Jönnek az uniós pénzek, felminősített minket a Fitch, bár ettől most még nem fog megváltozni semmi. Nagyberuházás lesz Zalaegerszegen, és elég súlyos kavarás megy a buszbeszerzések körül. Matolcsy alapítványos holdudvara kaphat némi bírságot, és fel kell készülnünk további alaptalan kormánypárti korrupciógyanúra Lázár szerint.
Márciusban újra öntötte ránk a pénzt az EU, ami rövid távon nézve elég jó hír, jelenleg ugyanis eléggé függünk ezektől a forrásoktól. Hogy mennyire, azt jól mutatja, hogy ahogy elkezdtek kifutni az előző kifizetések év elején, akkorát fékezett a magyar gazdaság, hogy az még a legpesszimistább várakozásokat is alulmúlta.
Elég emlékezetes, hogy annak idején a magyar kormány nem sokkal azután, hogy gazdaságpolitikai szabadságharcot hirdetett, 2011 novemberében váratlanul az IMF-hez fordult, hogy megússza a nem ajánlott, spekulatív befektetési minősítést.
A trükk nem jött be Matolcsyéknak: 2011 november 24-én megtörtént az első leminősítés a Moody's-tól, amit később a másik két hitelminősítő is követett. A forint viszont nem omlott össze, valójában a történelmi mélypontját sem érte el, mert bár az IMF-trükk miatt kicsit meglepő volt a lépés, mégis sok piaci szereplő már jó ideje várta, hogy bekövetkezzen.
Bár a nagy hitelminősítők közül a Moody's márciusban még bóvlinak sorolt be minket, a Fitch most felminősítette az országot, és bekerültünk a BBB, leggyengébb befektetésre ajánlott kategóriába. Ebből a lakosság az égvilágon semmit nem fog érezni, és igazából más se nagyon, a forint talán kicsit stabilabb maradhat. Érdemibb változást azt hozna, ha legalább két nagy minősítő gondolna minket befektetésre ajánlottnak, talán a nyáron ez is bekövetkezik. Az NGM szerint ez 40-60 milliárdot hozhat majd.
Jó néhány rövid távú reálgazdasági mutatónk nem bóvli, ahogy piac sem áraz minket bóvlinak épp, viszont van egy sereg igen aggasztó jellemzője a mostani magyar gazdaság működésének. Ha érdekli, hogy mit mérlegelnek a hitelminősítők, mi lehet a bajuk velünk és ez nekünk mit számít, akkor ezt és ezt érdemes lehet elolvasnia a Pénz Beszél blogunkról.
Nagyberuházásba fog az állam, Zalaegerszegen 40 milliárdból fognak járműipari tesztpályát építeni, amit a tervek szerint az egész régióból használnának az autógyártók. 2017 végére fejeznék be az építkezést.
A járműipar egy másik szegletében, a buszgyártásban viszont egyre nagyobb a kavarodás. Újra "nemzeti buszstratégiát" csinálunk, legalábbis erre hivatkozva szívatta meg Lázár Tarlóst és a fővárost, hogy Budapest mégse vehessen most 150 új buszt. Lázár tervezett buszstratégiájának már a kiindulópontja is hamis volt, itt olvashat bővebben arról, hogy mi a helyzet az iparágban, és hogy alakultak eddig a közbeszerzések. Itt pedig arról, hogy mit lehet tudni a legújabb tervekről.
A héten kiderült, hogy valaki biztosan hazudik az MNB alapítványainak korrupciógyanús ügyei kapcsán. Az alapítványok ügyében az ügyészség semmilyen formában nem akart nyomozni, viszont azt muszáj nekik megnézni hogy voltak-e közbeszerzések az alapítványok nagy összegű beszerzéseinél. Nos, itt sem kell sokáig vizsgálódni, az alapítványok némi húzódozás után ugyanis most elárulták, hogy egy se volt. Majd kaphatnak némi bírságot ezért.
Érdekes volt még, ahogy Lázár elmondta, hogy arra kell készülni, hogy korrupciógyanús ügyekbe fognak keveredni a jövőben kormánypárti politikusok. De ezeknek nem lesz alapja, ez pusztán az ellenzék politikai terméke lesz. Az EU mindenesetre azt kérte, hogy figyeljünk oda már jobban a lopásokra.
A kormány kommunikációs csapata közben kitalált egy új külföldi és kellően megfoghatatlan ellenséget: a bajaink okozója az IMF, a későn kelő brókerek vagy a brüsszeli bürokraták után most Soros György lett. Komolyabb diplomáciai fennakadás az ilyen jellegű kampányainktól már nem várható.
Számos izgalmas dolog történt még héten, például: