha mellette dolgoznak valamit. Az ugyanakkor, hogy ki a jogosult, egyénenkénti miniszteri döntésen múlik.
A lap értesüléseivel kapcsolatban kerestük a Honvédelmi Minisztériumot, cikkünk megjelenéséig azonban nem érkezett válasz.
A Válasz Online forrásai szerint a felmentési hullámot követően több alacsonyabb rangú tiszt léphet feljebb a ranglétrán, így azonban nagy problémát jelenthet majd, hogy sokkal kevesebb hadnagy, főhadnagy, százados vagy tiszt lesz állományban, nekik pedig a taktikai, harctéri vezetés a legfőbb feladatuk. A lap megjegyzi azt is, hogy a tiszti képzés kvótáin nem emeltek.
A lap szerint több jel is arra utal, hogy nem a Honvédelmi Minisztériumban döntöttek arról, hogy kiket küldenek el. Azt írják, hogy a felmentett tisztek még nem tudják, mekkora illetményt kapnak, illetve arról sem kaptak tájékoztatást, hogy maradhatnak-e a szolgálati lakásukban, ha viszont a tárca intézte volna a felmentéseket, ezekre a kérdésekre, problémákra már érkeztek volna válaszok vagy megoldási javaslatok.