Index Vakbarát Hírportál

Rekordszámú fertőzött Kaliforniában, államhatárokat zártak le Ausztráliában

2020. július 6., hétfő 13:33

A WHO jelentése szerint napi fertőzési rekord dőlt meg szombaton: 24 óra alatt több mint 212 ezer emberről derült ki, hogy megfertőződött az új típusú koronavírussal, és nem úgy néz ki, hogy egyhamar alábbhagy a járvány. Többek között az Egyesült Államokban, Brazíliában, Indiában, Mexikóban és Bangladesben is rekordokat dönt a fertőzöttek száma.

Rekordszámú fertőzött Kaliforniában

11 786 új fertőzöttet regisztráltak Kaliforniában vasárnap a Johns Hopkins Egyetem adatai szerint. Ez csaknem 9,5 ezres ugrást jelent az előző naphoz képest, az eddigi rekord 8,2 ezer új beteg volt egy nap alatt. Kalifornián kívül az amerikai államok közül eddig mindössze New Yorkban és Floridában regisztráltak 10 ezernél több fertőzést egy nap alatt.

Az Egyesült Államok teljes területén 49 ezer beteget vettek nyilvántartásba a vasárnap. Ha továbbra is ilyen sebességgel fog terjedni a koronavírus az országban, akkor a fertőzöttek száma két-három nap múlva a 3 milliót is meg fogja haladni.

A fertőzöttek száma jelenleg 50-ből 32 államban növekszik.

Texas republikánus kormányzója, Greg Abbott egy helyi tévécsatornának úgy nyilatkozott, utólag visszatekintve hiba volt a bárok korai újranyitása, mivel látható, milyen gyorsan terjed a vírus abban a környezetben. 

A bárok május 22-én nyithattak ki először a járvány kezdete óta az államban. Aznap mindössze 486 fertőzöttet regisztráltak, ám öt héttel később, június 25-én már 6400 volt az új betegek száma. Ennek hatására a kormányzó másnap, június 26-án úgy határozott, hogy a bároknak újra be kell zárniuk. 

Történelmi szigorítások Ausztráliában

Lezárták az Ausztrália délkeleti felében található Victoria és Új-Dél-Wales államok határát, miután az országban újra erőre kapott a járvány, írja a BBC. Erre legutóbb 100 éve, az 1919-es spanyolnátha-járvány alatt volt példa. A Victoria államba érkező, és onnan induló összes repülőjáratot törlik.

Az intézkedést azért kellett meghozni, mert Victoria állam fővárosában, Melbourne-ben újra elkezdett terjedni a koronavírus. Az elmúlt két hét ausztrál betegeinek 95 százalékát Melbourne-ben regisztrálták. A döntés értelmében szerdától csak azok léphetnek át a határon, akik külön engedéllyel rendelkeznek.

Átlagosan napi 109 új esetet jelentettek a múlt hét folyamán Ausztráliából, míg négy héttel korábban ez a szám mindössze 9 volt. Victoria államban 127 új fertőzöttet regisztráltak hétfőn, ez a legnagyobb napi növekedésnek számít a járvány kezdete óta. 

Szombat este 9 lakótelepi ház 3000 lakóját helyezték vesztegzár alá az Ausztrália második legnépesebb városának számító Melbourne-ben, miután a házakban az elmúlt napokban legalább 23 embert fertőződött meg. A szigorú karantént olyan gyorsan vezették be a hatóságok és azt olyan rosszul kommunikálták a lakókkal, hogy sokan csak az esti híradóból tudták meg, hogy nem hagyhatják el a lakásaikat, így arra sem volt idejük, hogy elég élelmet halmozzanak fel a vesztegzár végéig. 

India megelőzte Oroszországot

Vasárnap több mint 24 ezer új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak Indiában a BBC szerint. A dél-ázsiai országban 697 ezer fertőzöttet regisztráltak január vége óta, így megelőzték Oroszországot a betegek számát tekintve, náluk van a harmadik legtöbb fertőzött a világon. 

India az aktív esetek számában is a harmadik helyen áll az Egyesült Államok és Brazília mögött, a 254 ezer aktív fertőzöttből csaknem 9 ezer állapota válságos. Az országban közel 20 ezren vesztették életüket a koronavírus miatt. A vasárnap már a negyedik nap volt sorozatban, hogy az újonnan regisztrált esetek száma 20 ezer fölé kúszott.

Narendra Modi miniszterelnök a súlyos gazdasági hatásoktól tartva május végén annak ellenére oldotta fel a két hónapig tartó szigorú kijárási tilalmat, hogy az intézkedések ellenére a fertőzöttek száma folyamatosan növekedett. A tilalom értelmében az elengedhetetlen termékek gyártásán kívül a teljes indiai ipart és a tömegközlekedést is leállították. 

Az ipar leállítása miatt áprilisban legalább 120 millió indiai vesztette el az állását, amivel 27,1 százalékra nőtt a munkanélküliség. A kijárási tilalom feloldása után munkások tízmilliói kezdtek el visszaáramlani a nagyvárosokba dugig tömött vonatokon és buszokon, ami megdobta a fertőzöttek számát  az országban. Az ország legnépesebb városaiban, a 18 milliós Mumbaiban és a 16 milliós Delhiben az összeomlás szélére került az egészségügy.

A Delhitől 130 kilométerre található Tádzs Mahalt – India leglátogatottabb turistalátványosságát –, melyet még március közepén zártak be, eredetileg hétfőn nyitották volna meg újra a nagyközönség előtt, ám a fertőzések számának gyors emelkedése miatt erről a helyi kormányzatnak erről le kellett mondania.

Zarándoklatot és választást is befolyásol a járvány

Idén nagyon visszafogott lesz a haddzs, azaz a mekkai zarándoklat. A szaúdi kormány még múlt hónapban jelentette be, hogy mindössze 1000 zarándoknak engedélyezik a részvételt (tavaly csaknem 2,5 millióan zarándokoltak el a mekkai Szent Mecsethez a zarándoklat egyhetes időtartama alatt). Külföldiek idén nem vehetnek részt a zarándoklaton.

A szaúdi állami média szerint minden zarándok köteles lesz maszkot hordani, és 1,5 méteres távolságot tartani a többi zarándoktól, ezen kívül tilos lesz megfogni, vagy megcsókolni a Kába-szentélyt és a benne található Fekete-követ. Szaúd-Arábiában eddig több mint 200 ezer fertőzöttet regisztráltak.

Eközben Dél-Amerikában is egyre súlyosabb a helyzet. Peruban vasárnap átlépte a 300 ezret a fertőzöttek száma, ezek felét a fővárosban, Limában regisztrálták. A Dominikai Köztársaságban tartották meg vasárnap a régió első választását a koronavírus-járvány kirobbanása óta. Az elnökválasztást az ellenzéki Luis Abinader nyerte, aki június közepén kénytelen volt felfüggeszteni kampányát, miután ő és felesége is megfertőződött.

Az európai fertőzési helyzetről ebben a cikkünkben írtunk:

Ha pedig további fertőzési adatokra kíváncsi a világból, itt találja térképes, grafikonos adatsorunkat:

(Borítókép: A szinte üres Venice Beach Kaliforniában 2020. július 3-án. Fotó: Mario Tama / Getty Images)

Rovatok