Ha bekövetkezik a legrosszabb, és valóban komoly omikron-járvánnyal kell Kínának szembenéznie, akkor annak komoly kihatása lehet a globális gazdaságra, elsősorban a gyártói és a beszállítói láncok akadozása miatt. Míg 2020-ban és 2021-ben Peking zéró-Covid-politikájának eredményeként a gyárak nagy többsége folyamatosan termelt, és a szállítás is megoldott volt, így a világgazdaság fel tudta venni a megtermelt alapanyagokat.
Ma már viszont szinte naponta jelennek meg járványgócok Kínában október közepe óta, és valószínű, hogy ez szigorúbb intézkedések bevezetését jelenti majd, aminek eredményeként gyárak és teljes kikötők állhatnak le, hiszen sorra vezetnek be teljes zárlatot különböző városokban. A kínai döntéshozóknak pedig nincs sok idejük, hiszen februárban Kína ad otthont a 2022-es téli olimpiának, majd sorban következnek fontos politikai események is az ország életében – hívja fel a figyelmet a Bloomberg.
A világon 313 464 214 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 504 225 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban a világon 310 314 594 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 494 848 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 62 308 132. A halálos áldozatok száma 842 141.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A kanadai Québec tartomány különadót tervez kivetni azokra, akik orvosi felmentés hiányában nem akarják beoltatni magukat a koronavírus ellen – közölte kedden Francois Legault, a tartományi kormány vezetője.
„Egy egészségügyi hozzájáruláson dolgozunk olyan felnőttek számára, akik megtagadják az oltást” – jelentette ki Legault, aki szerint az oltatlanok „pénzügyi terhet jelentenek” polgártársaik számára.
A québeci politikus mindemellett azt vetette az oltást megtagadók szemére, hogy „elárasztják a kórházakat”. Mint mondta, miközben a tartomány területén élő felnőttek mindössze tíz százaléka nincs beoltva, addig az intenzívosztályokon kezeltek felét ők adják. „Nem dolga Québec minden lakójának ezért fizetni” – hangsúlyozta.
A nyolcmillió lakosú kanadai tartomány hatóságai szerint jelenleg 2742 pácienst kezelnek koronavírus miatt a québeci kórházakban, 255-öt közülük intenzív osztályon.
A járvány újabb hulláma miatt a tavalyi év végén ismét korlátozásokat vezettek be Québecben, így a többi között éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el, és betiltották a nagyobb magánösszejöveteleket is.
(MTI)