A teherautó cikcakkban jött az úton. Berohantunk egy hotelbe, és sok másik emberrel együtt a vécében bújtunk el
– mondta egy nő, aki ott volt a parti sétányon, amikor csütörtökön későn este egy fehér teherautó hajtott a nemzeti ünnep és a tűzijáték alkalmából összegyűlt tömegbe Nizzában. A François Hollande francia elnök által terrorcselekménynek minősített támadásban legalább 84-en meghaltak, sokan megsérültek. A nizzai térség vezetője, Christian Estrosia szerint ez a legborzasztóbb szerencsétlenség, ami a régióban a modern történelem során történt.
Több mint százan a tengerbe menekültek. A Hotel Negresco előcsarnokát rögtönzött kórházzá alakították át, sérültek feküdtek matracokon, a nyomozók szemtanúkat hallgattak ki. A különböző lapoknak nyilatkozó túlélők elborzadva emlékeztek vissza a történtekre.
A támadásról az elsők között beszámoló Nice-Matin újságírója megírta, hogy az ünnepi tűzijáték után nagyrészt egyszerre indultak el a nézők, a tömegben sokan tömörültek egymásnak. Zajt hallott, nem sokkal később pedig elképesztő sebességgel érkezett a teherautó, ami közben ide-oda kanyarodott, láthatóan azért, hogy a lehető legtöbb embert gázolja el.
„Úgy repültek félre az útjába kerülő emberek testei, mintha tekebábuk lettek volna" – mondta. Körülötte kitört a pánik, az emberek futottak, sikoltottak, sírva fakadtak. Abban a pillanatban fogta fel ő maga is, mi történik, és elkezdett mindenki mással együtt futni.
Egy 21 éves ausztrál lány, Katie Baronie Shaw az Associated Pressnek azt mesélte, hogy egy barátjával a tűzijáték után épp egy közeli bárba szerettek volna beülni, amikor leállt a zene, és lövéseket hallottak. A bárba menekültek, ahol a személyzet a terem hátuljába terelte őket. „Fogalmunk sem volt, mi történik. A fejünket behúzva rohantunk. Még soha életemben nem rémültem meg ennyire.” Egy másik ausztrál beszámolója alapján a támadás után sokan a tengerparti éttermekben zsúfolódtak össze.
Egy Maryam Violet nevű iráni újságíró, aki a szabadságát töltötte a városban, a Guardiannek arról számolt be, hogy amikor a teherautó a tömegbe hajtott, az emberek azt kezdték el kiabálni, „terrortámadás! terrortámadás!”, valamint hogy teljesen egyértelmű volt a tömeg számára is, hogy a teherautó szándékosan hajtott az emberek közé. Az újságíró szerint az áldozatok és sebesültek között több muzulmán is volt, az egyik családanyát például arabul siratták a hozzátartozói – azt mondták, mártírhalált halt.
Egy másik szemtanú, Grace-Ann Morrow a tengerparti sétányon vészelte át az eseményeket:
Óriási pánik tört ki, mindenki futni kezdett. Fogalmunk sem volt, mi történik, teljes volt a káosz
– mondta a BBC-nek. Hasonlóról számolt be Ismail Khalidi amerikai–palesztin író is, aki szintén a közelben volt a támadás idején. A Guardiannek mesélt arról, hogy a rendőrök csak annyit mondtak az embereknek, hogy rohanjanak, de azt nem, hogy miért. „Sosem tapasztaltam még ekkora pánikot, a káosz, a hisztéria és a rémület ilyen magas fokát, valamint az információ teljes hiányát."
Egy londoni jogász, Harjit Sarang a Twitteren számolt be arról, hogy a gyerekeivel vészelte át az eseményeket. Halálra rémülve futottak át a tömegen egészen a szállodájukig. „Nem bírom abbahagyni a remegést. Utálom, hogy a fiaimnak át kellett ezt élniük. Miért vittem őket magammal? Miért tették ezt, és mi a francért történik ez az egész?” – fakadt ki a Twitteren.
Egy férfi a FraceTV Infónak elmondta, hogy amikor kitört a pánik, először biztonságba helyezte feleségét és gyerekeit egy fagyizóban, de aztán visszafordult, hogy megnézze, nem tud-e valakin segíteni. „Szörnyű látvány tárult elém. Összetört testek, rengeteg vér, nem volt már senki, akit meg lehetett volna menteni" – mondta.