Ausztriában feloldották az olthatóság korosztályi korlátozását, ezentúl a háziorvosok 16 éven felül bárkit beolthatnak, aki jelentkezik – jelentette be Sebastian Kurz kancellár csütörtökön a Wolfgang Mückstein egészségügyi miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón Bécsben.
Kurz elmondta, a járványügyi mutatók vártnál kedvezőbb alakulása és az oltások előrehaladása igazolja és alátámasztja a széles körű nyitásokról szóló döntés helyességét. Ausztriában a hét napra és százezer lakosra vetített megbetegedési ráta már hatvan alatt van, és a beoltottak száma átlépte a hárommilliót. Újfent hangsúlyozta,
JÚNIUS VÉGÉIG MINDENKIT BEOLTANAK, AKI SZERETNÉ, KOROSZTÁLYTÓL FÜGGETLENÜL.
Hozzátette, a kormány jövő hét pénteken újra tárgyal majd szakértőkkel és a tartományi vezetőkkel, hogy értékeljék a járványügyi helyzetet, és esetleges további enyhítésekről döntsenek.
A kancellár arról is beszélt, hogy valószínűsíthetően az ősz folyamán szükség lesz a koronavírus, illetve annak mutálódott variánsai elleni ismétlő oltásra, amelynek konkrét időpontját még nem ismertette. Hangsúlyozta azonban, már folyik a szakértőkkel és a tartományokkal ennek előkészülete, hogy amint elegendő ismeretanyag áll majd rendelkezésre, meghatározhassák a megfelelő időintervallumot, és a lehető leggördülékenyebben és bürokráciamentesen történhessen a kivitelezés.
Wolfgang Mückstein egészségügyi miniszter közölte: hetente négy-ötszázezer vakcina érkezik az országba, és naponta már hatvan-hetvenezer vakcinát oltanak el. Felhívta a lakosság figyelmét, hogy az első lehetséges oltási időpontot mindenki fogadja el, hiszen csak akkor tudják elérni, hogy július elejére az oltható népesség kétharmada immunizálva legyen.
Hozzátette, hogy napokon belül megszülethet az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) határozata a Pfizer vakcinájának a 12–15 évesek körében történő alkalmazásáról, és akkor a nyár folyamán már ez a korosztály is oltható lesz.
Ausztriában az elmúlt 24 órában 562 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 639 616 pozitív esetet regisztráltak. A kórházban ápoltak száma jelenleg 782, az intenzív kezelésre szorulók 252-en vannak. A fertőzés okozta betegség (Covid–19) szövődményeibe az elmúlt napon 19-en haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 10 527-re emelkedett. A betegségből felgyógyultak száma 619 756.
Jövő hétfőtől már öt színnel határozzák meg a régiók fertőzöttségi arányát Szlovákiában: bordó, piros, rózsaszín, narancssárga és sárga. A sárga színnel jelölt régiókban a járványügyi óvintézkedések ismét lazábbak lesznek − írja az Új Szó.
Az országban egyre több a narancssárga és a rózsaszín járás, a piros járások száma pedig csökken.
A narancssárga járásokban már kinyithatnak a beltéri kocsmák, bárok és éttermek is. Egy asztalnál azonban csak négyen ülhetnek. A tömegrendezvényekre is több embert engednek be. A kórházlátogatáskor már nem kérhetnek negatív tesztet, illetve ezt helyettesítő dokumentumokat sem.
A sárga színnel jelölt területeken óvintézkedések szempontjából főként kapacitásbeli változások vannak. Az éttermekben már hatan is ülhetnek egy asztalnál. A tömegrendezvényeken, a kulturális rendezvényeken és a sporteseményeken kültéren már engedélyezik a maximális kapacitás 75, a beltéren pedig az 50 százalékát. Az edzőtermekbe már 30 ember is bemehet.
Ukrajnában az elmúlt napon 5165 koronavírusos megbetegedést regisztráltak. A koronavírus okozta megbetegedés szövődményeibe 203-an haltak bele, ami enyhe csökkenést jelent az elmúlt nap adataihoz képest, előző nap 227 halálesetről számoltak be − derült ki a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács adataiból. A legtöbb fertőzöttet Kijevben azonosították, legtöbben Dnyipropetrovsz megyében haltak meg.
Kárpátalján az elmúlt 24 órában 96 újabb megbetegedésről számoltak be, hárman pedig meghaltak a megbetegedésben. A járvány kezdete óta a megyében 61 180 fertőzöttet regisztráltak, 1572-en vesztették életüket a koronavírus miatt.
Az országban összesen 2 170 398 esetben állapították meg a fertőzést, közülük 48 899-en haltak bele a kórba.
Szombattól már minden oltóponton egységes igazolást adhatnak Szlovákiában, hétfőtől pedig a már beoltottak visszamenőleg is igényelhetik − írja az Új Szó.
Akiket szombattól kezdve oltanak be Szlovákiában koronavírus ellen, azok már megkapják a többnyelvű, úgynevezett átmeneti igazolást. A miniszter szerint ezt a dokumentumot a kölcsönösség elve alapján a határátlépéskor elfogadják majd a velünk szomszédos országok − mondta Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter.
A környező országokkal való utazási megállapodások alapjául szolgáló átmeneti igazolás azt az időszakot hidalhatja át, amíg működésbe lép az egységes uniós oltási útlevél.
A brit egészségügyi miniszter fontolóra veszi, hogy a június 21-re kitűzött „felszabadulás napját” elhalasztják a koronavírus indiai mutációjának aggasztó mértékű fertőzése miatt. A Guardian idézi Matt Hanock egészségügyi minisztert:
Az új mutáció miatt nem kizárt, hogy újratervezzük a nyitást az elvégzendő koronavírustesztek eredményeitől függően.
Azt is elmondta, hogy Boltonban, Blackburnben és további hat olyan körzetben, ahol az indiai variáns intenzíven kezdett fertőzni, a kormány mindent megtesz, hogy mind a teszteléseket, mind az oltakozást a létező legintenzívebben végezzék. Az új, intenzíven fertőzött körzet Bedford, Burnley, Hounslow, Kirklees, Leicester és North Tyneside.
Az Egyesült Királyságban az indiai mutációval, vagyis a vírus B.1.617.2 variánsával újonnan megfertőzöttek száma 2967-re nőtt. Mindez két nap alatt 28 százalékos növekedés. A szakminiszter azonban arra is figyelmeztetett, hogy a látencia következtében a valós adatok jóval magasabbak is lehetnek.
Az ominózus, eredetileg június 21-re kitűzött felszabadulás napjára többek között olyan jelentős enyhítéseket is terveztek, mint az oltottak maszkviselés alóli teljes felmentése mind külterületen, mind belterületen.
Meglesz az ötmillió beoltott személy Romániában június 1-jére. Ha mégsem, akkor sincs semmi baj, hiszen nem a számon van a lényeg, hanem azon, hogy leküzdjük a koronavírus-járványt − mondta Florin Cîţu román kormányfő. Hozzátette: a cél teljesítésétől függetlenül lesznek lazítások június 1-jétől.
Románia már a második egymást követő alkalommal a legmagasabb negyedéves gazdasági növekedést könyvelheti el az Európai Unióban. Cîţu szerin ez azt mutatja, hogy jó munkát végeztek az elmúlt évben − írja a Főtér.
A lap szerint látványos lazításokra nem lehet számítani: az ütemterv szerint ettől az időponttól az esküvőket, keresztelőket, családi eseményeket 70 résztvevővel lehet megtartani szabadtéren, zárt térben pedig 50 személy tartózkodhat. Egyetlen kiskapu, ha a szervezők garantálják a résztvevők oltottságát, akkor ugyanis nem korlátozzák a résztvevők számát. Ez érvényes a fitnesztermekre is.
Szerbia százezer adag Pfizer–BioNTech koronavírus elleni vakcinát adományoz Csehországnak – közölte Andrej Babis cseh miniszterelnök a Twitteren.
Hihetetlen ajándék
– írta bejegyzésében Babis, aki nem sokkal korábban Aleksandar Vučić szerb elnökkel folytatott tárgyalásokat Prágában.
Milos Zeman cseh államfő szerdán bocsánatot kért a szerb nemzettől Jugoszlávia 1999-es NATO-bombázásáért. A NATO 1999-ben 78 napig bombázta Szerbiát, hogy rákényszerítse a szerb hadsereget Koszovó elhagyására. A művelet nemzetközi jogi megítélése vitatott, mivel az ENSZ akkor nem adott rá felhatalmazást.
A Seznamzpravy.cz cseh hírportál szerint Csehországba még nem érkezett meg az a mintegy 80 ezer adag oltóanyag, amelyet Szlovénia, Ausztria és Magyarország ajánlott fel szolidaritásból.
Úgy tudni, ezek a szállítmányok június végén fognak megérkezni. Ausztria, Csehország és Szlovénia korábban elutasította az uniós tagországok hárommillió adag Pfizer–BioNTech-vakcina szolidáris alapon történő szétosztását a leginkább rászoruló országok között.
Babis akkor úgy fogalmazott, hogy a vakcinaelosztás kulcsa nem szolidáris és nem kiegyensúlyozott.
A csaknem 11 millió lakosú Csehországban eddig összesen 4,3 millió oltást adtak be. 3,2 millióan kaptak legalább egy oltást, közülük 1,1 millió fő megkapta a másodikat is.
A járványügyi helyzet jelentősen javult Csehországban. Az utóbbi egy hétben 63 új fertőzés jutott százezer lakosra. A járvány kezdete óta 1,65 millió fertőzöttet azonosítottak, akik közül 29 948-an haltak meg a kórban.
Jó reggelt!
Indul az Index napi nemzetközi összefoglalója a koronavírus-világjárvány aktuális híreivel és a legfontosabb tudnivalókkal.