Kuka mellől előkerült képek a régi Amerikáról
További Fortepan cikkek
A kis sárga dobozban csak amerikai városok utcaképei voltak, egyetlen kiindulási pont pedig dr. Lewis Haas neve. Hamarosan kiderült, hogy a doktor magyar, és a hazai radiologia egyik fontos alakjaként szinte az összes budapesti kórházban dolgozott. Dr. Haas Lajos családtagjai anyja kivételével mind odavesztek a második világháborúban; őt hagyta Budapesten, amikor 1948-ban orvosi tanulmányútra ment Amerikába. Soha nem tért vissza: 1957-ben halt meg Kanadában, fotózás közben halálra gázolta egy autó. A régi iratokból, cikkekből összerakott történethez végül arc is társult, egy folyóiratban megtaláltuk dr. Haas Lajos portréját.
Dr. Haas Lajos egyetlen ismert portréja, amelyre véletlenül bukkantuk az orvosi szaklapban. Haas egyik Magyarországra küldött kockán sem szerepel.
(Fotó: Magyar Radiologia)1893-ban született Budapesten, fakereskedő apja vallásos zsidó családban nevelte az öt gyereket. Haas Lajos orvosi tanulmányait a budapesti és a berlini egyetemen végezte. Kezdetben a fővárosi klinikák, kórházak legkülönbözőbb osztályain dolgozott, aztán a röntgenologiában mélyedt el, és a daganatok besugárzása lett a szakterülete.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN)
A Magyarország Orvosainak Évkönyvében 1918-as végzettsége ellenére csak 1923-tólszerepel, ekkor az orthodox izraelita hitközség által a Városmajor utcában működtetett Bíró Dániel kórház röntgenintézetét vezette. 1941-ig szinte az összes fővárosi kórházban dolgozott, például az Apponyi Poliklinikán (ma Szövetség Utcai Kórház), a Városmajor Kórházban (ma Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika) és a Szent István Kórházban.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN)
A Magyarországon elsőként fülészeti röntgenfelvételeket készítő dr. Haas volt a Magyar Röntgen Társaság egyik alapítója, később hosszú éveken át elnöke. 1925 óta magánpraxist is vezetett, előbb a Vilma királynő út (ma Városligeti fasor) 24-ben, 1932-től a Klotild utcában, majd 1935-től a háborús évek által megszakítva 1948-ig a Hollán Ernő utca 4-ben.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN)
Az USHMM adatbázisa szerint dr. Haas 1940‐ben munkaszolgálatos lett, majd 1941 végén a zsidótörvények következtében elvesztette állását. Ugyanakkor az 1942-es kamarai évkönyv még mindig a Bíró Dániel kórház röntgen főorvosaként említi (a kórház több mint száz betegét, orvosát és ápolóját 1945. január 14-én nyilas fegyveresek lemészárolták, az épületet szabad rablás után a holttestekkel együtt felgyújtották.) A halálakor megjelent egyik amerikai nekrológból úgy tudjuk, dr. Haas a háború alatt koncentrációs táborban volt, és ő volt az egyetlen túlélő a Haas-családban. 1945 nyarától újra rendelt Hollán Ernő utcai lakásán.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN) )
A második világháború után ismét belevetette magát a gyógyításba: a Korányi Kórház röntgen osztályának főorvosa lett, az újonnan alakuló röntgen-szakcsoport társelnöke. A Bíró Dániel kórházat otthagyva az orthodox izraelita hitközség Kertész utcai nyilvános rendelő intézetének röntgenosztályát vezette.1946-ban az orvosin egyetemi magántanárrá nevezték ki. Amikor 1948-ban négynyelvű orvosi szakkönyve megjelent, ő már Amerikában volt.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN)
Az amerikai nekrológ szerint egy olyan nemzetközi tanulmányi misszió keretében érkezett az Egyesült Államokba, amelyet a háború alatt szakterületük gyakorlásától eltiltott specialisták rehabilitációjáért szerveztek. Dr. Haas a vasfüggöny legördülése előtti utolsó pillanatban hagyta el Magyarországot, ahová soha nem tért vissza.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN)
A Rákosi-korszak sok magyar zsidót elüldözött, ahogy erről Hámori Gyula fotói kapcsán írtunk, bár az nem derült ki, az új egyház- és vallásellenesség befolyásolta-e dr. Haas döntését. Tény, hogy több tucat német, angol, francia és amerikai szaklapokban megjelent közlemény szerzőjeként, nemzetközi szinten jegyzett radiologusként rögtön 1948-ban a chicagoi University of Illinois docense lett. Bekapcsolódott az ott felépített atomreaktor felhasználásával foglalkozó kutatásokba, részt vett a különböző fajtájú rákok gyógyítását célzó új eljárások kidolgozásában és első alkalmazásában.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN)
Haas Lajos 1954-ben állampolgárságot is kapott. A lomtalanításon előkerült diák szerint az ötvenes években sokat utazott, talán konferenciákra, talán kedvtelésből. A halál is útközben érte, közlekedési balesetben halt meg Kanadában, a Quebec-közeli Neuville-ben 1957-ben. Az Amerikai Rádium Társaság gyűlésén vett részt, amikor szabadidejében fotózva egy autó elütötte.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN)
Az Amerikában megjelent nekrológokkal ellentétben dr. Haas-nak egyetlen közeli hozzátartozója mégis életben volt. 1948-as emigrációjakor idős édesanyját hagyta Budapesten: Geiringer Etelka 1959-ben halt meg csaknem kilencven évesen. Sosem tudta meg, hogy utolsó gyermekét is túlélte – a barátok és a rokonok eltitkolták előle. Dr. Haas magánéletéről sok mást nem tudni. Valamikor a harmincas években volt egy rövid ideig tartó házassága egyik orvoskollégája özvegyével. Apja korábban meghalt, testvérei nem tértek vissza a haláltáborokból.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN)
„Minden érdekelte, mindenhez volt ideje; kitűnő ismerője volt irodalomnak, zenének, képeknek, szőnyegeknek, bélyegeknek, művészien fotografált. Testi-lelki szenvedést szótlanul tűrő, hallgatag, zárkózott természet volt; baráti közelségébe kevesen kerültek, de igen sokan adóztak tisztelettel, nagyrabecsüléssel nagy tudásának, szerénységének és mindenkori segítőkészségének”– írhatta meg végre 1960-ban nekrológját a Magyar Radiológia című folyóiratban dr. Koppenstein Ernő. dr. Haas három, anyja már egy éve halott. Haas Lajos a chicagoi Rosehill temetőben nyugszik.
(Fotó: Dr. Haas Lajos / FORTEPAN)
(Borítókép: Az 1956 áprilisában előhívott diafilmkockák budapesti lomtalanításon talált doboza, rajta dr. Lewis Haas chicago-i címével. Fotó: Fortepan)
Köszönet Lózsy Tamásnak ( Budapesti Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség levéltára), dr. Magyar László Andrásnak (Semmelweis Orvostörténeti Múzeum könyvtára), a Semmelweis Egyetem Központi Könyvtárának és a Magyar Radiologia c. folyóiratnak .