A rendőrség adatai szerint 20 ezer ember jelent meg a kormánypárti tüntetésen Moszkvában, ahol a felvonulók a krími beavatkozást támogatták. A „Haza! Szabadság!” felíratú, Putyin-portrés díszítőelemek mellett a második világhábrú idején bevett fekete-narancssárga György-szalagok domináltak, amelyek általában a május 9-i Győzelem napján jelennek meg. Felvonulást rendszerint csak a kormánypárti erők tarthatnak – ezúttal a Puskin tértől a Szaharov sugárútig vonulhattak –, az ellenzéki tiltakozások esetében ezt általában a forgalom aránytalan korlátozására hivatkozva a hatóságok elutasítják.
Az orosz Novaja Gazeta összegyűjtötte az Instagrammos reakciókat Janukovics beszédére. A bukott elnök önmentegetése nem aratott osztatlan sikert a képek szerint.
Реакция пользователей Instagram на прессуху Януковича http://t.co/MD2IZfd1Wm pic.twitter.com/VMN3RRIwzu
— Новая Газета (@novaya_gazeta) February 28, 2014
Az ENSZ fontolóra veszi Ukrajna kérését, hogy a Biztonsági Tanácsban vitassák meg a kialakult helyzetet, írja az AP egy név nélkül nyilatkozó diplomatára hivatkozva. Szerinte ugyanakkor legalábbis problémás lenne bármilyen olyan kérés, hogy a BT védje meg a kijevi vezetést az oroszokkal szemben, hiszen Moszkvának vétójoga van.
Önöknek mindig lesz gázuk, Önökhöz millió orosz turista fog érkezni és olyan státuszt fognak kapni, amilyet csak akarnak. Önök otthon vannak, ezt a területet II. Katalin cárnő kapta meg valaha, itt nem volt egy darab ukrán sem, itt mindig is oroszok laktak. A szevasztopoli épületeken nincs egy ukrán zászló sem
– ígérte szevasztopoli látogatásán a krími oroszoknak Vlagyimir Zsirinovszkij, az orosz Liberális Demokrata párt elnöke, aki eddig is híres volt populizmusáról és az ukránellenes kirohanásairól.
Az oroszországi Rosztovban tartott sajtótájékoztató helyszínéről.
Oroszország nem akar kétoldali konzultációt a két ország barátsági szerződéséről, mert nem akarnak beavatkozni az ukrán belpolitikában.
Aláhúzzuk, hogy közleményünkben az áll, hogy az orosz fél vizsgálja a Krím félszigeten történt eseményeket, de ahogyan ezelőtt nem látjuk szükségesnek, hogy kétoldali konzultációt folytassunk a jelenlegi eseményekről.
– írja közleményében az orosz külügyminisztérium.
Előzőleg Ukrajna azt javasolta, hogy a krími eseményekkel összefüggésben haladéktalanul tartsanak kétoldalú konzultációt az 1997. évi orosz-ukrán barátsági, együttműködési és partnerségi szerződés 7. cikke alapján.
Az ügyészség 24 ember elfogását várja a belügyminisztériumtól tíz napon belül a múlt heti összecsapások ügyében. Köztük van például a Nemzetbiztonsági Szolgálat volt vezetője, a volt belügyminiszter és a Berkut rendőri egységek vezetője is. (BBC)
Tekintettel a Krímben zajló eseményekre, nem szolgáltatja be fegyvereit a Pravij (Jobb) Szektor a nyugat-ukrajnai Rivnében és a hozzá tartozó megyében. Állításuk szerint mind engedéllyel tartanak maguknál fegyvereket. (MTI)
Többek között ezeket állította az oroszországi sajtótájékoztatón:
Videó a beszédről:
Nem látják kritikusnak a helyzetet, nem gondolják, hogy kétségbe kellene esni, mondta Christine Lagarde, az IMF főigazgatója, miután Ukrajnáról tárgyalt Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszterrel. Közben Moszkva jelezte, hogy résztvesz majd az Ukrajnának szánt IMF-hitelről szóló tárgyalásokon. (BBC)
A krími oroszajkú népesség körében elindítottak egy petíciót, amiben arra sürgetik Putyint, hogy ne vonuljon be a területre. A Telegraph szerint pedig az új krími kormányfő továbbra is Janukovicsot tekinti elnöknek, tőle fogad el utasításokat. (BBC)
A Majdanon gúnyos nevetéssel figyelték a tüntetők Janukovics beszédét. (BBC)
A visegrádi országok külügyi vezetői ígéretet kaptak az újonnan kinevezett ukrán kormányfőtől arra, hogy mihamarabb rendezik Ukrajnában a kisebbségi nyelvtörvény ügyét, mondta Martonyi János külügyminiszter Kijevben. (MTI)
Tüzet nyitott egy ismeretlen fegyveres egy járókelőre péntekre virradóra Lemberg (Lviv) egyik sugárútján. Az estet térfigyelő kamerák rögzítették a Sevcsenko sugárúton. A felvételen az látszik, hogy egy férfi kiszállt parkoló autójából és a nála lévő Kalasnyikov-géppisztolyból lövéseket adott le egy közelben elhaladó személyre. Miután a golyók célt tévesztettek, a támadó leütötte és rugdosni kezdte áldozatát; a bántalmazásnak a helyszínre kiérkező önkéntes utcai járőrök vetettek véget. A fegyveres támadót, aki autóval menekült a helyszínről, az önkéntes járőrök üldözőbe vették, de sikerült elmenekülnie. (MTI)
Zárszó gyanánt azokhoz szólnék, akik ma törvényes hatalomként tekintenek magukra. Úgy gondolom, hogy semmibe veszik az ukrán népet, de eljön az igazság órája, és az dicsőséges lesz
– fejezte be a sajtótájékoztatót.
Mint mondta, a ház az övé, 1999 óta ott lakik, Leonyid Kucsmától rendeletben kapta. "A ház nagyon régi volt, felújítottam. Minden, ami ott van, az nem az enyém, a képek és az ingóságok, ezeket kvázi csak béreltem" – mondta. Szerinte soha nem volt külföldi vagyona, mindent legálisan csinált.
Az a káosz és felfordulás, ami ma van Ukrajnában nem mehet tovább. Stabilizálni kell a helyzetet és ebben Oroszország tud receptet adni
– jelentette ki.
Soha nem adtam parancsot a rendőrségnek arra, hogy a tömegbe lőjjenek. A rendőrök akkor lőttek, amikor az életük veszélyben volt, mivel a tüntetők erőszakot alkalmaztak ellenük
– mondta.
Janukovics most azt sorolja, hogy mennyit veszített az ukrán gazdaság, amiért „felfordulás történt Ukrajnában". A volt elnök úgy számol, hogy az ukrán állam 20 milliárd dollárt veszített el azzal, hogy nem kötötték meg időben az oroszokkal a megállapodást.
Szerinte a legfontosabb stratégiai partnernek nevezett Oroszország tehet, és azt kéri, hogy tegyen is az ukrán helyzet stabilizásáért. „Ismerve Putyin mentalitását meg vagyok lepve, hogy még nem mondott semmit, de hangsúlyozom, a helyzetet csak békés úton oldhatjuk meg" – mondta Janukovics.
A parlament által erőszakkal átvert törvényeket nem ismerem el, és nem is fogom, nem írtam alá őket, így nem is hatályosak. Ezt az alkotmány mondja ki
– mondta.
Timosenkónak nem akartam soha semmi rosszat, a bíróság mondta ki, hogy ő bűnös, amikor olyan szerződést írt alá, ami 20 milliárd dollárral károsította meg Ukrajnát. Ez tény. A bíróság mondta ki
– mondta.
Bocsánatot kért tőlük, hogy embertelen körülményeket kellett kiállniuk a tüntetők miatt, akik Molotov-koktélokkal dobálták meg a rendőrséget.
Janukovics nem adott választ arra a kérdésre, hogyan fog harcolni Ukrajnáért, miután titkos svájci számlákat találtak, és Svájcban vizsgálat indult ellene és fia ellen pénzmosás gyanújával. Inkább elkezdett arról beszélni, hogy a Nyugat segítségével terroristák vették át a hatalmat Ukrajnában.
Amikor lehetősége lesz arra, és kap megfelelő garanciákat a biztonságára, akkor rögtön visszatér Ukrajnában, ismételte meg. „A nyugatnak magára kell vállalni a felelősséget az általám aláírt szerződés nem teljesítése miatt. Ez az álláspontom, és ezt nem adom fel" – mondta. Azt is elmondta, hogy nem kér katonai segítséget Oroszországtól, „semmilyen katonai akciót nem tart elfogadhatónak."
Törvénytelennek és illegitimnek tartom a május 25-i válsztás kiírását, ezért ezen nem fogok indulni – mondta Janukovics.
de nem csak engem, hanem az egész ukrán népet. Nem vagyok bíró, majd a Jóisten eldönti, hogy mi lesz a büntetésük, nem ítélem el azokat az embereket, akire fegyvert fogtak és rájuk kényszerítétték a döntéseket – mondta Janukovics arra a kérdésre, hogy mégis kihez akar visszatérni, amikor a Régiók Pártja szinte szétesett.
Oroszországba a hazafi tisztek segítségével jutottam el, ők mentették meg az életemet. Vlagyimir Putyinnal nem találkoztam, telefonon beszéltünk, de lefixáltunk egy találkozót – mondta Janukovics egy másik újságírói kérdésre.
amint biztosítva lesz a biztonságom az ország területén – mondta Janukovics egy újságírói kérdésre.
– ezt Ukrajna legitim elnökeként jelentem ki. Ukrajnának egyben kell maradnia, mondta Janukovics.
Újságírói kérdésre Janukovics azt válaszolta, hogy azért utazott Moszkva helyett Rosztovba, ahol a sajtótájékoztatót is tartja, mert itt lakik egy jó barátja, egy darabig nála kap menedéket.