Három napon keresztül Kína fővárosának teljes lakosságát tesztelik. Eddig egy napon belül 52 új pozitív esetet találtak, emiatt negyven metróállomást lezártak és 158 buszjáratot felfüggesztettek.
Kínában ragaszkodnak a zéró stratégiához, mivel Pekingben is tucatszám találnak koronavírusosokat, úgy tűnik, a főváros hamarosan Sanghaj sorsára juthat.
A város szakaszos lezárását azután vezették be, hogy április végén megugrott a koronavírusos fertőzések száma, tíz nap alatt összesen 505 pozitív esetet regisztráltak, amit négykörös nukleinsavas teszteléssel mutattak ki.
Most naponta tesztelik a teljes lakosságot három napon keresztül, eddig 24 óra alatt 52 új fertőzöttet találtak a 21,8 milliós metropoliszban – írja az MTI.
Az esetszámok növekedése miatt további korlátozásokat vezettek be,
kedden negyven metróállomást zártak le a négyszázból, és 158 buszjáratot függesztettek fel.
Egyelőre a 3,5 millió lakosú keleti Csaojang kerületben állították le a tömegközlekedést, mert a legtöbb koronavírusos esetet innen jelentették. A negyedben élők számára az otthoni munkavégzést is elrendelték.
A hatóságok egyelőre nem meghatározott ideig tartják fenn a járványügyi korlátozásokat, amelyeket a most véget érő ötnapos munkaszünet alatt is alkalmaztak.
Május 11-ig nem térhetnek vissza a gyerekek Peking összes óvodájába, általános és középiskolájába.
Az éttermek csak kiszállítással működhetnek, más közösségi helyek pedig csak a kapacitásuk feléig fogadhatnak vendéget 48 órán belüli negatív PCR-teszt felmutatása után. A szolgáltatók, a mozik, a szórakozóhelyek, az edzőtermek a feloldásig zárva maradnak.
Az április első hetében lezárt Sanghaj továbbra is vesztegzár alatt van, bár már két hete folyamatosan csökken a fertőzésszám a városban.
A koronavírus enyhe omikron-variánsa domináns a metropoliszban, emiatt a pozitív tesztet produkálók közül alig vannak tünetesek: 4982 új esetből csupán 260 embernek vannak panaszai. Azokban a lakónegyedekben, ahol nem találnak 14 napig új fertőzöttet, enyhítenek a korlátozásokon, ami nagyjából annyit tesz, hogy
egy bevásárlás erejéig lakásonként egy ember elhagyhatja az otthonát.
Sanghaj lakosai folyamatosan arról számolnak be, hogy akadozik az élelmiszer-ellátás, nehezen jutnak gyógyszerhez, bár az állam rendszeresen blokkolja ezeket a tartalmakat. Egyelőre nem tudni, mikor várható a vesztegzár feloldása.