Index Vakbarát Hírportál

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Bezárja kapuit a Fidzsi-szigetek, miután megjelent a szigetországban a koronavírus indiai mutánsa – tudósított az AFP nyomán a The Guardian.

    Megtiltották a szigetközi utazást, a Fiji Airways nemzeti légitársaság pedig felfüggesztette az összes nemzetközi és belföldi járatát.

    James Fong egészségügyi államtitkár elmondta, hogy kedden hat új esetet diagnosztizáltak a karanténlétesítményekben, az indiai események pedig azt mutatják, hogy nem lehet lebecsülni a veszélyt.

    A szigorú óvintézkedéseknek köszönhetően a Fidzsi-szigetek mostanáig elkerülte a járvány berobbanását: a körülbelül 930 ezres lakosságszámú szigetcsoportban ez idáig összesen 109 koronavírus-fertőzöttet és két halálesetet jegyeztek fel.

  • Vasárnap tette közzé a magyar kormány azt a vakcinatáblázatot, amellyel kapcsolatban előbb Karikó Katalin, majd a Magyar Orvosi Kamara is bírálatot fogalmazott meg, mivel meglehetősen szelektíven nyúltak az egyes vakcinák hatékonyságát mérlegelő adatokhoz.

    Hétfőn Rácz András Oroszország-szakértő szúrta ki, hogy a magyar kormány által publikált táblázat kísértetiesen hasonlít egy orosz táblázatra. Mint bejegyzésében fogalmazott: „Eszembe jutott, hogy valahol ezt a dizájnt én már láttam, az orosz Szputnyik V-t forgalmazó Russian Direct Investment Fund éppen a magyar kormány előtt pár nappal, április 23-án posztolt egy teljesen hasonló adatszerkezetű és mondanivalójú táblázatot.”

    A szakértő megállapítása szerint a magyar adatsor ráadásul némileg slendriánabbul is készült el az orosznál, ahol a módszertant is jelezték.

    Mindez persze nem azt jelenti, hogy a Szputnyik V ne lenne jó vakcina – fűzte hozzá Rácz András.

    Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az első nyugati politikus volt, akit beoltottak Szputnyik V-vel, az oroszok hálájáról pedig ékesszólóan árulkodik, hogy erről megemlékeztek az oltóanyag hivatalos Facebook-oldalán is. A forgalmazó, a Russian Direct Investment Fund egyébként elég intenzíven nyomul a közösségi médiában a Szputnyik V-vel.

  • A tervek szerint május 15-ig biztosan nem fogad repülőjáratokat Indiából Ausztrália – idézi Scott Morrison miniszterelnök bejelentését a The Guardian.

    A kormányfő szerint összesen mintegy 500 embert érint közvetlenül a bejelentés. A döntést ugyan május 15-e előtt felülvizsgálhatják, ebben az esetben viszont az utasoknak két különböző típusú, negatív koronavírustesztet kell felmutatniuk, mielőtt felszállnak a fedélzetre.

    Ausztrália emellett orvosi eszközöket és egyéni védőeszközöket is szállít Indiának.

    Noha az Indiában diagnosztizált új esetek száma valamelyest csökkent a hétfői világrekordhoz képest, ez még mindig 323 144 új esetet jelent egyetlen nap alatt, amit ráadásul a szakértők nem is a kevesebb új fertőzöttnek, hanem a kevesebb tesztnek tudnak be.

  • Már nem Új-Zéland a legjobb hely a koronavírus-mentesség szempontjából, a szigetországot Szingapúr taszította le „trónjáról” az oltakozás lassabb üteme miatt – írja a Bloomberg.

    Ennek ellenére persze Új-Zélandon sincs még apokalipszis, mindkét országban minimális közösségi esetet diagnosztizálnak. Az erős ellenőrzésnek köszönhetően az élet viszonylag normális mederben maradt, a rangsorváltozás elsősorban a vakcinációnak tudható be.

    A Bloomberg jelentése szerint Szingapúr lakóinak már az egyötödét beoltották, Új-Zéland viszont aránylag le van maradva a vakcinálásban.

  • Tömegesen oltóközpontot nyitnak a jövő hónapban a japán fővárosban, Tokióban. Arról egyelőre nincs döntés, hogy melyik vakcinával és naponta hány embert oltanak be. A részleteket később hirdeti ki a kormány, ha már kidolgozták a tervet – írja a The Guardian.

  • A világon 147 540 977 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 117 438, a gyógyultaké 85 237 775 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem legfrissebb adatai szerint.

    Egy nappal korábban 146 830 782 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 106 384 volt.

    A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.

    A hivatalos adatok szerint a koronavírus továbbra is

    • az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol 32 124 369 fertőzött volt eddig a napig, és 572 666-an haltak meg.
    • Indiában 17 313 163 fertőzöttet és 195 123 halálos áldozatot jegyeztek fel.
    • Brazíliában 14 369 423 fertőzöttről és 391 936 halálos áldozatról tudni.
    • Franciaországban 5 565 080 fertőzöttet és 103 415 halálos áldozatot regisztráltak.
    • Oroszországban 4 717 321-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 106 783-ra emelkedett.
    • Törökországban 4 667 281 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma a hivatalos adatok szerint 38 711.
    • Az Egyesült Királyságban 4 422 562 a fertőzöttek száma, és 127 688-an haltak meg a betegségben.
    • Olaszországban 3 971 114 fertőzöttet tartanak nyilván, a halálos áldozatok száma 119 539.
    • Spanyolországban 3 488 469 fertőzöttet és 77 738 halálos áldozatot regisztráltak.
    • Németországban 3 312 653 a fertőzöttek száma, 82 009 a halottaké.
    • Argentínában 2 879 677 a fertőzöttek és 62 087 a halottak száma.
    • Lengyelországban 2 762 323 fertőzöttet és 65 437 halálesetet tartanak nyilván.

    Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.

  • Hétfőn este döntöttek arról a brazil egészségügyi hatóság (Anvisa) igazgatótanácsában, hogy nem hagyják jóvá az orosz Szputnyik V vakcina alkalmazását, és így egyelőre nem is importálnak az országba belőle – írta az MTI.

    A döntés indoka, hogy az oltóanyag biztonságáról nem áll rendelkezésre megfelelő információ. A vektortípusú vakcinában egy adenovírus a genetikai információ szállítója, és ez az Anvisa orvosai szerint súlyos rendellenességeket okozhat.

  • Éles hangú kritikákat kap Boris Johnson brit miniszterelnök azért az állítólagos megjegyzéséért, amelyet 2020 októberében tett az Angliában akkor másodjára elrendelt korlátozási intézkedésekről szóló döntés után. 

    Elég volt a kibaszott lezárásokból, hadd emelkedjenek ezrével a holttestek

    – bukott ki a konzervatív párti politikusnak száján a Daily Mail leleplező cikke szerint. Rachel Reeves munkáspárti parlamenti képviselő a „gyomorforgató” jelzővel ítélte el, amit a brit miniszterelnök állítólag mondott. 

    A Downing Street 10. tagadja, hogy a mondat elhangzott volna. Kommentárjában pedig a BBC arra hívja fel a figyelmet, hogy akkoriban Boris Johnsonnak jelentős aggályai voltak, hogy a korlátozó intézkedések bevezetése visszaveti a brit gazdaság fejlődését és a nem koronavírusos betegek kezelését is. 

    Angliában 2021. január 6-án rendelték el a korlátozások harmadik körét.

  • Szerbiában megint van lehetőség arra, hogy a külföldiek is megkapják a koronavírus elleni vakcinát. De előzetesen regisztrálniuk kell az interneten ehhez. Eddig több mint 39 ezer külföldit oltottak be. A szerbek amúgy előnyt élveznek a védőoltások beadásakor – írja az MTI.

  • Jó reggelt kívánunk! Ez itt az Index élő hírfolyama. Percről percre jelentkezünk a legfrissebb, koronavírusról szóló hírekkel a nagyvilágból. Tartsanak velünk ma is! Kezdünk.

Rovatok