Az ukrán atomfelügyeleti szerv, az Enerhoatom szerint Oroszország provokációt készíthet elő a zaporizzsjai atomerőműnél, amelyet márciusban foglalt el az orosz hadsereg.
Az oroszok őrizetbe vettek néhány alkalmazottat, akiket kínzásnak vetnek alá. A megszállók hamis tanúvallomásokat próbálnak kicsikarni tőlük arról, hogy márciusban valamilyen fegyvereket (robbanóanyagokat, tölteteket) rejtettek el a zaporizzsjai erőmű hűtővíztartályaiban
– írták.
Az Enerhoatom szerint az oroszok ezután ki fogják ürítteteni a hűtővizes tartályokat, és leállítanak egyes biztonsági rendszereket, ez pedig súlyos veszélyt jelenthet a nukleáris erőmű biztonsága szempontjából – különösen a nyári időszakban, amikor amúgy is nagyobb a túlmelegedés, az eszközök meghibásodásának veszélye.
Az ukrán felügyeleti szerv azt is hozzátette, hogy az „ellenőrzés” közben az oroszok valóban robbanóanyagot helyezhetnek el a tartályokban, majd azt követelhetik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségtől (IAEA), hogy indítsanak vizsgálatot Ukrajna ellen emiatt. Mindezt pedig az orosz propaganda úgy adhatja el, hogy Oroszország mindent megtesz a nukleáris biztonság érdekében, és valójában nem ők, hanem az ukránok veszélyeztetik azt – írta az Enerhoatom.
Mindeközben a szervezet leszögezte: ha fegyvert is találnak az erőmű területén a következő napokban, az az oroszok fegyvere lesz, és ha ezt tényleg megteszik, az kimeríti majd a nukleáris terrorizmus fogalmát.
A zaporizzsjai erőműnél már márciusban is voltak problémák, amikor a létesítményt tüzérségi találat érte, és tűz ütött ki. Az esetnek nem lett következménye, de egyesek szerint könnyen bekövetkezhetett volna egy, a csernobilihez hasonló katasztrófa.
Oroszországnak aktívan be kell vonnia Ukrajna felszabadított területein az ukrán fegyveres erők azon harcosait, akik megadták magukat, és a 25–40 év közötti férfiakat – mondta Hennagyij Alehin katonai megfigyelő és tartalékos ezredes.
Nevezhetjük őket „önvédelmi egységeknek”, de az oroszok soraihoz kell csatlakozniuk, hogy vállvetve végezzék feladataikat – pontosított a szakértő.
Igen, ez paradoxonként hangzik. Most már kevesen tudják, hogy a hosztomeli (város Kijev megyében – a szerk.) események alatt, amikor ejtőernyőseink elfoglalták és tartották a hídfőt, az ukrán fegyveres erők két egysége is segítette őket. Sajnos életük árán teljesítették a feladatot
– mutatott rá Alehin az Ukrajina.ru-nak adott interjújában. Hosztomelből az oroszok – csakúgy, mint más északi területről – áprilisban vonultak ki.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdődik az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Szerdai percről percre cikkünk ide kattintva érhető el.
Kövessenek bennünket ma is!