Törökországban csütörtök este minden korábbinál szigorúbb, úgynevezett „teljes lezárás” lépett életbe május 17-ig annak érdekében, hogy a nyári turisztikai szezonra laposodjon a járványgörbe.
Az intézkedéscsomag egész pontosan április 29. este 19 órától május 17. reggel 5 óráig van érvényben, tehát az iszlám böjti hónap, a ramadán végét követő első hétfő reggelig, írja az MTI.
A lépésről Recep Tayyip Erdoğan török elnök hétfőn tájékoztatta a nyilvánosságot. Mint mondta, a kormányzat célja az, hogy az újonnan igazolt fertőzöttek napi számát legalább ötezer alá szorítsa vissza.
A napi esetszám múlt szerdán még 62 ezer közelében járt,
és bár azóta nagymértékben csökkent, továbbra is magasabb, mint a járvány második hullámának csúcsán.
Mindez összefoglalva a gyakorlatban azt jelenti, hogy a török társadalom többsége május 17-ig
hétfői és szombati napok között csak rövid bevásárlás vagy orvosi ellátás miatt hagyhatja el otthonát.
A mintegy két és fél hetes lezárás előtt sokan hagyták maguk mögött a zsúfolt nagyvárosokat, hogy vidéki szeretteikkel vagy épp a tengerparton töltsék ezt az időszakot. Tömegek lepték el a repülőtereket, a buszállomásokat, és a közutakon is megnőtt a forgalom.
A világon 150 124 248 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 161 971, a gyógyultaké 87 243 515 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 149 242 187 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 147 016 volt, tehát egy nap alatt 882 062 új fertőzést és 14 995 koronavírus miatti halálesetet regisztráltak.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
Franciaország regisztrálta az első indiai dupla koronavírus-mutánssal való megfertőződést – közölte csütörtök este a francia egészségügyi minisztérium.
Az indiai variánst egy Franciaország dél-nyugati részén élő nőn mutatták ki, aki Indiába utazott a megfertőződés előtt. További két emberen is kimutatták a mutációt utána, akik szintén Indiában kapták el ezt a variánst.
Boris Johnson brit miniszterelnök az éj leple alatt tett látogatást a nemzeti koronavírus-emlékfalnál, amivel feldühítette azokat a gyászoló családokat, akik hetek óta azt kérték, hogy találkozzon velük – számolt be a The Guardian. A brit kormányfőt kedden éjszaka kapták lencsevégre.
Matt Fowler, a Covid–19 Gyászoló Családok az Igazságért nevű szervezet társalapítója szerint Johnson lépése „cinikus és őszintétlen” volt azt követően, hogy többen is kérték a találkozóra.
Csütörtökön a miniszterelnök szóvivője azt mondta, Boris Johnson személyesen és virtuálisan is találkozott gyászoló családokkal, és nem próbálta elkerülni őket. Arról, hogy Matt Fowler szervezetével miért nem találkozott, jogi indokokra hivatkozott.
Jó reggelt kívánunk! Ez itt az Index élő hírfolyama. Ma is hozzuk a legfrissebbeket arról, mi történik koronavírusfronton a nagyvilágban. Tartsanak velünk! Kezdünk.