Jelenleg a romániai háziorvosoknak mindössze negyede hajlandó szerepet vállalni a koronavírus elleni vakcinák beadásában, nélkülük azonban aligha érhető el a vidéki lakosság − írja a Főtér.
Valeriu Gheorghiță, az oltáskampány felelőse nemrég azt nyilatkozta, hogy véglegesült a háziorvosok bevonását szabályozó tervezet, amely május 4-től léphet életbe.
A háziorvosok által felvetett kifogások közül a leggyakoribb az oltásellenesség. Szerintük a vidéki lakosság jobban hisz egyes koronavírus-szkeptikus hírcsatornáknak, mint az orvosoknak, így nehéz őket meggyőzni az oltás fontosságáról. Az orvosok számára nem világos, hogy milyen feltételeknek kell eleget tenniük a rendelőkben, és a 40 lejt is megalázónak tartják oltásonként.
Biztonságos az a több millió adag, koronavírus elleni AstraZeneca-vakcina, amelyet egy amerikai gyógyszergyárban állítottak elő, de az egyik tétel gyártási hibája után nem helyeztek forgalomba, hanem átadtak Mexikónak – közölte a mexikói egészségügyiminiszter-helyettes.
A Joe Biden amerikai elnök kormányával kötött megállapodás értelmében 2,7 millió dózist adhatnak be Mexikóban az AstraZeneca vakcinájából, hogy kisegítsék a latin-amerikai ország immunizálási kampányát az oltóanyag-szállítások világszerte gondot okozó késedelme közepette.
Ezeket az adagokat baltimore-i üzemben állították elő – mondta Hugo Lopez Gatell egészségügyiminiszter-helyettes. A termék biztonságos és jó minőségű, amint az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) és az illetékes mexikói hatóság is megállapította – hangsúlyozta a miniszterhelyettes.
A világon 145 289 885 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 083 440, a gyógyultaké 83 542 282 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szombat reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 144 408 954 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 069 570 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 betegség
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Folytathatják az oltást a Johnson & Johnson vállalat által kifejlesztett, koronavírus elleni vakcinával az Egyesült Államokban, miután a szövetségi egészségügyi tisztviselők helyi idő szerint péntek este feloldották az oltás használatának ideiglenes szüneteltetését – írja az amerikai sajtó.
Az elmúlt napokban az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC), valamint az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hivatalának (FDA) szakemberei átfogó vizsgálatot tartottak. Janet Woodcock, az FDA megbízott vezetője azt mondta: az után döntöttek az oltás szüneteltetésének feloldásáról, hogy az összes, rendelkezésre álló adatot áttekintették, és orvosi szakértőkkel konzultáltak.
Arra a következtetésre jutottunk, hogy a Janssen Covid–19-vakcinája ismert és lehetséges előnyei meghaladják az ismert és lehetséges kockázatokat a 18 éves vagy idősebb embereknél
– fogalmazott Woodcock. Az FDA vezetője hozzátette: ez az oltás továbbra is megfelel a biztonságra, hatékonyságra és minőségre vonatkozó előírásoknak.
Az Egyesült Államokban a múlt hét óta szüneteltették a Johnson & Johnson vakcinájának használatát, miután az azzal beoltott emberek milliói között akkor hat olyan eset volt, amikor vérrögképződés alakult ki. Mindannyian 48 év alatti nők voltak, és az egyikük meghalt. A vizsgálatok megállapították, hogy azóta, hét és fél millió oltás beadása után ez a szám 15-re nőtt, és az érintettek közül hárman vesztették életüket.
Köszöntjük kedves olvasóinkat!
Indul napi nemzetközi hírösszefoglalónk a koronavírus-járvány fejleményeiről a legfontosabb tudnivalókkal.