Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke a TikTokon számolt be arról, hogy pártja feljelenti a Molt és a kormány illetékeseit a benzinkutakon történtek miatt.
„Még a mai nap folyamán feljelentem a Molt és a kormányt. A jogászaink már dolgoznak azokon a feljelentéseken, amelyeket meg fogunk tenni amiatt, ami az otthoni benzinkutakon történik” – kezdte mondandóját a Párizsban tartózkodó Toroczkai László.
Mint mondta, itt legalább két területen elkövethettek bűncselekményt: az egyik a dömpingár, amely jelenleg is létező bűncselekményi kategória. Az elmúlt év arról szólt, hogy a Mol – amely egy multinacionális cég, és az államnak is van benne részesedése – szépen lassan elkezdte kiszorítani monopolhelyzetével visszaélve a kis benzinkutakat.
A másik terület pedig az árdrágítás, ami jelenleg is működik. Az az áruelvonás, amit a Mol csinál, valószínűleg kimeríti az árdrágítás fogalmát. A Mol tulajdonában lévő horvátországi, szlovákiai vagy szerbiai kutakon nem volt olyan üzemanyag-elvonás, mint Magyarországon. Ezért a jelenlegi krízishelyzetben szükség van arra, hogy ne csak a feljelentéseket tegyük meg, hanem
vissza kell hozni az 1920. évi 15-ös törvénycikket is, ugyanis az első világháború után hasonló helyzet volt Európában, mint jelenleg.
Az árdrágítás bűncselekmény kategória ekkor a Btk.-ban szerepelt, ami úgy szól, hogy
Árdrágító visszaélés bűntette miatt öt évig terjedő börtönnel és pénzbüntetéssel, valamint 10-től 25-ig terjedő botbüntetéssel büntetendő az árdrágítást elkövető felnőtt. Ha fiatalkorú követte el, akkor ő 5-től 25-ig terjedhető vesszőbüntetéssel büntetendő.
„Az gondoljuk, hogy ez tehát indokolt” – fejtette ki Toroczkai László.
A dömpingár – más néven piacromboló ár – nem más, mint a nagyon alacsony, lényegében akár az árak minimumaként általános határnak elfogadott változó költségeknél kisebb ár. Ezt a fajta gazdasági visszaélést a Gazdasági Versenyhivatal minősítetten bünteti jelenleg is – tette hozzá.
„MI ugyanakkor azt gondoljuk, hogy az nem elég, ami jelenleg van a magyarországi jogszabályok között. Mi azt gondoljuk, hogy indokolt az 1920. évi 15-ös törvénycikket egy az egyben visszavezetni a büntető törvénykönyvbe. A Mi Hazánk Mozgalom ezt be is nyújtja a parlamentnek haladéktalanul. A parlamenti vita során pedig kiderül, hogy benne marad-e a botbüntetés és a vesszőbüntetés” – zárta sorait a politikus.
A Szentesi Mozaik nevű online portál még az árstop bejelentése előtt számolt be fotókkal arról, hogy rengeteg üzemanyag érkezett hozzájuk.
Épp most érkezett meg 37 000 liter üzemanyag a Mol-kútra. Úgy hallottuk, hogy érkezett mindenfajta üzemanyag
– írták kedden, 20.35-kor közzétett posztjukban, amelyben arról is beszámoltak, hogy az említett kutat meg is rohanták az autósok. Az írást később frissítettek az árstop feloldásáról szóló hírrel is.
Ugyanerről, és szintén az árstop feloldása előtti órákban számolt be az egyik budapesti (azon belül is gazdagréti) kisebb híroldal.
Most tudtuk meg helyszíni tudósítónktól, hogy többnapos fennakadás és üzemanyaghiány után megérkezett az utánpótló üzemanyag-szállítmány a gazdagréti Mol-kúthoz, az Eleven Center bevásárlóközpont oldalában. Úgy tűnik, most minden kapható: benzin és dízel is egyaránt. Akinek szüksége lenne benzinre vagy dízelre és lehetősége van, álljon be mielőbb a sorba, mivel a tömeg egyre növekszik, és kérdéses, hogy meddig lesz üzemanyaghiány az országban
– írták kedden 18 órakor, vagyis 5 órával az árstop megszüntetése előtt.
A Mol egyébként már napok óta szállítja teljes logisztikai kapacitásával a kutakra az üzemanyagot. Az utóbbi napokban több, ehhez hasonló bejelentés és poszt volt már helyi szinten a tankerkocsi érkezéséről, de az meglepő lehet, hogy egyes kutakra még a válság előtti órákban is ilyen mennyiségben tudtak üzemanyagot szállítani.
Másrészt, azt is meg kell jegyezni, hogy – mint arról korábban beszámoltunk – az ország nem minden területét érinti ugyanolyan mértékben az üzemanyaghiány.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kedd este bejelentette a kormány döntését, amely szerint azonnali hatállyal kivezetik a benzinárstopot, vagyis már senki nem tankolhat 480 forintért üzemanyagot Magyarországon.
A Kormányinfón elhangzott az a kérdés is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök hogyan hagyta jóvá az árstop eltörlését, ha kedd délután még Albániában vett részt hivatalos látogatáson.
Hazajött, és aláírta a rendeletet
– mondta erre röviden Gulyás Gergely, amit alátámaszt, hogy kedd este már meg is jelent a legfrissebb Magyar Közlöny, benne a benzinárstop kivezetéséről szóló rendelettel, amelyet a miniszterelnök szignózott.
Indul az Index keddi hírösszefoglalója, itt mindent megtalálnak egy helyen, amit a benzinárstop kivezetése után tudni érdemes.
Tartsanak velünk!