Nagy szenzációt keltett, hogy nyolc nappal a földrengés után élve találtak egy fiatal férfit egy részlegesen összeomlott ház alatt Keszennuma városában, Mijagi prefektúrában. Sokkos állapotban volt, nem tudott beszélni, kórházba vitték. Ekkor azonban egy tűzoltó ráismert, és közölte, hogy a férfi már egy hete egy menekültközpontban élt, onnan ment vissza a házába. (MTI/AFP)
Nem jó, de "stabil" a helyzet a Fukusima erőműnél, állította a BBC-nek Tosihiro Bannai, a japán atombiztonsági ügynökség egyik igazgatója. Azt mondta, hogy az 1-es és a 3-as reaktoroknál előfordulhat, hogy részlegesen károsodtak a fűtőelemek, azonban a vizsgálatok egyelőre nem erre utalnak.
Leveszik a japán mozik műsoráról Clint Eastwood Hereafter (Azután) című, halálos szökőárról szóló természetfeletti drámáját a szigetországot sújtó katasztrofális földrengésre való tekintettel, jelentette be a Warner Entertainment Japan. Otani Szatoru, a filmforgalmazó munkatársa elmondta, a mozifilmben látható félelmetes szökőárjelenetek egyszerűen nem helyénvalók a mostani helyzetben. Clint Eastwood legújabb alkotását február vége óta játsszák mintegy 180 japán moziban. A Warner Entertainment eredetileg március végéig akarta vetíteni a filmet. (MTI)
Az ABC News után a New York Times is megjelentetett egy összeállítást a földrengés és cunami előtti és utáni műholdképekből, amelyeken tisztán látszik a szörnyű pusztítás. A képeket itt nézheti meg>>>
Hétfőn eddig 38 utórengést regisztrált az amerikai földtani intézet (USGS) Japánban vagy a környékén, ezek közül a legerősebb 6,1-es magnitudójú volt, a többi azonban már jellemzően 5-ös erősség alatti. Vasárnap geológusok arról beszéltek, hogy nem lehet kizárni egy erős, akár 7-esnél is erősebb utórengés érkezését a következő napokban. (Guardian)
Úgy tűnik, sikerül újra elég tengervizet pumpálni a Fukusima-1 2-es reaktorába, azonban a nukleáris fűtőelemek így is két és fél órán át teljesen szárazon voltak. Nem tudni, hogy ez alatt mennyire károsodtak, kezdtek megolvadni. (Kyodo News)
Hetekig, de akár hónapokig is arra kényszerülhetnek a reaktor üzemeltetői, hogy radioaktív gőzt engedjenek ki a sérült Fukusima-1 atomerőműből, állítja a New York Times. A lap szerint a most alkalmazott hűtési eljárásnál nem sok más választásuk lesz a hatóságoknak.
Folyamatosan tengervízzel kell elárasztaniuk a reaktorokat, a közben keletkező gőzt pedig időről időre ki kell engedniük, írják. Ha ez valóban így van, akkor az eddig a környékről kitelepített több tízezer ember még sokáig nem térhet vissza otthonába, a szél megfordulásával pedig távolabbi városok felé is érkezhet az alacsony sugárzású, de radioaktív gőzből.
Külön problémát jelent, hogy a reaktorok rendes hűző rendszerének helyreállításhoz olyan helyeken kellene dolgozniuk a technikusoknak, ahol a sugárzási szint jelenleg nagyon magas. A lap által megszólaltatott egyik japán atomtudós szerint még a legjobb forgatókönyv esetén sem oldódik meg nagyon hamar a helyzet Fukusimánál.
Már két méteres a bepumpált tengervíz szintje a 2-es reaktorban, ahol egy időre teljesen szárazon maradtak a nukleáris fűtőelemek, amelyek így nagyobb eséllyel olvadhatnak meg. (Kyodo News)
Olvadás következhet be a Fukusima erőmű három reaktorában is, mondta Jukio Edano, a japán kormány szóvivője. Ha bekövetkezik a zónaolvadás, a katasztrófa feltehetően lokalizálható marad, de a közeli környék lakhatatlanná válhat. Erről bővebben itt olvashat>>>
Oroszország készen áll 6000 MW árammmal kisegíteni Japánt, állította a kormány egyik minisztere az AFP szerint.
Az éves japán hazai össztermék (GDP) 3 százalékának megfelelő kárt okozhatott a japán földrengés- és szökőár-katasztrófa, londoni pénzügyi elemzők hétfőn közzétett első számszerű becslései szerint. Citybeli szakértők azonban azt is jósolják, hogy az újjáépítési kiadások támasztotta keresletnövekmény a későbbiekben többet ad hozzá a japán gazdaság teljesítményéhez, mint amennyivel a természeti csapás az idén csökkentheti a növekedést.
A Barclays Capital helyzetértékelésében 15 ezer milliárd jenre (több mint 180 milliárd dollárra) tette a várható teljes kárösszeget. Egy másik nagy londoni befektetési csoport, a Bank of America-Merrill Lynch globális gazdaságelemző részlege (BofA Merrill Lynch Global Research) hétfői becslésében azt jósolta, hogy a katasztrófa 0,2-0,3 százalékponttal csökkenti a japán gazdasági növekedés idei ütemét, ám a cég szerint az újjáépítési kiadásokból eredő későbbi többletkereslet várhatóan meghaladja majd az éves GDP-érték 1 százalékát. (MTI)
Nem valószínű, hogy nagy robbanás lesz a 2-es reaktornál, mondta Jukio Edano, a japán kormány szóvivője. Folyamatosan dolgoznak a reaktor hűtésén, reményei szerint sikerül stabilizálni a helyzetet. (Kyodo News)
A fukusimai atomerőműnél két reaktornál is sikerült helyreállítani a tengervíz beszivattyúzását, jelentette be Jukio Edano, a japán kormány szóvivője. Korábban olyan hírek érkeztek, hogy problémák voltak az eddig használt tározókkal. Azt ugyanakkor nem tudni, hogy melyik két reaktornál sikerült kezelni a helyzetet. (Kyodo News)
Az érintett blokkokat üzemeltető Tokyo Electric tájékoztatása szerint elképzelhető, hogy részben megolvadt a nukleáris fűtőelem a Fukusima-1 egy időre hűtés nélkül maradt 2-es reaktorában. (Kyodo News)
Radioaktív gőzt engedtek ki a hűtés hiányában egyre veszélyesebb 2-es reaktor épületéből. (Kyodo News)
Tizenhét amerikai haditengerészt ért alacsony sugárzás a Japánnál végzett mentési akciókban, állítják katonai tisztviselők a New York Daily News szerint. A szennyeződést akkor fedezték fel rajtuk, amikor három helikopterrel visszatértek a USS Ronald Reagan fedélzetére. Az Egyesült Államok már korábban bejelentette, hogy átirányítja hajóit Fukusima közeléből az erőmű felől érkező radioaktív gőz miatt.
Több mint félmillió embernek kellett a földrengés, a cunami vagy a nukleáris vészhelyzet miatt elhagynia otthonát. Több millióan pedig víz, élelem vagy fűtés nélkül vészelték át az elmúlt három éjszakát. (Kyodo News)
Tűz ütött ki egy üzemanyagtartály közelében a fukusimai hőerőműnél, jelentette a Kyodo News. Az nem világos, hogy ez pontosan hol helyezkedik el az atomerőműhöz képest.
A Kyodo News szerint harminc centivel sikerült megemelni a hűtésre használt víz szintjét a fukusimai 2-es reaktorban, ahol azonban még így is fennáll a robbanás veszély.
Már teljesen a felszínen vannak a nukleáris fűtőanyagcellák a Fukusima-1 atomerőmű 2-es reaktorában, ahol már vészesen lecsökkent a hűtőfolyadék szintje. Egyre nagyobb az esélye az 1-es reaktornál szombaton, a 3-asnál pedig hétfőn bekövetkezett hidrogénrobbanásnak. (Kyodo News)
A Reuters korábbi hírével ellentétben nem elvették Japántól, hanem csak elhalasztották a Tokióban március 21. és 27. között tervezett műkorcsolya-világbajnokságot. A nemzetközi szövetség, az ISU tájékoztatása szerint csak később döntenek a vb új időpontjáról, vagy esetleges törléséről.
"A japán erők legnagyobb mozgósítása a II. világháború óta, százezren indultak segíteni. Önsajnálatról szó sincs" - írja Jon Snow, a Channel 4 tudósítója.
A Fukusima 1-es erőmű 2-es reaktoránál veszélyhelyzet alakult ki, mert a vészhelyzeti hűtőrendszer pénteki leállása után a hűtőfolyadékkal próbálták megakadályozni a túlhevülést, azonban a víz szintje túlságosan lecsökkent, ezért egyre nagyobb esélye van az 1-es és 3-as reaktoroknál már bekövetkezett hidrogénrobbanásnak. (Guardian)
Nikolaus Berlakovich osztrák környezetvédelmi miniszter az európai atomerőművek gyors átrvizsgálását szorgalmazta, szerinte meg kell nézni, hogy kibírnának-e egy erős földrengést, valamint azt is biztosítani kell, hogy a hűtőrendszerük is működőképes maradjon egy földmozgás után. Közben Manmohan Szingh indiai miniszterelnök az összes indiai atomerőmű ellenőrzését rendelte el. (AFP)
A BBC Japánban tartózkodó csapata úgy tudja, hogy helyi idő szerint kedd hajnali négykor (magyar idő szerint hétfő este nyolc körül) megfordulhat a szél, és már nem az óceán, hanem a szárazföld felé fújhatja a Fukusima erőműnél esetlegesen kiszabaduló radioaktív gőzt és veszélyes anyagokat.
A japán ellenzék arra sürgette Naoto Kan miniszterelnököt, hogy dolgozzon ki pótköltségvetést. A kormány bejelentette, hogy 30 milliárd jenes gyorssegélyt fordítanak a katasztrófa következményeinek enyhítésére. (Kyodo News)
A tokiói értéktőzsde fő mutatója hétfőn harmadik napja esett, ezúttal idén először a tavaly év végi értéke alá - négyhavi mélységbe -, a pénteki földrengés következményei miatt. A svájci Credit Suisse bankcsoport legkevesebb 170 milliárd dollárra becsüli gazdasági kártételt, a japán kormány és a nagy hitelminősítők szerint még nem lehet leltárt készíteni.
A japán központi bank hétfőn megkétszerezte napi refinanszírozási programját és megkétszerezte piaci kötvényvásárlási programját is, de elemzők szerint így is kevés a központi segítség, és közvetlenül nincs is hatása a nagy iparvállalatokra, amelyeknek a termelése csökken részint a keletkezett károk, részint az áramkimaradások miatt. (MTI)
A földrengés által sújtott területeken elhalasztják az áprilisban esedékes helyhatósági választásokat Japánban. (Kyodo News)
A thai kormány 6,5 millió dollár értékű segélyt szavazott meg Japánnak, Vietnam 520 millió dollárt adott, míg Bae Jong-dzsún dél-koreai színész 888 ezer dollárt adományozott a földrengés sérültjeinek megsegítésére. (Kyodo News)
A folyamatosan érkező utórengések fokozzák a pánikot Japán északi részén, jelentette Clive Myrie, a BBC tudósítója Szendaiból. A kikötővárosában megnőtt a kereslet a jódra, ugyanis az emberek próbálják semlegesíteni a Fukusima erőmű felől érkező esetleges sugárzás káros hatásait, mondta.