55 ezer adag AstraZeneca-vakcina megsemmisítése mellett döntöttek a boszniai Szerb Köztársaságban, mert lejárt a szavatosságuk – közölte az N1 balkáni hírportál.
A 3,3 millió lakosú Bosznia-Hercegovina augusztus végéig több mint 2,9 millió vakcinát szerzett vagy kapott adományként, de olyan alacsony az oltakozási hajlandóság, hogy mostanáig csak lakosság 19 százaléka kapott legalább egy dózist, mindkét adagot pedig mindössze 13 százalékuk kapta meg.
Az alacsony oltakozási kedv miatt egy hónapon belül a bosnyák és horvát többségű Bosznia-hercegovinai Föderációban is tömegével jár le az oltóanyagok szavatossága: ott mintegy 340 ezer adag maradhat felhasználatlanul.
Bosznia-Hercegovinának egyébként a nyáron Magyarország is ajándékozott mintegy 200 ezer adag oltóanyagot, igaz, nem AstaZenecát, hanem a tömegével felhasználatlanul maradt Sinopharm-vakcinákat adta tovább a kormány.
Brazíliában az elmúlt 24 órában újabb 19 438 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, valamint meghalt 699 ember, adta hírül az egészségügyi minisztérium pénteken – írja a Guardian.
A járvány kezdete óta így a 211 milliós országban a fertőzöttek száma összesen már több mint 21 milliónál, a halottaké pedig 593 ezernél tart.
India nyolcmillió adag, az amerikai Johnson & Johnson vállalat által kifejlesztett és az országban egy hazai cég által előállított vakcinát fog szállítani az indo-csendes-óceáni államoknak – jelentette be pénteken Washingtonban Narendra Modi indiai miniszterelnök.
A politikus a négyes partnerség, az Ausztráliát, az Egyesült Államokat, Indiát és Japánt magában foglaló kvartett találkozóján beszélt erről.
A fórumon a vendéglátó amerikai elnök, Joe Biden, Scott Morrison ausztrál, Narendra Modi indiai és Szuga Josihide japán miniszterelnök vett részt.
A Fehér Házban tartott csúcson elhangzottakról Hars Vardhan Sringla első külügyminiszter-helyettes számolt be egy sajtótájékoztatón.
Elmondta, hogy India engedélyezni fogja nyolcmillió, Covid–19 elleni vakcina exportját október végéig az Ausztrália, India, Japán és az Egyesült Államok alkotta csoportosulás által márciusban kötött megállapodásnak megfelelően.
A négyes által az év elején kitűzött terv, amely szerint 2022 végéig egymilliárd Covid–19-oltást szállítanának Ázsiába, megrekedt, miután India, a világ legnagyobb oltóanyaggyártója áprilisban betiltotta a kivitelt a koronavírus-járvány újabb hullámának kitörése közepette.
Hars Vardhan Sringla tájékoztatása szerint a szállítmány október végére áll össze. Hozzátette, ez összeegyeztethető lesz a vakcinák exportjáról szóló indiai döntéssel. A kvartett fizet az oltóanyagért, és India viselni fogja a költségek egy bizonyos részét. Ez egy azonnali szállítás lesz a négyes részéről az indo-csendes-óceáni térségbe.