A várakozásoknak megfelelően emelkedtek a vezető tőzsdeindexek szerdán nyitáskor a főbb európai értékpapírpiacokon. A kereskedés kezdetén a frankfurti DAX index 0,41 százalék, a párizsi CAC-40 index 0,63 százalék, a londoni FTSE-100 0,27 százalék erősödést jelzett.
Kedden a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,32 százalékos napi csökkenéssel 1040,32 ponton zárt. Az FTSE-100 0,59 százalékos romlással 5629,09 ponton zárt. A DAX-30 0,18 százalékos emelkedéssel zárt, a CAC-40 0,09 százalékkal 3176,97 pontra gyengült.
0,23 százalékos emelkedéssel 17 315,08 ponton nyitott a budapesti tőzsde részvényindexe, a BUX. A főbb részvények nagy részének emelkedett az árfolyama, fél tíz körül az OTP 0,8, a Mol 0,3, a Richter pedig 0,1 százalékos nyereséget mutatott, a Magyar Telekom árfolyama ugyanakkor 0,7 százalékkal csökkent.
Tartotta árfolyamát szerda reggel a forint a főbb devizákhoz képest: a nemzetközi devizakereskedelemben az eurót 286,25 forinton jegyezték a kedd esti 286,21 forint után. Az IMF tárgyalások megkezdésének hírére kedden napközben folyamatosan erősödött a magyar fizetőeszköz.
Szerda reggel a svájci frank 238,35 forintot ért, míg kedd este 238,24 forintot. A jen 2,9515 forintba került, előző nap este 2,9509 forint volt az árfolyama. A dollárt szerda reggel 233,18 forinton jegyezték az esti 233,22 forint után. Az euró 1,2283 dollárt ért, kedd este 1,2294 dollár volt.
Emelte bruttó 6 forinttal a 95-ös benzin és 8 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol, ezzel a benzin átlagára 421 forintra, a gázolajé pedig 423 forintra emelkedik.
Egy hete a Mol 8 forinttal emelte a benzin és 7 forinttal a gázolaj literenkénti árát. A benzin ára az idén április elején érte el csúcsát, akkor egy liter átlagosan 451 forintba került. A gázolaj január közepén volt a legdrágább, akkor egy liter átlagosan 449 forint volt. Az autósok 20-25 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak a kutaknál.
Emelkedéssel zártak a New York-i értéktőzsde vezető indexei. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 78,11 ponttal, vagyis 0,61 százalékkal 12.805,32 pontra emelkedett. Az S&P 500-as mutató 10,02 ponttal, azaz 0,74 százalékkal erősödött és 1363,66 ponton zárt.
A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 13,10 ponttal, vagyis 0,45 százalékkal 2910,04 pontra nőtt.
A kormány, határozatban kezességet vállalhat akár magánszemély, akár vállalkozás tartozására, az erről szóló rendelet módosításával a kormány könnyítette a bank adóssal szembeni kötelezettségeit; a módosítás a keddi Magyar Közlönyben jelent meg, és szerdától hatályos. Változatlan maradt az az előírás, hogy az államháztartásért felelős miniszternek a kormány elé terjesztett anyagban éves ütemezésben ki kell munkálnia azt, hogy mekkora a kezességvállalás várható összege, a beváltás valószínűsége, illetve hogy az mennyiben hat a központi költségvetésre. Az azt követő banki felhatalmazás viszont kikerült a jogszabályból.
Eddig az állami kezességen túlmenően a kezesség biztonságát élvező hitelintézet köteles volt a hitel tőkeösszege felének, valamint az első kamatperiódusban esedékes kamatösszeg felének megfelelő fedezetet előírni az adósnak. Ezen túl a banknak vizsgálnia kellett az adós részére előírt hitelcél teljesítését. Ezektől a kötelezettségektől szerdától eltekint a jogszabály.
Az otthonteremtésre felvehető hitel kamatlába a szerdától beadott kölcsönkérelmeknél megemelkedik, a módosító kormányrendelet a keddi Magyar Közlönyben jelent meg. A felszámítható kamatot a kormány a múlt év végén hozott rendeletében az Államadósság Kezelő Központ által közzétett diszkont kincstárjegy-, illetve államkötvény-hozamokhoz igazította.
A hitelkamat nem lehetett több, mint az említett hozamok számtani átlagának 3 százalékponttal megnövelt mértéke. A módosítás után az átlaghozam 130 százaléka lesz az alap, ez növelhető 3 százalékponttal. Eddig az átlaghozam, plusz 3 százalékpontos kamat az adós szerződésszerű teljesítése alatt járt. A módosítás után a megemelt átlaghozammal számolt kamat csak a futamidő első 5 évére vonatkozik.
Áthidaló hitelt szeretne kérni Görögország nemzetközi hitelezőitől, hogy ebből fedezze az augusztus végén lejáró kötvénytörlesztését – nyilatkozta két kormányzati tisztségviselő kedden a Wall Street Journal beszámolója szerint. Augusztus 20-án 3,1 milliárd eurónyi görög államkötvény jár le az Európai Központi Bank által megvásárolt papírok közül, az eurózóna egyes tisztségviselői pedig arra céloztak, hogy megóvják Görögországot attól, hogy ennek törlesztése miatt menjen csődbe.
Az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap delegációja jövő héten tér vissza Athénba. A görög kormánynak eddig 11,5 milliárd eurónyi költségmegtakarítást kellene elérnie 2013-as és 2014-es költségvetésre vonatkozóan. Athén szeretné elkerülni az újabb megszorításokat az idei évben, így azonban a vártnál mélyebb recesszió miatt várhatóan nem sikerül teljesítenie idei hiánycélját.
Átlagosan félórás késésre kell számítaniuk az utazóknak a Celldömölk-Zalaegerszeg-Bajánsenye (Hodos) vasútvonalon, mert halálra gázolt a vonat egy embert kedd délután Zalaegerszeg andráshidai városrészében. A Mávinform tájékoztatása szerint a Ljubljanába tartó Citadella nemzetközi gyorsvonat gázolt el egy embert. A rendőrségi helyszínelés végéig - várhatóan 18 óráig - a vonalszakaszon szünetel a vonatközlekedés, az utasokat a közlekedés helyreállításáig vonatpótló autóbuszok szállítják Zalaegerszeg és Andráshida között.
Két sorozatban, darabonként 50 ezer euró értékben kamatozó részvényeket bocsát ki a CIG Pannónia Életbiztosító. A kamatozó részvényeket B és C sorozatban bocsátja ki a biztosító, és abból csak a társaság részvényesei jegyezhetnek. Egy jegyzésnek sorozatonként el kell érnie az 50 000 eurót.
A B sorozatú részvények kamata 9 százalék, amelyet forintban fizet a biztosító. A C sorozatú részvények után 7 százalék kamat jár, amit viszont euróra átszámítva fizet a biztosító. A kamatozó részvények a futamidejük lejártát követően törzsrészvényekké alakulnak át. A lejárat napja 2017. szeptember 11-e. A B és C sorozatú kamatozó részvények összdarabszáma minimum 666 667 darab, maximum 5 333 333 darab.
A budapesti tőzsde részvényindexe, a BUX 55,39 pontos emelkedéssel, 17 275,91 ponton zárt kedden. Ez 0,32 százalékkal magasabb a hétfői zárásnál. A vezető részvények a 2,3 százalékkal 3452 forintra gyengülő OTP kivételével erősödtek: az MTelekom 439 forinton, a Mol 16 700 forinton zárt, mindkettő 1,9 százalékos pluszt jelent. A gyógyszerrészvények közül az Egis 0,6, míg a Richter 0,4 százalékkal erősödött. A forgalom csekély, 5,1 milliárd forintos volt.
Emelkedő indexekkel indult a kereskedés kedden az amerikai értékpapírpiacokon, a befektetők azt remélik, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke a szenátus előtt tartandó keddi beszédében elejt néhány megjegyzést esetleges gazdaságösztönző intézkedésekre utalva.
A kereskedés kezdetén New Yorkban a DJIA-30 index 0,53 százalék, a S&P-500 index 0,52 százalék, a Nasdaq Composite index 0,59 százalék erősödést jelzett. Hétfőn a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,39 százalékkal 12 727,14 pontra, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,23 százalékkal 1353,61 pontra, a S&P 500-as mutató 0,40 százalékkal 2896,94 pontra gyengült.
A gyógyszeripari hatóanyagokat és vegyipari alapanyagokat fejlesztő és előállító Ubichem Csoport új tagja, az Ubichem Pharma Manufacturing Kft. (UPM) 1,5 millió eurót kapott az Euroventures IV kockázati tőkebefektető alaptól és egy magánbefektetőtől a cég budapesti gyáregységével kapcsolatos beruházásokra.
Az Euroventures keddi közleménye szerint a UPM fel szeretné futtatni a nagyobb mennyiségű alapanyagok gyártását a gyógyszeripar, a vegyipar és a szerves félvezetők gyártói számára. A csoport mostantól a gyógyszeripari és vegyipari alapanyagok kutatás-fejlesztésén és a kísérleti stádiumban lévő gyógyszerhatóanyagok előállításán túl képes nagy mennyiségű alapanyag gyártására is. Az Ubichem cégcsoport 160 főt foglalkoztat.
"Magyarország mindig is elöl járt a kémiai kutatásban. Befektetésünk az UPM-be tovább erősíti e pozíciót és jelentős tényezővé teszi a cégcsoportot a gyógyszeripari és vegyipari alapanyagok gyártásában Európában" - idézi a közlemény Tánczos Pétert, az Euroventures igazgatóját.
Magas túljegyzés mellett, a meghirdetett összeg felett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet nyolc hónap óta először 7,00 százalék alatti átlaghozammal az Államadósság Kezelő Központ heti rendszerességgel tartott keddi aukcióján.
Három hónapos diszkont kincstárjegyre 7,00 százalék alatti átlaghozam utoljára a 2011. november 22-i aukción alakult ki. A hozamok azóta 7,00 százalék felett mozogtak.
Az ÁKK a mostani aukción a meghirdetettnél 15 milliárd forinttal magasabb összegben fogadott el ajánlatokat és 60 milliárd forintért értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet.
Törzsrészvényei kereskedésének felfüggesztését kérte az Est Media Vagyonkezelő Nyrt. kedden zárásig - tették közzé a határozatot a BÉT honlapján. A határozat szerint az Est Media arról tájékoztatta a tőzsdét, hogy a nap folyamán olyan rendkívüli tájékoztatás várható, amely a részvényárfolyamot nagymértékben befolyásolhatja, ezért kérte a törzsrészvényei kereskedésének haladéktalan felfüggesztését az információ bejelentéséig.
Az Est Media árbevétele 2011-ben 23 százalékkal csökkent, 6,47 milliárd forintot tett ki. Az üzleti tevékenység vesztesége elérte 463 millió forintot az előző évi 68 millió forint veszteség után. A szokásos vállalkozási tevékenység 2,3 milliárd forint veszteséget okozott a 2010-es 1,46 milliárd forintos veszteség után.
A kereskedés kezdetén a frankfurti Xetra DAX index 0,35 százalék, a londoni FTSE-100 index 0,11 százalék, a párizsi CAC-40 index 0,30 százalék, a legnagyobb európai részvények árfolyamát követő EU Stoxx 50 index pedig 0,38 százalék nyereséget jelzett.
Hétfőn az indexek vegyesen zártak; miközben a frankfurti Xetra DAX 0,13 százalékkal 6 565,72 pontra emelkedett, az FTSE-100 0,07 százalékkal 5 662,43 pontra, a CAC-40 index 0,03 százalékkal 3 179,90 pontra, az EU Stoxx 50 index pedig 0,32 százalékkal 2 251,96 pontra csökkent.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 47,80 pontos emelkedéssel, 17 268,32 ponton nyitott kedden.
A hétfői záró értékéhez képest 0,28 százalékkal erősödött.
Kedd reggel is tartotta magát a forint az erősnek mondható 288 körüli értékét az euróval szemben. A svájci frank árfolyama 239,79 forint, a dollár árfolyama 234,45 forint volt.
Csökkenéssel zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde vezető indexei. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 49,95 ponttal, vagyis 0,39 százalékkal 12 727,14 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 3,17 ponttal, azaz 0,23 százalékkal esett és 1353,61 ponton zárt. Az S&P 500-as mutató 11,53 ponttal, vagyis 0,40 százalékkal 2896,94 pontra gyengült.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 198,56 pontos, 1,17 százalékos emelkedéssel, 17.220,52 ponton zárt hétfőn. Az Egis papírjai 2,1 százalékkal vezették a nagypapírok közötti emelekdést, a részvény 15 700 forinton zárt. Az OTP a kezdeti gyengélkedés után 1,9 százalékos emelkedést produkált, az emelkedés 3532 forintnál állt meg. A Mol 1,3 százalékos emelkedés után 16 390 forintot ér.
Az idei év végén vagy a jövő év elején születik döntés a Déli Áramlat gázvezeték beruházásról - közölte hétfőn az olasz Eni SpA olaj- és gázipari konszern vezérigazgatója.
"Mind a négy konzorciális partner érdekelt a Déli Áramlat megvalósításában" - mondta Paolo Scaroni az Eni közgyűlésén a sajtónak, hozzátéve, hogy a döntés meghozatala előtt azonban még mérlegelni kell a projekt kivitelezésének pontos részleteit.
A projekttársaság részvényesei az orosz Gazprom 50 százalék, az Eni 20 százalék, valamint a német BASF SE és a francia Electricité de France SA 15-15 százalék tulajdonrésszel.
A vezeték a tervek szerint 2015-től kezdené meg az orosz földgáz szállítását Európába a balkáni országokon keresztül vezető nyomvonalon évi 63 milliárd köbméteres kapacitással. A kivitelezés költsége mintegy 15 milliárd euróra becsülhető.
Az egész Európai Unióban 2,6 százalékos volt a tizenkét havi növekedés, ugyanakkor májushoz képest nem változtak az árak. A legalacsonyabb növekedést Svédországban mutatták ki, 0,9 százalékot, Görögországban 1 százalékkal, Bulgáriában 1,6 százalékkal nőttek az árak. A legnagyobb inflációt Magyarországon regisztrálták júniusban, 5,6 százalékot, majd Észtország és Málta következik, egyaránt 4,4 százalékos drágulással.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 36,79 pontos emelkedéssel, 17.058,75 ponton nyitott hétfőn. A pénteki záró értékéhez képest 0,22 százalékkal erősödött. Az OTP papírjai 0,1 százalékos mínuszban vannak (3460), a Mol 0,4 százalékot erősödött (16 250).
Gyakorlatilag nem változtak a főbb árfolyamok a hétvégén a bankközi devizakereskedelemben. A forint árfolyama megegyezik a péntek délutáni szinttel. Az eurót hétfőn reggel fél nyolckor 287,97 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben, gyakorlatilag a péntek este és hétfőre virradóra tartott 288,00 forinthoz közeli szinten.
A dollárt 235,30 forinton jegyzik, péntek este 235,34 forint volt. A svájci frank árfolyama 239,75 forint a péntek esti 239,80 forint után, a japán jent pedig 2,9748 forinton jegyzik a péntek esti 2,9700 forintot követően. Az euró árfolyama hétfőn reggel 1,2240 dollár a péntek esti 1,2230 dollárral szemben. Pénteken az euró 1,2160 dolláros jegyzésen új kétéves mélypontot érintett.
A New York-i értéktőzsde vezető indexei nőttek pénteken, köszönhetően azoknak a gazdasági mutatóknak, amelyeknek a hatására csökkent a kínai gazdaság növekedése miatti nyugtalanság, valamint köszönhetően annak, hogy a JPMorgan a vártnál nagyobb profitra tett szert a második negyedévben, és így alábbhagyott a félelem, amelyet az okozott, hogy a banknak több milliárd dollár vesztesége van sikertelen kereskedései miatt.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 203,82 ponttal, vagyis 1,62 százalékkal 12.777,09 pontra nőtt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 42,28 ponttal, azaz 1,48 százalékkal nőt, 2908,47 ponton zárt. Az S&P 500-as mutató 22,01 ponttal, vagyis 1,65 százalékkal 1356,77 pontra erősödött.
Vegyes hangulatban telt ma a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén. A BUX 0,3 százalékkal került feljebb, ami az OTP 1,7 százalékos (3465) és az Egis 1,5 százalékos (15 380) emelkedésének köszönhető. A Mol 0,9 százalékos esés után 16 180 forinton zárt, a Richter 0,1 százalékos emelkedéssel 36,600 forinton zárt.
Oroszország bruttó hazai összterméke (GDP) 3,9-4 százalékkal nőtt éves összehasonlításban az idén a második negyedévben - közölte Andrej Belouszov gazdaságfejlesztési miniszter.
"Ez a növekedés az említett időszakban megítélésünk szerint egyértelműen pozitív eredmény" - jelentette ki a miniszter.
A tárca előrejelzése szerint az idén összességében 3,4 százalékos GDP-bővülés várható.
Az orosz statisztikai hivatal adatai szerint tavaly a második negyedévben 3,7 százalékos volt a növekedés, az idei év első negyedében viszont már elérte a 4,9 százalékot.
A bruttó hazai össztermék Oroszországban tavaly 54,6 ezer milliárd rubelt tett ki, ami 4,3 százalékkal volt több az előző évinél.
A Moody's hitelminősítő pénteki leminősítése ellenére a tervezett összeg felső határának megfelelő, 3,5 milliárd euróért értékesített 3 éves kötvényt az olasz államkincstár, csökkenő hozamok mellett - közölte pénteken az olasz gazdasági és pénzügyi minisztérium.
Az olasz kincstár, a Tesoro a 2015-ös lejáratú államkötvényt 1,73-as jegyzés/értékesítési arány (bid-to-cover) mellett értékesítette. Az aukciós hozam 4,65 százalékra csökkent az előző, június 14-i aukció 5,3 százalékról.
A másodpiacon az olasz 2 éves kötvényhozam 9 bázisponttal 3,94 százalékra, az 5 éves hozam 3 bázisponttal 5,30 százalékra, a 10 éves hozam 5,90 százalékra csökkent. A kötvényhozamok alakulása alapján a piacokat hidegen hagyta, hogy a Moody's hitelminősítő intézet rontotta az olasz szuverén besorolást pénteken. A Moody's egyebek mellett az olasz gazdaság és az euróövezeti periféria egészének adósminőségi és finanszírozási kockázataival indokolva vonta meg Olaszország eddigi elsőrendű "A" kategóriás adósminősítését pénteken.
Elfogadta a kormány a Nemzeti Foglalkoztatási Alap képzési alaprészéből egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások új szabályait; ennek köszönhetően a Magyarországon beruházó vállalatok munkaerő-szükségletének kielégítését szolgáló támogatási rendszer lényegesen egyszerűbbé, hatékonyabbá válik - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A minisztérium kifejti, hogy a kérelmezők 50 és 500 fő közötti munkahelyteremtést eredményező beruházás esetén legfeljebb 1 millió euró, 500 főt meghaladó munkahelyteremtést eredményező beruházás esetén legfeljebb 2 millió euró összegben kaphatnak képzési támogatást.
A kérelmezőnek vállalnia kell, hogy a képzésben résztvevők legalább hatvan százalékát legalább egy évig tovább foglalkoztatja. A jogszabály a kormányprogramnak megfelelően támogatja a tanulószerződés alapján oktató vállalatok tanműhely-fejlesztési törekvéseit, így a duális szakképzés erősítését segíti - hangsúlyozza az NGM.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 101,86 pontos emelkedéssel, 17 081,03 ponton nyitott pénteken.
A csütörtöki záró értékéhez képest 0,60 százalékkal erősödött.