Két kép és ami közben elmúlt
Múlt héten egy tökéletes test történetéről írtunk: Hegedűs István olimpiai bajnok a régi papír húszas modellje volt, 1956-ban egy eltévedt golyó végzett vele. Most képpárokat mutatunk a Fortepan-kiállításból.
A háború után három évvel az egykori Meteor kávéház előtt kendős asszony árul Világosságot és Magyarságot. Mögötte látszik még a szociáldemokrata párt kongresszusi plakátjából „A béke és a jólét felé vezet”-felirat vége, teljes takarásban a „Ma a demokráciáért, holnap a szocializmusért!” Utolsó nyomai ezek a szocdemeknek, a párt 1948 nyarán Magyar Dolgozók Pártja néven egyesült Rákosi Mátyás kommunista pártjával. Aztán 1957-ben ugyanott. A találatot kapott bolthelyiség előtt, Marácz kalapos táblája, ötvenhatos golyónyomok, „Le az uszítókkal”-felirat alatt egy nő barkát árul. A forradalom utáni első tavaszon még nem dőlt el, hogy reform vagy megtorlás jön. Az élet mindenesetre megindult. Vagy csak folytatódott.
(Fotó: UVATERV / FORTEPAN)Az 1903-ra felépült Erzsébet híd eredetileg kiköpött Szabadsághíd volt. Annak, hogy ma már nem így van, a második világháború az oka: a Pestet feladó német katonák 1945 januárjában felrobbantották az összes Duna-hidat. Az Erzsébet híd pesti hídfője azonban torzóként állva maradt, és egészen a hatvanas évek elejéig, az új, Sávoly Pál tervei szerint készült, az eredeti pilléreket is hasznosító híd építéséig a második világháborús pusztításra emlékeztetett.
(Fotó: Fortepan / FORTEPAN)A Főfotó Vállalat egy Pest megyei kisipari termelőszövetkezet csomagtartóra szerelhető alvósátrának reklámkampányára készítette a képet. A létra, a matrac, a sátorváz és a ponyva befért a csomagba, az öltönyös-nyakkendős használó nem minden modellhez járt.
(Fotó: Főfotó / FORTEPAN)A fotográfia elterjedésével csökkent azoknak a száma, akik ceruzával az ajtókeretre vagy a falra rajzolva dokumentálták a gyerek növekedését. Ennek a családnak ez a könyvszekrény lehetett a mérce. Hét év alatt a polgári lakás nem sokat változott, de a tizenkét évesen a szende Ágai Irénre hasonlító kislányból tizenkilenc évesen előbújt Karády Katalin.
(Fotó: Fortepan / FORTEPAN)Karl Lutz, a zsidómentő svájci diplomata szenvedélyes amatőrfotós volt. A Fortepanon szereplő több mint kétszáz fotója között Budapestről több háború előtt-után képpár is felbukkan: minden jel szerint dokumentarista módon törekedett arra, hogy az általa fotózott helyszíneket a rombolás előtt és után is megörökítse. Lutzról ebben a cikkben írtunk részletesen.
(Fotó: Archiv für Zeitgeschichte ETH Zürich / Agnes Hirschi / Carl Lutz felvétele / FORTEPAN)Lutz nemcsak a bécsi titkárnőket fogadta a háború alatt a Werbőczy utcai rezidencián, hanem házvezetőnőként bújtatta a magát brit alattvalónak valló Csányi Magdát és hétéves kislányát. Az asszonnyal a menekülés hónapjaiban szerelembe esett, a háború után feleségül vette és a család Svájcban telepedett le.
(Fotó: Archiv für Zeitgeschichte ETH Zürich / Agnes Hirschi / Carl Lutz felvétele / FORTEPAN)A képeket készítő Uvaterv ott volt mindenütt, ahol utat, hidat, alagutat kellett építeni. Az építkezéseken készített több mint százezer fotó jó részét a Fortepan önkéntesei mentették meg a megsemmisüléstől, amikor a vállalat szuterénjében tárolt, felbecsülhetetlen értékű fotógyűjtemény 2015 márciusában egy elektromos zárlatot követő tűzben majdnem teljesen megsemmisült.
(Fotó: UVATERV / FORTEPAN)Dr. Horváth Miklósék erkélye alatt vonult el a színes történelem, hagyatékában mintegy háromszáz színes, főleg az ötvenes évek Budapestjén készített kép található.
(Fotó: Dr. Horváth Miklós / FORTEPAN)Magyarország, Balatongyörök szépkilátó, 1965
Ehhez a fotóhoz tartozik a Fortepan egyik legkedvesebb címkéje, a karok a vállon. A fortepan.hu-n böngészve a kulcsszó melletti kis keresztre kattintva bárki javasolhat új címkét. Két éve egy lelkes külföldi címkéző a képeken található mozdulatokra és gesztusokra koncentrálva alkotta meg a karok a vállon-t, amelyhez akkor 176, ma 314 fotó tartozik.
(Fotó: FORTEPAN)A Fortepan 110 ezer képéből 200 kiemelkedő fotót és 16, a képekhez tartozó történetet mutat be a Minden múlt a múltam című kiállítás. Néhány történetet az Indexen is olvashat a következő hetekben. Ha az összesre kíváncsi és a Fortepan saját történetét is szeretné megismerni, szeretettel várjuk 2019. augusztus 25-ig a Magyar Nemzeti Galériában.