Azok esetében, akiknek pozitív volt a koronavírus-tesztjük, Lengyelországban hét napra rövidítik a karanténidőt, és egy héttel korábban szüntetik meg az eredetileg február végéig elrendelt távoktatást – nyilatkozta a lengyel egészségügyi és az oktatási miniszter.
Lengyelországban a múlt héten már tetőzött az ötödik járványhullám, tartósnak tűnik az a tendencia, amely szerint lefelé hajlik a járványgörbe. Úgy néz ki, „a világjárvány végének kezdetével van dolgunk” – mondta Adam Niedzielski egészségügyi miniszter.
Februárban a fertőzések jelentős apadása várható, és igazából elmúlhat az egészségügyi rendszer túlterheltségének veszélye – nyilatkozta Niedzielski. Hozzátette: márciusban a járványügyi szigorítások feloldásáról szóló „merészebb döntések” lehetségesek. Február 15-től tíz napról hét napra csökkentik a karanténidőt a pozitív teszttel rendelkező, de tünetmentes személyek esetében. Egy múlt heti kormányzati döntés alapján az orvosok és a rendvédelmisek a karantén ötödik napján végzett negatív vírusteszttel mentesülnek a karantén alól.
Csütörtöktől teljesen megszüntetik azok karanténkötelezettségét, akik fertőzött személlyel kerültek kapcsolatba. Házi karanténban maradnak viszont továbbra is a pozitív teszttel rendelkezők családtagjai, a beoltottak azonban negatív teszt után mentesülhetnek az intézkedés alól.
Péntektől tíz napról hét napra rövidítik a karantént a Lengyelországba érkező, uniós védettségi igazolvánnyal nem rendelkezők számára. Egy másik, a javuló járványhelyzet miatt hozott intézkedés, hogy mintegy ötezerrel csökkentik a Covid-betegeknek szánt kórházi férőhelyek számát – számolt be az MTI.
Egy héttel – február 21-ig – megrövidítik a január végétől az általános iskola felsőtagozatú osztályai és a középiskolák számára elrendelt távoktatást. Az alsótagozatos osztályok tanulói eddig is a hagyományos oktatásban részesültek – jelentette be Przemyslaw Czarnek oktatási miniszter a sajtókonferencián.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bejelentette, hogy az omikron-variáns felfedezése óta már több mint 130 millióan kapták el a fertőzést és több mint 500 ezer ember halt meg a koronavírusban.
A világszervezet közlése szerint ezeket a számokat tavaly november óta regisztrálták. Abdi Mahamud, a WHO szakértője azt mondta: „a hatásos vakcinák korában” ez soknak számít.
Ez több, mint tragédia. Az előző hullámok a mostaniakhoz képest szinte nem is látszódnak
– ezt már Maria van Kerkhove, a WHO koronavírus-járvány elleni küzdelemért felelős vezetője mondta a bejelentésről. Hozzátette: még mindig a világjárvány közepén vagyunk, sok országban még csak most tetőzik vagy fog tetőzni az omikron-hullám.
Maria van Kerkhove azt is hozzátette, hogy az utóbbi hetekben sorozatosan növekedett a halálesetek száma világszerte, annak ellenére is, hogy az omikron-variáns általánosságban véve enyhébb tünetek okoz a többinél.
A vírus még mindig veszélyes
– szögezte le ezzel kapcsolatban.
(via The Guardian)