Megjelent a Magyar Közlönyben a Norvég Alapról szóló kormányrendelet, amelynek köszönhetően ténylegesen is elkezdődhetnek azok a támogatási programok, amelyek engedélyeztetése már 2014 óta húzódik – írja a Népszava.
A programok a norvég és magyar kormány közti ellentéteknek estek áldozatul, írja a lap. A magyar parlament 2014-ben fogadta el a külföldről is támogatott civil szervezeteket „megbélyegző” törvényt, majd a Nemzeti Adó- és Vámhivatal számos ilyen szervezetnél vizsgálatot indított, melynek hatályára felfüggesztette azok adószámát – emlékeztetnek a cikkben.
Ezt követően több alkalommal házkutatást is végeztek, valamint Móra Veronikát, a Norvég Civil Alap támogatásait kezelő Ökotárs Alapítvány vezetőjét előállították. A vizsgálatok azonban eredménytelenül zárultak.
2020 második felében azonban a magyar fél igyekezett újraindítani a tárgyalásokat.
Az Alapról szóló kétoldalú egyezményt végül december 21-én írták alá.
Ezáltal Magyarország összesen 108,9 millió eurót fordíthat innovációra, oktatási és versenyképességi programokra, társadalmi felzárkóztatásra, az alapvető szabadságjogok erősítésére, valamint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság megteremtésére – írja a Népszava.
A konkrét szakmai programok kidolgozását a magyar és a norvég kormány közösen fogja elvégezni – áll a kormányrendeletben.
A magyar fél az Innovációs és Technológiai Minisztériumot (ITM) bízta meg a Norvég Alapot kezelő szervezettel való kapcsolattartással.
A támogatások megfelelő felhasználását
az egyéb uniós támogatásokat is ellenőrző brüsszeli főigazgatóság is felügyeli majd.
A civil alap pénzeinek felhasználásáról egy pályázat útján kijelölt szervezet dönt majd. Arról, hogy ez mely szervezet lesz, a magyar és a norvég kormánynak közösen kell megállapodnia.