Nagyot ugranak jövőre a villamosenergia-beszerzési árak, milliárdokban mérhetők a viharkárok, nincs megegyezés a Norvég Alappal, drágulnak a húsok, és folytatódott a külföldi építőanyag-gyártók elleni harc. A héten a forint árfolyama érdemben nem változott, a BUX pedig esett. Heti összefoglaló.
Az elmúlt hetekben sok vállalkozás hitetlenkedve fogadta a 2022-re kapott villamosenergia-beszerzési árajánlatokban feltüntetett 30–60 százalékos emelést, amit kigazdálkodni legfeljebb a fogyasztói árak emelésével lehet. Ez is hozzájárulhat a tartósan magas inflációhoz.
Orbán Viktor barátjának, egyben a leggazdagabb magyarok egyikének, Garancsi Istvánnak a cége amerikai partnerekkel Budakalászon építene filmstúdiót, amely a Marvel, a Disney és a Netflix produkcióit vonzaná Magyarországra. Az Omszk-tó és a Duna-part közelébe tervezett komplexum sorsa rövidesen eldőlhet. Az biztos, hogy a projekt erősen megosztja a helyieket.
A rekordmagas takarmányárakat nem törte le az új termés sem, a sertéspiacon egyelőre uniós túlkínálat fogja vissza a szükséges áremeléseket.
A takarmánydrágulás egyre nehezebb helyzetbe hozza a termelőket, mivel a fogyasztói árakig csak szelektíven jut el a hatása.
Szezonkezdet óta folyamatosan esik, legutóbb harmadával csökkent a vevőcsalogató magyar dinnye ára a kiskereskedelemben. Az évek óta egyre élesebb árharc miatt folyamatosan zsugorodik a termőterület, egyre több gazda hagy fel a dinnyézéssel.
A Gazdasági Versenyhivatal helyszíni kutatást tartott az egyik legnagyobb hazai építőanyag-gyártónál, amelyet gazdasági erőfölénnyel való visszaéléssel gyanúsít – két cégre szűkíthető a kör. Az állam nem veszi félvállról a külföldi építőanyag-gyártókkal szembeni „harcot”.
Egyre több cég nyugdíjasokkal oldja meg a munkaerőhiányt, ugyanis a nyugdíjba vonulók közel harmada nem hagyja el a munka világát. Az időskorúak átlagosan havonta 100 ezer forinttal egészíthetik így ki a nyugdíjukat.
Magyarország nem tudott megegyezni a donorországokkal az Európai Gazdasági Térség és a Norvég Alapok civileknek szánt támogatásainak a kezeléséről, így Magyarország az alapokból előirányzott mintegy 77 milliárd forinthoz veszítette el a hozzáférést. Ine Marie Eriksen Søreide norvég külügyminiszter sajnálja a magyar civil szervezetek anyagi veszteségét, és azt mondta, hogy megpróbálnak más megoldást keresni a problémára.
Az elmúlt hetekben tapasztalt nagyobb viharokat követően a Magyar Biztosítók Szövetsége körülbelül 48 órán belül ki is adta gyorsbecslését a hozzájuk beérkezett viharkárok mértékéről. Legutóbb múlt hét hétfőn jártak el így, akkor azt közölték, hogy már hétfő délelőtt is másfél milliárd forint fölé emelkedett a várható számla.
A júliusi égiháborúkat követő kárelhárításra igényelt előleg is több tíz millió forint, a végső összeg ennél jóval magasabb lehet.
Babavárótól az otthonfelújításig
A babaváró hitelt 68 százalékban ingatlanvásárlásra fordítják a fiatal párok egy nemrégiben készült felmérés szerint. A Bankmonitor szakértői szerint a lakáscélú felhasználás népszerűségének legfőbb oka, hogy ennél olcsóbb kölcsön jelenleg nincs a piacon, de az is fontos előny, hogy a babaváró bizonyos feltételekkel önerőként használható egy lakáshitel felvételekor.
Az otthonteremtési programok előrehaladtával egyre szűkül azoknak a köre, akik igénybe tudják venni a támogatásokat, ami megtorpanáshoz vezethet az ingatlanpiacon.
Elveszíthetik az otthonfelújítási támogatást az ügyfelek, ha nem megfelelő számlával rendelkeznek – közölte a Deloitte nemzetközi tanácsadó. A januárban bevezetett otthonfelújítási támogatás igénybevételének egyik sarokköve, hogy az elvégzett építési vagy szerelési tevékenységről számlával kell rendelkezni, ez a szürkegazdaság visszaszorítását szolgálja.
Már több mint húszezer család vette igénybe az otthonfelújítási támogatást, amelyet több mint 10 500 család meg is kapott. A folyósított támogatások összege a 17 milliárd forintot is meghaladta.
Forint és tőzsde
A forint árfolyama érdemben nem változott a héten: hétfőn valamivel 359 felett kezdte a hetet az euróval szemben, péntek este pedig 360 körül mozgott a magyar fizetőeszköz. Ugyanakkor csütörtökön nagyot erősödött a forint, járt 357 alatt is az euróval szemben, azonban pénteken visszagyengült. A dollár péntek este 306 forintot, míg a svájci frank 333 forintot ért a bankközi devizapiacon.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe esett a héten: a BUX 47 491,69 ponton zárt pénteken, 1,07 százalékkal alacsonyabban az előző heti záróértékénél. A vezető részvények a Magyar Telekom kivételével gyengültek:
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 3910,05 ponton fejezte be a hetet, 0,26 százalékkal alacsonyabban az előző hetinél.
Ezek is a héten történtek:
(Borítókép: Villanyóra-leolvasás Budapesten. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)