Elég kreatív megoldást választott Indiában Uttar Prades állam rendőri hatósága az oltási hajlandóság növelésére. A szubkontinensnyi országban – írja az NDTV – elterjedt vakcinának számít a helyi fejlesztésű CoviShield és a Covaxin, a rendőri vezetők fejében pedig, úgy tűnik, kigyúlt a fény, és egy nem túl merész asszociációval a világszerte ismert üdítőital, a Coca-Cola logójába bújtatták a két oltóanyag nevét.
A shot in the arm to prevent the harm !#JabHaiToJaanHai #JabSeHaiSafety#ShotsOfSafety #Covid #COVID19 pic.twitter.com/L4NUUz6cLX
— UP POLICE (@Uppolice) June 18, 2021
Hatósági közlések szerint Indiában eddig 29 823 546 koronavírus-fertőzöttet találtak, és 385 167-en haltak bele a kórba.
A Palesztin Hatóság elutasította Izrael egymillió dózisos vakcinafelajánlását, mivel attól tartanak, hogy a zsidó állam által nyújtott vakcinák szavatossági ideje lejárt – írja a BBC. Mai Alkaila palesztin egészségügyi miniszter szerint a felkínált vakcinák szavatossága a megjelölt július-augusztus helyett júniusban véget ért.
Ibrahim Melhem szóvivő szerint az első 90 ezer dózis nem felelt meg a megállapodásban foglaltaknak, ezért Mohamed Staje miniszterelnök arra szólította fel az egészségügyi minisztert, hogy mondja fel a szerződést. A palesztin hatóság a helyzet kezelése érdekében úgy döntött, hogy megvárja inkább a Pfizertől rendelt szállítmányokat.
Egyes beszámolók szerint a megszállt Ciszjordániában, Gázában a palesztinok mintegy 30 százaléka kapott már egy oltást.
Az ENSZ égisze alatt zajló COVAX-segélyprogram keretében a palesztinok eddig Oroszországtól, Kínától és az Egyesült Arab Emírségektől kaptak oltóanyagot.
Mint ahogyan az index is beszámolt róla korábban, Izrael egymillió adag koronavírus elleni Pfizer–BioNTech-védőoltást kínált fel a palesztín hatóságnak, mivel Izrael készletei fedezik a saját szükségleteit.
Az Egyesült Államokban a beoltottak átlagos száma meghaladja a 900 ezret – írja a CNN. Az amerikai járványügyi központ (CDC) jelentése szerint az amerikai lakosság 44,7 százaléka kapta már meg mindkét oltást, ami 148,5 millió embert jelent.
A több mint 328 milliós ország 13 államában – Connecticut, Hawaii, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, Oregon, Rhode Island, Vermont és Washington – a lakosok több mint a fele megkapta már mindkét dózist. A 17 államban a felnőttek 70 százaléka kapott már egy oltást.
Akik még nem oltották be magukat a koronavírus ellen, minél előbb tegyék meg, ugyanis az új delta-variáns különösen veszélyes – a többi között erről beszélt Joe Biden amerikai elnök pénteken a Fehér Házban. Joe Biden hozzáfűzte, hogy a delta-variáns továbbra is halálos fenyegetést jelent, és különösen veszélyes a fiatalokra, ennek ellenére nem dönt korlátozások újabb köréről miatta.
Az adatok egyértelműen alátámasztják, hogy az oltás a leghatékonyabb védekezési forma a változattal szemben – mondta az amerikai elnök. Buzdította a hezitáló amerikaiakat, hogy konzultáljanak barátaikkal, családtagjaikkal és orvosukkal. Az elnök ismét felsorolta azokat a lépéseket, amelyeket az általa vezetett adminisztráció tett az utóbbi hónapokban, hogy kényelmesebb legyen az oltások felvétele.
Példaként említette az Uber és a Lyft közösségi személyszállítással foglalkozó vállalatokkal kötött megállapodást, amelynek értelmében ezek a cégek július 4-ig ingyenesen szállítják az oltópontokra azokat az utasokat, akiknek szükségük van a segítségre.
Az amerikai elnök bejelentette azt is, hivatalban töltött 150 napja alatt sikerült elérni, hogy már 300 millió oltást adtak be az Egyesült Államokban. Ezenkívül felhívta rá a figyelmet, hogy az erőfeszítéseknek köszönhetően csökkent a koronavírus-fertőzöttek, a kórházban ápoltak és az elhunytak száma is.
Biden május elején jelentette be legújabb, járvány elleni védekezéssel kapcsolatos célját, amely szerint július 4-éig 160 millió felnőtt amerikai a koronavírus elleni védettséghez szükséges minden oltását megkapja. Azt is mondta, hogy az Egyesült Államok nemzeti ünnepéig, a július 4-i függetlenség napjáig a felnőttek 70 százalékának legalább egy adag vakcinát beadnak.
Szakértők szerint egyre valószínűbb, hogy nem sikerül ezt a célt teljesíteni. Jelenleg a 18 évesnél idősebb amerikaiak 65 százaléka kapta meg legalább az egyik adag oltást.
Az elnök pénteki beszédében arra is felhívta a figyelmet, hogy azokban az államokban, ahol az oltási arány alacsonyabb, a fertőzések és a kórházban ápoltak aránya sem csökkent kellő mértékben.
Az az igazság, hogy a halálesetek és a kórházi ápolások száma drasztikusan csökkent azokon a helyeken, ahol az embereket oltják, és az alacsonyabb oltási aránnyal rendelkező államokban a kórházi ápolás sok helyen nem csökken, sőt bizonyos helyeken emelkedik
– fogalmazott az amerikai elnök.
Rochelle Walensky, az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) igazgatója pénteken azt mondta, hogy a delta-variáns valószínűleg a következő két-három hónapban meghatározó lesz az Egyesült Államokban. A szakember azt is kiemelte, hogy az új változat a legfertőzőbb, és nagyobb valószínűséggel okoz súlyos betegséget azoknál, akiket nem oltottak be.
A világon 177 761 738 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 849 385 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szombat reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 177 368 659 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 840 634 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta, Covid–19 nevű betegség
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A külföldről szerkesztett kínai antikommunista médiában arról keringenek információk, hogy az Egyesült Államokba dezertált a kínai kémelhárítás egy vezető tisztségviselője, és állítólag érzékeny információkat adott ki a koronavírus eredetéről – írja a Daily Beast.
Az értesülés szerint Tung Csing-vej, a kínai állambiztonsági minisztérium miniszterhelyettese február közepén menekült el lányával. A politikus a minisztérium kémelhárítási tevékenységéért is felelt, s állítólag olyan információt adott ki a Vuhani Virológiai Intézetről, amely megváltoztatta a Biden-adminisztráció álláspontját a pandémia eredetét illetően, s azóta nem tartják kizártnak a vírus mesterséges mivoltát.
Kínai tisztségviselők március végén jelentették Tung Csing-vej eltűnését az alaszkai kínai–amerikai találkozón dr. Han Lianchao, a kínai külügyminisztérium volt tisztségviselője szerint. Lianchao az 1989. évi, Tienanmen téri mészárlás után menekült külföldre. Egy névtelen forrásra hivatkozva a Twitteren azt írta, hogy a kínai külügy követelte Tung Csing-vej kiadatását, Anthony Blinken amerikai külügyminiszter azonban megtagadta ezt.
Ha a pletykák igazak, Tung Csing-vej lehet a legmagasabb rangú tisztségviselő a Kínai Népköztársaság történetében, aki elmenekült az országból.