Robert Habeck német gazdasági miniszter módosítani kívánja a trösztellenes törvényt, hogy az üzemanyagár-kedvezményekkel való visszaélésekre hivatkozva meg lessen adóztatni a vállalatok nyereségét, és akár fel is oszlathassák azokat.
Az árkedvezmény a német Szabaddemokrata Párt (FDP) ötlete volt válaszként az energiaárak hirtelen, radikális növekedésére. A literenként 35 centig terjedő adókedvezmény azonban nem jutott el a fogyasztókhoz, ugyanis az olajipari vállalatok lenyelték az állami pénzt − írta meg a Spiegel.
A zöldpárti Habeck szerint
a szövetségi kartellhivatal első adatsorai a tankolási kedvezményről azt mutatják, hogy a hónap eleje óta a nyersolaj és a benzinkútárak közötti különbség meredeken nőtt. Nyilvánvalóan bekövetkezett az, amire sok szakértő figyelmeztetett: az ásványolajipari cégek kaszálják a profitot, a fogyasztók észre sem veszik az adócsökkentést.
A Spiegel információi szerint Habeck, aki az alkancellári posztot is betölti, a következő hetekben jelentősen szigorítani kívánja a trösztellenes törvényt.
A tervek szerint a versenyjogi hatóságok akkor is beavatkozhatnak a piacokba, ha a jogsértés nem bizonyítható. Eddig ilyen bizonyítékokat alig sikerült találniuk a hatóságoknak az olajcégeknél, finomítóknál és benzinkutaknál, annak ellenére, hogy a végfelhasználók számára továbbra is magas volt az üzemanyag ára. Ez jelenleg erősen megköti a Szövetségi Trösztellenes Hivatal kezét.
További lépésként a Trösztellenes Hivatalnak gyorsabban kéne zárolnia az oligopol piac (olyan, kisebb méretű szereplők vannak jelen, akik a versenyt csak korlátozni tudják, megakadályozni nem – a szerk.) által termelt nyereséget. Ez elméletileg már eddig is lehetséges volt, de komoly jogi eljárásokhoz volt kötve.
Ezt a törvény jelenleg használhatatlan. A következményeket a fogyasztók viselik, akiknek magasabb árakat kell fizetniük
− magyarázza a kartellhivatal kibővített mozgásterét a miniszter. A beszedett összegek az államkasszába kerülnének.
Mint azt megírtuk, Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország az energiaárak emelkedésére reagálva adócsökkentési terveket jelentett be, illetve további kedvezményeket is finanszíroznak. Így igyekeznek megóvni a gazdaságukat a költségek növekedésétől és a további inflációtól.
A négy legnagyobb uniós ország több mint 80 milliárd euró (több mint 30 ezer milliárd forint) értékű intézkedést jelentett be, így próbálják megvédeni a fogyasztókat és a vállalkozásokat az orosz invázió miatt megugró energiaáraktól.
Magyarországon a kormány november 15-én vezették be a benzinárstopot, amely többszöri hosszabbítás után máig is érvényben van. A rendelet lényege, hogy 480 forinton fixálják a benzin és a gázolaj árát.
Az intézkedés következtében több benzinkutas is kétségbeesetten fordult a kormány felé az elmúlt hónapokban, júniusban akár 500 benzinkút bezárását is okozhatja az árstop. A benzinkutasok mellett a szakértők is megfogalmazták kételyeiket, mondván, előfordulhat, hogy ideiglenes üzemanyaghiánnyal kell szembenézni több kúton is a nyáron.
(Borítókép: Robert Habeck. Fotó: MTI / EPA / Keystone / Laurent Gillieron)