Lesz emelés, de ennek ütemét segítené az uniós források érkezése – mondta a miniszter. Előzőleg az Index azt kérdezte, hogy a Kormányinfókon már többször elhangzott, az uniós források a pedagógusok béremelésének csupán a 13 százalékát fedeznék. Mi az akadálya annak, hogy a fennmaradó 87 százalékot akár már most odaadják a tanároknak?
Ezt azzal egészítette ki Gulyás Gergely, hogy az elmúlt időszakban évente 10 százalékkal a kormány mindig emelt a pedagógusbéreken, mindig költségvetési és nem uniós forrásból.
Gulyás Gergely szerint ha visszatekintünk az elmúlt szűk három és fél évtizedre, akkor kiemelkedően az ország legrosszabb, legsikertelenebb, legkorruptabb, a szabadságjogokat lábbal tipró időszaka a Gyurcsány-korszak volt, ezért nem lenne jó, ha bármilyen formában visszatérne.
Gulyás Gergely szerint a politikában ritkán látható, nyilvánvaló lebukással állnak szemben, mert Karácsony Gergely megfogalmazott egy állítást a saját mozgalmának támogatásáról, amiről már tudják, hogy hazugság volt. A miniszter szerint arra, hogy a főpolgármester öt héten keresztül mindig lottóötöst nyert, nagyobb az esély, mint ami történt az adománygyűjtő ládákba került egymás utáni sorszámú bankjegyeknél.
Az Ukrajnában élő magyar kisebbség jogainak csorbítását az oktatás terén, amelyre vonatkozó lépéseket tettek az ukránok eddig, semmilyen nemzetközi fórumon nem tudja támogatni a magyar kormány.
A miniszter szerint a kormány megállapította, hogy a tiltás az ukrán gabonaimportra elérte a célját. Ahhoz továbbra is hozzájárulnak, hogy az Ukrajnából a világ szegényebb felének szánt gabonaszállítmányok áthaladhatnak az országon, de az ukrán gabona nem veszélyeztetheti a magyar gazdák eddigi jó termését az olcsóbb árakkal.
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy az idei évben le tudják törni az inflációt, valószínűleg már novemberben egy számjegyű lesz, és abban bíznak, hogy a jövő év a gazdasági növekedés helyreállításának éve lehet. A térség legjobb növekedése Magyarországon lehet.
Gulyás Gergely az uniós ügyekre kitérve elmondta: az Európai Bizottság húzza az időt, ami érinti a tanárok béremelését, az egészségügyi fejlesztéseket és az Erasmus-ösztöndíjakat is.
Abszurd és kínos időhúzás ez a bizottság részéről, a kérdések leginkább nevetségesek, nyilvánvaló, hogy az uniós pénzeket nem lehet azért visszatartani, mert nem tudja pontosan a bizottság, hogy az Országos Bírói Tanács hány termet kapott
– fogalmazott a miniszter.
Gulyás Gergely szerint látni kell, hogy mindenféle jogalap nélküli a bizottság eljárása, általuk írásban visszaigazolt jogszabály-módosítás után tesznek fel kérdéseket. A kormány reméli, hogy ez nem azért van, mert a pénzt máshol, esetleg az unión kívül költötte el a bizottság. Remélik, senki nem feltételezi Brüsszelben, hogy a tanárok ellopják a saját bérüket, vagy a hallgatók a saját ösztöndíjukat.
A bevándorlásról is szó volt a tájékoztatón. A migrációs paktum kivitelezésének megkérdőjelezése csökkent, miután változott a héten a német hozzáállás. A kancellár döntése értelmében tovább kell tárgyalni uniós vezetői szinten a paktum megvalósításáról.
Gulyás Gergely felidézte, hogy egyre erőszakosabbak a menekültek, sőt a határ szerb oldalán már fegyveres összecsapások is voltak közöttük. A kormány nem tervez migránsgettókat létrehozni az ország déli területén.
Brüsszelben ma is folynak egyeztetések a migrációs politikáról, amin Rétvári Bence képviseli Magyarországot.
A kormány tegnap döntött a nyugdíj-kiegészítésről, amit Orbán Viktor be is jelentett – kezdte Gulyás Gergely. A nyugdíjas-infláció várhatóan 18,5 százalék lesz, ezért a korábbi 15 százalékos emelést ki kell egészíteni 3,5 százalékkal, ami a gyakorlatban 3,1 százalékot jelent. A 210 ezer forintos átlagos havi nyugdíj esetében a novemberi emelés 6532 forintot jelent.
Novemberben visszamenőlegesen is kifizetik a nyugdíjemelést, az októberi nyugdíjhoz képest átlagosan közel félhavi, átlagnyugdíj mellett 78 ezer forintos többlettel számolhatnak a nyugdíjasok. Ez éves szinten azt eredményezi, hogy 85 ezer forinttal kapnak többet a nyugdíjasok. A 2,5 millió nyugdíjas esetén ez a költségvetésben 190 milliárd forintos kiadást jelent. A kormány abban bízik, hogy ezzel is ki tudja fejezni nagyrabecsülését a nyugdíjasok felé.
Nem érdemes kicentizni a csokigényléseket, az átfutás ugyanis hosszabb időt is igénybe vehet – mondta az Indexnek nyilatkozó pénzügyi szakértő. A kormány december 31-től kivezeti az ötezer fősnél nagyobb városokban elérhető csokot, helyére új támogatási forma lép – írtuk korábbi cikkünkben.
„Novemberben átlagosan félhavi nyugdíj-kiegészítést fizetünk az időseknek” – jelentette be csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatója 12:00-kor kezdődik. Köszöntjük olvasóinkat hírfolyamunkban!