Kínai költségvetési szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a britek kilépése az Európai Unióból sötét árnyékot vethet a világgazdaságra. Lou Ji-vei pénzügyminiszter szerint a visszaesés hatásai már a következő tíz évben érezhetők lesznek.
Huang Ji-ping, a kínai központi bank monetáris tanácsának tagja úgy fogalmazott: a Brexit a globalizáció visszafordításának előjele lehet. Ez viszont nemcsak Kínának, hanem az egész világnak nagyon rossz lenne.
Az MTI szerint Li Dao Kui professzor, a kínai jegybank egykori tanácsadója kevésbé volt borúlátó. Szerinte Kínát csak meglegyinti a Brexit szele, a britek döntése legfeljebb a jüan árfolyamának az alakulásában lesz érzékelhető, és a hatás nem lesz tartós.
Kína tavaly 3,3 milliárd dollárnyi közvetlen befektetést intézett Nagy-Britanniában. 2005 és 2015 között csaknem harmincmilliárd dollárnyi kínai tőke érkezett az országba. Tavaly októberben David Cameron brit kormányfő – aki a népszavazás után benyújtotta a lemondását – negyvenmilliárd brit fontról szóló üzleti megállapodást kötött Kínával.
Lou szerint egyelőre bonyolult lenne megjósolni, hogy pontosan mi lesz a kilépés várható kimenetele; reméli, hogy a globális tőzsdék meredek pénteki zuhanása is csak átmeneti lehet. Úgy véli, a piacnak ez volt a zsigeri reakciója a kilépésre, de ez a helyzet idővel normalizálódhat.
A brit font értéke a kilépés hírére 10 százalékkal zuhant, és 31 éves mélypontot ért el.