Mivel bizonyos esetekben már piaci alapon is megéri az új naperőműprojektek létesítése, ezért egyre széleskörűbben terjednek a privát hosszú távú áramvásárlási szerződéses (CPPA-) konstrukcióban, jellemzően 10-15 (de akár 25) éves villamos energia adásvételi szerződéssel, amik közvetlenül a megújuló energiát – jellemzően nap- és/vagy szélenergia – termelő és az energiát felhasználó vállalat között létrejövő megállapodással tető alá hozott beruházások. Mivel ezzel csökkenthető a megújuló energiára fordított hosszú távú állami támogatások összege, ezért a konstrukció magyarországi elterjedését elősegítendő fogalmazott meg szakpolitikai javaslatokat az új kormánynak a korábbi energetikai államtitkár, Kaderják Péter által vezetett Zero Karbon Központ – írta a Portfolio.
Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy szüntessék meg a piaci napelemes beruházásokat sújtó kettős hátrányt, ami egyrészt abból fakad, hogy elesnek a megújulóenergia-termelésért adott állami támogatásoktól, illetve hogy fizetik a 31 százalékos Robin Hood-adót. Emellett kívánatosnak látnák létesítéshez többek között az állami hitelgarancia-lehetőségek kibővítését, a fedezett értékpapír/kötvénystruktúrák kialakításának jogi lehetőségét is. Meglátásuk szerint ösztönözné a konstrukció terjedését az is, ha az ingatlanjogi szabályok is támogatnák a telephelyi CPPA-projektek hitelfedezeti biztosítását, valamint az is, ha végre piackonform és átlátható kapacitáskiosztási rendszer jönne létre a villamosenergia-termelésben, és elindulna az elosztói rugalmassági piac is.
Emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy a piaci projektek terjedését ugyancsak elősegítené, ha az állam élne az Európai Bizottság által az orosz energiafüggőség csökkentése érdekében még tavaly decemberben biztosított azon lehetőséggel, hogy nullaszázalékos áfakulcsot vezessen be a napelemekre a jelenlegi 27 százalék helyett. Az ezzel kapcsolatos kormánydöntést június 7-ig kell jelezni a bizottságnak.
Kína és egyben a világ egyik legnagyobb dróngyártó cége, az DJI Technologies felfüggeszti üzleteit Oroszországgal és Ukrajnával. Ez az első jelentősebb kínai cég, amely felfüggesztette az eladásait Oroszországnak a megszállás kezdete óta − írta meg a Telegraph.
A vállalat a kereskedelmi dróneladások piacának hetven százalékát birtokolja.
Az ukrán hatóságok korábban azzal vádolták a DJI-t, hogy az ukrán hadseregről szivárogtat az oroszoknak. A cég tagadta a vádakat.
Az ukrajnai háború elől kedden 701 ember, köztük 231 gyermek érkezett Budapestre vonattal. A különvonatokkal Kőbánya-felső vasútállomásra érkező menekülteket buszokkal vitték a BOK-csarnokba – tájékoztatott a Budapesti Rendőr-főkapitányság.
A rendőrök folyamatosan tartják a kapcsolatot a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, a Magyar Államvasutak Zrt., a Budapesti Közlekedési Központ, a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság, Budapest Főváros Kormányhivatala, valamint a segélyszervezetek munkatársaival.
Több robbanás is hallatszott az oroszországi Belgorod városában, az ukrán határ közelében, egy lőszerraktár lángokban áll – közölték helyi tisztviselők a Reuters információi szerint.
Vjacseszlav Gladkov regionális kormányzó szerint szerda hajnalban kigyulladt egy lőszerraktár a tartományban. A kormányzó szerint civilek nem sérültek meg a Staraja Nelidovka falu közelében lévő létesítményben keletkezett tűzben.
A Belgorod tartomány az ukrajnai Luhanszk, Szumi és Harkiv régiókkal határos, amelyek mindegyikében heves harcok zajlottak azóta, hogy Oroszország két hónappal ezelőtt megtámadta Ukrajnát.
Jó reggelt, köszöntjük kedves olvasóinkat!
Az Index ma is beszámol az orosz–ukrán háború fejleményeiről; kövesse velünk percről percre az eseményeket.
Arról, hogy Oroszország leállította a Lengyelországba irányuló gázexportot, amelynek következtében az európai piacon is emelkedni kezdett a gáz ára, itt írtunk. Arról pedig, hogy veszélyesen nagy a sugárzás Csernobilban, ebben a cikkünkben olvashat.